Adamová a Jurečka čekají od Zemana harmonogram dalšího postupu

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 17. listopadu 2021 12:59
Sdílej:

Předsedkyně TOP 09 i Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová předpokládá, že hlavním výstupem dnešní odpolední schůzky kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) s prezidentem Milošem Zemanem bude stanovení harmonogramu jmenování premiéra a vlády. Řekla to dnes novinářům u památníku listopadových událostí na Národní třídě v Praze. Také lidovecký šéf Marian Jurečka očekává od hlavy státu jasný časový plán pro nejbližší dny a týdny.

"Strany pětikoalice udělaly maximum možného, aby ve velmi krátkém čase daly dohromady jak program, tak koaliční smlouvu, která bude příslibem dobrého vládnutí v příštích letech," řekla Pekarová Adamová. Fiala by dnes měl Zemanovi představit i jmenný seznam kandidátů na ministry.

Řekla, že nová vláda chce co nejrychleji převzít zodpovědnost. Situace si to podle ní žádá. Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi se tváří, že už nevládne, přitom je potřeba reagovat nejen na bující koronavirovou pandemii, míní.

V souvislosti s covidem ona i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) apelovali na zodpovědnost každého občana i na očkování. Vystrčil uvedl, že stále vládne Babišův kabinet, který musí dělat opatření. Je podle něj dobré je zkonzultovat se zástupci budoucí koalice, ale rozhodnout musí dosluhující vláda.

Podle Jurečky by Zeman měl představit Fialovi svůj časový plán pro nejbližší dny v souvislosti se jmenováním nové vlády, schůzkami s kandidáty na ministry a podobně. "My za nás máme všechno připravené a projednané," řekl. Očekává, že prezident jmenuje vládu tak, jak mu ji Fiala navrhne. "Nemáme žádná náhradní jména. Dali jsme jako předsedové stran ta nejlepší jména, která máme k dispozici pro jednotlivá ministerstva," dodal.

Stalo se
České celebrity
Kateřina Konečná

VIDEO: Čtvrtníček pobavil Česko. Terčem jeho vtípků se stala komunistka Konečná

Po Zdeňku Svěrákovi přispěchal se svou troškou do mlýna před volbami další známý herec. Petr Čtvrtníček to jako vždy pojal po svém. V klipu, který se objevil na sociálních sítích, si vzal na paškál komunisty a jejich předsedkyni Kateřinu Konečnou. 

Světové celebrity
Karel III. a Donald Trump

Trump opět velebí královskou rodinu. Bílý dům plánuje velkou věc

Americký prezident Donald Trump už plní titulky médií jiným způsobem, ale sám vzpomíná na zářijovou návštěvu Velké Británie. Na Ostrovech jej hostil britský král Karel III. Šéf Bílého domu se podle dostupných informací chystá oplatit zdvořilost, chce totiž některého z členů britské královské rodiny pozvat do USA. 

České celebrity
Karel Gott.

Zásadní změna na hrobu Karla Gotta. Letos při výročí něco chybělo

Uplynul další rok. Již pošesté se během prvního říjnového dne vzpomínalo na Karla Gotta, který v roce 2019 naposledy vydechl po dlouhém a statečném boji s vážnou nemocí. V srdcích lidí ale žije dál, což se ve středu opět potvrdilo.

České celebrity
Boleslav Polívka

Jako by mu z oka vypadl. Syn Bolka Polívky to poslouchá na každém kroku

Další z dětí Bolka Polívky se rozhodlo zkusit vydat ve stopách slavného otce. V novém televizním seriálu Bratři a sestry z dílny televize Nova se objevuje jeho syn Jan, kterého má herec se současnou manželkou Marcelou.