Agrofert vyzval premiéra Fialu, aby na něj přestal útočit

Agrofert
Agrofert, foto: Michael Zelinka / INCORP images
Libor Novák 15. září 2023 19:35
Sdílej:

Holding Agrofert poslal otevřený dopis předsedovi vlády Petrovi Fialovi. Vyzval ho v něm, aby společnost vynechal ze svých politických prohlášení a přestal na ni útočit. Premiér Agrofert několikrát zmínil v souvislosti s vysokými cenami potravin a s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, do jehož svěřenských fondů Agrofert patří.

Agrofert na svém webu upozornil na článek v deníku Právo, v němž Fiala vysvětluje, proč se kabinet zabývá cenami potravin. Několikrát v něm zmiňuje Agrofert, podle kterého ale premiér "uvádí nepravdivé a zavádějící informace."

"Vyzýváme pana Fialu, aby ze svých politických útoků vynechal společnost Agrofert a držel se svých slov, že „křičí jen ti, kteří v této věci nemají čisté svědomí“. Pokud si nemůže pomoci, prosíme, ať uvádí pravdivé informace. Věříme, že mu k tomu pomůžou základní fakta níže," napsal koncern.

Uvedl, že růst loňského zisku Agrofertu nestojí na potravinách, ale na chemických továrnách v zahraničí, přičemž celkem 56 % provozního zisku tvoří údajně právě zahraničí.

"Potravinářské firmy Agrofertu v Česku a zahraničí skončily loni celkově na úrovni provozního výsledku ve ztrátě. Některé potravinářské firmy v Česku byly sice ziskové, ale většině z nich klesla rentabilita tržeb. Jiné, například producenti červeného masa, skončili dokonce ve ztrátě," tvrdí Agrofert.

Společnost také uvádí, že neovládá zemědělský či potravinářský trh v České republice a nemá prý takový vliv, abych mohla určovat ceny. "Ani ÚOHS při svých šetřeních nezjistil, že by kterýkoli z výrobců potravin v ČR měl tak významné postavení na trhu, aby mohl určovat ceny," píše holding.

Dodává, že ceny zemědělských komodit určují komoditní burzy, na které nemá vliv žádný český zemědělec ani Agrofert. Sám holding tak prý nemá jak ovlivnit ceny na pultech obchodů.

"Je dobře, že se holding Agrofert veřejně ozval. Je jednou z tuzemských firem, jež jsou vítězi této krize. V období rekordního zdražování mají obrovský zisk. A k tomu čerpají dotace. Bylo by dobře, kdyby ještě veřejnosti poctivě vysvětlili, jakým způsobem některé jejich potravinářské firmy dosáhly vloni násobných zisků. Český zákazník, který platí nejprve dotace a pak drahé potraviny, si to určitě zaslouží," zareagoval premiér na síti X.

Stalo se
České celebrity
Vémolovi

Vémolovi si jdou po krku. Lelu naštvalo odtažení auta i se sedačkami pro děti

Manželský spor Vémolových opět graduje a v hlavní roli je auto. Karlos Vémola nechal odtáhnout vozidlo, které používala jeho slovenská manželka. Není proto překvapením, že Lela se opět rozhodla důrazně ozvat. 

Zahraničí
Donald Trump

Neměl na vybranou. Trump prozradil pravdu o letu z Ankary

Americký prezident Donald Trump přiznal neobvyklé manévry během červencového návratu ze summitu NATO v Turecku. Zapříčinily je obavy o bezpečnost šéfa Bílého domu. Kritici nicméně poukazují na to, že desítky jiných lidí byly potenciálně v ohrožení. 

Společnost
Miloš Zeman

Sám už by to nezvládl. Miloš Zeman otevřeně promluvil o plavbě žlutým člunem

Bývalý český prezident Miloš Zeman během pravidelného letního pobytu na chalupě na Vysočině opět nasedl do člunu. Plavbu absolvoval, přestože podmínky nebyly zrovna ideální. Lidé z ochranné služby museli být nablízku a pomáhat. 

Světové celebrity
Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson se opět postaral o poprask na sociálních sítích!

Britský televizní moderátor a hvězda pořadu Clarkson's Farm Jeremy Clarkson opět vyvolal rozruch na sociální síti X svým tradičním příspěvkem k výsledkům závěrečných zkoušek A-Level. Clarkson publikuje podobný vzkaz každoročně již od roku 2014 v den, kdy studenti v Anglii, Walesu a Severním Irsku obdrží své studijní výsledky. Dvanáctým rokem v řadě se tak snažil ukázat, že špatné známky nemusí znamenat překážku pro budoucí životní úspěch.