Afghánistán se za šestiměsíční vlády Tálibánu výrazně změnil. Země se zdá být bezpečnější a méně násilná než v posledních desetiletích, ale hospodářství dříve využívající zahraniční pomoc se řítí vstříc kolapsu.
Desítky tisíc Afghánců utekly nebo byly evakuovány, včetně velké části vzdělaných elit. Bojí se buď o ekonomickou budoucnost země nebo nedostatek svobody pod hnutím, které vyznává přísný výklad islámu, píše agentura AP.
Při předchozí vládě na konci 90. let minulého století Tálibán zakázal dívkám studovat a ženám pracovat.
Dnes je to přesně šest měsíců od chvíle, kdy afghánská metropole Kábul padla do rukou Tálibánu díky náhlému a utajenému odchodu Spojenými státy podporovaného afghánského prezidenta. Převzetí kontroly islamisty předcházela měsíce dlouhá vojenská kampaň Tálibánu v ostatních provinciích, z nichž mnohé padly bez téměř jakéhokoli odporu.
Pohled na ozbrojené tálibánské bojovníky v ulicích stále děsí místní obyvatele. Do ulic se ale vrátily ženy a mnoho mladých mužů se opět obléklo do oblečení v západním stylu. Původně tento oděv vyměnili za tradiční dlouhou tuniku a volné kalhoty, které preferuje Tálibán.
Na rozdíl od 90. let nyní islamisté dovolují některým ženám pracovat. Vrátily se například na ministerstva školství a zdravotnictví nebo na mezinárodní letiště v Kábulu, kde nezřídka působí po boku mužů. Stále ale čekají na návrat k práci na ostatních ministerstvech. Při ekonomické krizi zanikly tisíce pracovních míst a ženy to zasáhlo nejvíce.
Tálibán zakročil proti demonstracím na podporu ženských práv i proti novinářům. Minulý týden nakrátko zadržel i dva zahraniční novináře spolupracující s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Dívky na prvním stupni základních škol chodí na výuku, ale ty ve vyšších stupních vzdělávání ve většině země do tříd stále nesmí. Tálibán slíbil, že se vzdělání do konce března dočkají všechny dívky. Postupně se otevírají vysoké školy; soukromé univerzity a další soukromá vzdělávací zařízení se nezavřely vůbec.
Chudoba se prohlubuje. I ti, kdo mají peníze, se k nim jen těžko dostávají. Fronty před bankami jsou dlouhé a lidé čekají hodiny, někdy i dny, aby si vybrali maximální možnou částku 200 dolarů (4300 korun) týdně.
Po dobytí Kábulu zahraniční země zmrazily afghánský majetek v zahraničí v hodnotě více než devět miliard dolarů (193 miliard korun). Americký prezident Joe Biden minulý týden podepsal exekutivní příkaz, kterým asi sedm miliard dolarů (150 miliard korun) zabavených afghánské centrální bance rozdělil mezi humanitární pomoc Afgháncům a příbuzné obětí teroristických útoků z 11. září 2001.
Afghánci napříč politickým spektrem příkaz ostře kritizovali a Spojené státy obvinili, že si přivlastňují afghánské peníze. Proti Bidenovi a jeho podpisu dnes v Kábulu protestovalo okolo 3000 lidí, někteří z nich Bidena na transparentech nazývali "světovým zločincem roku 2022".
"Afghánci s 11. zářím nijak nesouvisí," psalo se na jednom z transparentů. "Styďte se pane Bidene, zabíjíte nás, bombardujete nás a teď kradete naše peníze," stálo na dalším.
V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění.
Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země.
Prezident Petr Pavel na jaře poprvé během svého mandátu vyhlásí termín sněmovních voleb. Podle svých slov se to chystá udělat v květnu. Pavel zatím neprozradil, o jakém termínu v souvislosti s volbami přemýšlí.
Tereza Kerndlová nedávno potěšila své fanoušky, když ukončila svou kariérní přestávku a vydala nové album, které se vesměs dočkalo pozitivních reakcí. Známá zpěvačka nyní přiznala, že si jí fanoušci umí najít doslova všude.
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.
Vémolovi si potrpí na životě v luxusu a dá se předpokládat, že na tom nic nezmění ani narození třetího potomka. Karlos a Lela v úterý oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Hrdá maminka posléze prozradila, čím ji manžel po náročném porodu obdaroval.
Dvě dějství bude mít za dva týdny poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel ve středu ve věku 85 let. Po prvním dějství v budově Národního divadla, kde zesnulý dlouhá léta hrál, bude následovat zádušní mše.
Česko zasáhla ve středu smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Osobně se s ním kolegové budou moci rozloučit za dva týdny, mnozí ale využili možnosti, kterou jim nabízí dnešní doba a sociální sítě. Smutnila i Jitka Schneiderová.
Při pohledu z okna asi nebudete chtít věřit tomu, že se o víkendu vrátí zima, ale je to tak. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Teploty mají o víkendu klesat až k -5 °C.
Jakub Prachař a jeho partnerka Sara Sandeva mají od konce března na Primě nový seriál nesoucí jejich jména. Úplně všechno ale nedělají společně, jak by se mohlo někdy zdát. Důkaz o tom najdete na sociálních sítích.
Agáta Hanychová ani nijak nezastírá, že se snaží všemožně šlapat po Jaromíru Soukupovi. Naposledy se do podcastu, který dělá s kamarádkou Ornellou Koktovou, pozvala podnikatelova soupeře v připravovaném boxerském zápase. Jenže přišel zákaz.
Petr Janda si v nedávné době prošel zdravotními problémy, musel dokonce podstoupit zákrok se srdcem. Nikdo ale nepředpokládal, že by mohl uvažovat o konci kariéry. Vždyť Olympic je tu s námi odnepaměti. Proto všechny fanoušky zaskočila nejnovější slova legendárního rockera.