Agrofert si stěžuje na odložení vyšetřování vysekání Pacmana v poli

Agrofert
Agrofert, foto: Michael Zelinka / INCORP images
ČTK 3. prosince 2021 17:19
Sdílej:

Agrofert podal stížnost ke Krajskému ředitelství policie Ústeckého kraje na rozhodnutí policistů, kteří odložili případ vysekání postavy Pacmana v řepkovém poli u Rovné na Litoměřicku. ČTK to dnes za koncern sdělila Adéla Čabayová.

O odložení případu informovala ve středu Česká televize, podle které se policistům nepodařilo vypátrat konkrétního pachatele. K vysekání obrazce se už dříve přihlásila skupina Ztohoven. Na pozemku hospodaří firma Agrobech z koncernu Agrofert.

"Letos v květnu se k tomuto činu v médiích přihlásili sami členové skupiny Ztohoven. Policie přitom uvádí, že se jí nepodařilo vypátrat konkrétního pachatele. Vedení poškozené společnosti tak má důvodnou obavu, že tento trestný čin zůstane nepotrestán a protiprávním jednáním jí způsobená škoda neuhrazena," uvedla Čabayová. Zástupci koncernu podle ní již dříve poukázali na rozhovor s jedním z údajných pachatelů, který se k činu přihlásil.

"Jsme přesvědčení, že při existenci takto zachyceného projevu konkrétní osoby, byť měla při reportáži zahalenou tvář, je nezbytné, aby policie takovouto osobu ztotožnila a provedla s ní nezbytná šetření a výslech. Dříve, než se tento skutek takto prošetří, je přinejmenším předčasný závěr, že se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájení trestního stíhání," dodala Čabayová.

Firma s odložením věci nesouhlasí, navrhla, aby krajská policie rozhodnutí o odložení případu zrušila a uložila další jednání. "Pokud se skupina Ztohoven k činu aktivně hlásí, schvaluje ho a propaguje na svém webu, seznam všech členů je snadno dohledatelný na internetu, jsme přesvědčeni, že policie musí konat a ztotožnit konkrétní pachatele. Jak by pak měla konat u trestných činů, kde zúžený okruh možných pachatelů nemá k dispozici pár kliknutími myši?" otázala se Čabayová.

Obrazec se objevil u Rovné na Litoměřicku letos v květnu. Škoda byla původně odhadnuta na více než 350.000 korun. Posekaná byla podle policie část pole o rozloze zhruba sedm hektarů. Případ policie vyšetřovala pro podezření z trestného činu poškozování cizí věci.

Skupina Ztohoven na sebe poprvé upoutala pozornost širší veřejnosti v létě 2007 svým zásahem do vysílání České televize. V pořadu ČT2 Panorama se objevil simulovaný výbuch atomové bomby v oblasti Krkonoš. Poté následovala řada dalších kontroverzních akcí skupiny. V září 2015 stáhli členové skupiny Ztohoven na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenýrky na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana.

Stalo se