AI: Snahy vlád umlčet kritické hlasy v roce 2021 posílily, příkladem je Rusko a Čína

Rusko, ilustrační foto
Rusko, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 29. března 2022 11:53
Sdílej:

Snahy mnohých vlád potírat nezávislé a kritické hlasy v roce 2021 zesílily. Uvedla to organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Podle ní řada států čím dál více používá moderní technologie, aby kontrolovaly a umlčely opozici.

AI také ostře kritizuje některé státy a velké firmy za přístup k pandemii covidu-19. Organizace v dnes vydané zprávě o stavu lidských práv tvrdí, že loňský rok byl obdobím rostoucích nerovností a zvyšující se nestability.

Podle Amnesty International v loňském roce přinejmenším 67 zemí schválilo zákony, které omezily svobodu projevu, tisku či shromáždění. "Mnohé státy posílily své snahy umlčet kritické hlasy," uvedla generální tajemnice organizace Agnès Callamardová. Vlády podle AI mají čím dál více prostředků, jak kontrolovat či potírat své kritiky a aktivisty na ochranu lidských práv, například skrze nové technologie či takzvané sledovací programy.

V tomto ohledu AI zmiňuje případy Ruska, kde policie využila programy, jež dokážou rozeznat obličeje, pro potírání demonstrací, nebo Číny, která posílila cenzuru internetu. AI kriticky hodnotí také některé legislativní zásahy v západních zemích, například v Británii, které podle organizace vedly k omezení svobody shromažďování.

V roce 2021 pokračovaly již trvající konflikty a další nové se rozhořely v řadě zemí, například v Afghánistánu, Jemenu, Etiopii či mezi Izraelem a Palestinou, uvedla AI. "Velmi vzácné byly příležitosti, kdy mezinárodní společenství bylo schopné poskytnout nezbytné odpovědi (na konflikty)," dodala Callamardová.

AI ve zprávě také silně kritizuje přístup některých států a velkých firem k pandemii covid-19, která nejsilněji dopadla na chudé země a znevýhodněné skupiny. Organizace vytýká bohatým zemím, že hromadily vakcíny proti covidu-19, zatímco v dalších částech světa jich bylo nedostatek. Farmaceutické firmy kritizuje, že upřednostnily své zisky před řešením zdravotnické krize. AI kritizuje také provozovatele sociálních sítí, že umožnily šíření dezinformací. "Rozsah zisků, které vydělaly na dezinformacích, a dopad na život milionů lidí představují pro tyto firmy vážnou odpovědnost," uvedla šéfka AI.

Podle organizace vlády a podnikatelský sektor nedodržely své sliby, že se po pandemii budou snažit vytvořit udržitelnější svět s menšími nerovnostmi. "Rok 2021 měl být rokem uzdravení a obnovy, místo toho se stal líhní rostoucích nerovností a zvyšující se nestability," uvedla Callamardová.

Amnesty International vznikla v roce 1961 a působí v desítkách států. Tvrdí, že má 10 milionů členů a podporovatelů. Patří k nejvýznamnějším organizacím na ochranu lidských práv na světě.

Stalo se
Domácí
Ilustrační fotografie

Podvodníci řádí na WhatsAppu. Policie prozradila, jaká je nejnovější taktika

Policie upozornila na nový podvod v kyberprostoru. Neznámí pachatelé tentokrát cílí na uživatele platformy WhatsApp, která slouží ke komunikaci. Případy jsou evidovány po celém Česku. Škody jdou do desítek tisíc korun. 

Sport
Jaromír Jágr

Jediný z fotky nejel na MS. Jaromír Jágr se obrací na trenéra Rulíka

Česká reprezentace dnes vstoupí do letošního mistrovství světa v hokeji, na kterém bude obhajovat zlato z loňského domácího šampionátu. Na telefonát stále čeká nestarší český hokejista Jaromír Jágr. "Osmašedesátka" zveřejnila vtipnou fotografii čtveřice útočníků, z nichž je jediným absentérem v národním týmu. 

Zahraničí
Ruský diktátor Vladimir Putin a slovenský premiér Robert Fico

Fico jako Zeman. Na přehlídce se držel mimo zorné pole kamer

Slovensko bylo jedinou členskou zemí Evropské unie, která měla zastoupení na páteční vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války. Premiér Robert Fico (Smer-SD) se zachoval podobně jako před lety tehdejší český prezident Miloš Zeman. 

Světové celebrity
Meghan Markleová

Meghan Markle v PRŮŠVIHU: Koupelová sůl spustila žalobu za 10 milionů!

Meghan Markle čelí ostře sledované žalobě za 10 milionů dolarů! Fanynka, která se pokusila zopakovat její „zázračný“ recept na koupelové soli z Netflixu, skončila s katastrofálními popáleninami. Původně relaxační rituál se tak změnil v noční můru – a právní drama může teprve začínat.