Moskevská burza dnes po měsíci částečně obnovila obchodování s akciemi, většina titulů po zahájení výrazně zpevnila. Počáteční růst hlavního indexu o více než deset procent se ale později zmírnil, odpoledne už zisky byly zhruba poloviční. S dalším rozšířením obchodování burza počítá v pátek.
Pravidla obchodování jsou nyní omezena a některé transakce zatím nelze provádět. Burza byla zavřená od invaze ruských vojsk na Ukrajinu, kdy trh zažil strmý pád.
Hlavní akciový index MOEX v úvodu vykazoval růst o více než deset procent. Zkrácené obchodování ale uzavřel vyšší o 4,37 procenta na hodnotě 2578,51 bodu. Index RTS, v němž jsou zastoupeny stejné tituly, jen se jejich ceny vyjadřují v dolarech, vzhledem k předchozímu propadu rublu odepsal přesně devět procent na 852,64 bodu. Ranní ztráty se pohybovaly kolem čtyř procent.
Provozovatel burzy už před zahájením seance avizoval, že obchodování bude časově omezené a že nedovolí spekulace na pokles cen, takzvaný short-selling. Dnes se obchodovalo s 33 tituly z celkových 50, které jsou do hlavního indexu moskevské burzy zařazeny.
Výrazné zisky si hned v úvodu obchodování připisovaly energetické tituly, které těžily z růstu ceny ropy a dalších surovin. Plynárenský gigant Gazprom přidával zhruba 20 procent, dvouciferné zisky měly také akcie firem Lukoil a Rosněfť. Část zisků ale později odevzdaly.
Ruská centrální banka po skončení prvního dne obnoveného obchodování oznámila, že s akciemi se bude obchodovat i v pátek a že obchodování v omezeném rozsahu rozšíří o tituly, které nejsou zařazeny v hlavním indexu. Obchodovat se bude i s dalšími podnikovými dluhopisy a s eurobondy.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy je dnešní obchodování ovlivněné zásahy ruských úřadů. Navíc Kreml a jeho státní fond zřejmě podnikají masivní podpůrné nákupy akcií. Státní fond na tyto nákupy vyčlenil v přepočtu přes 220 miliard korun.
"Ruské úřady také již v pondělí preventivně zakázaly spekulace na pokles, což rovněž mírní tlaky na pokles cen akcií. S akciemi rovněž nemohou obchodovat cizinci, resp. jejich makléřské společnosti, neboť jej mají už od prvních dní invaze Ruska na Ukrajinu zakázané. I to tlaky na pokles cen akcií tlumí," uvedl ekonom v komentáři pro newsbox.cz
"S akciemi se v Moskvě dnes obchoduje poprvé od 25. února, kdy došlo k uzavření parketu v důsledku právě invaze a jejích ekonomických a sankčních dopadů. Takřka měsíční uzavření burzy kdekoli na světě je zcela ojedinělé. Například newyorská burza byla po útocích z 11. září, které se odehrály jen kousek od ní, zavřena pouze necelý týden," dodal
Podotkl, že dnes nebylo obnoveno obchodování se všemi tituly. Ty ruské akcie, které se převážně obchodují na burzách v zahraničí, jako je Yandex, se zatím ještě dnes v Moskvě neobchodují. "Na moskevské burze se s cennými papíry částečně obchoduje už od pondělí tohoto týdne. TO se totiž začalo obchodovat s dluhopisy ruské vlády. Tyto dluhopisy v rámci stabilizačních opatření nakupuje ruská centrální banka, aby dodala trhu likviditu a stlačila úroky na dluhu ruské vlády. Jakmile se ruské finanční trhy stabilizují, centrální banka hodlá všechny takto nakoupené dluhopisy opět prodat, aby neutralizovala dopad nákupů do měnové politiky země," upozornil Kovanda.
"V důsledku války na Ukrajině a souvisejících sankcí se pod značným tlakem ocitají dluhopisy jak ruské vlády, tak ruských podniků, například Severstalu. Ruská vláda minulý týden odvrátila riziko platební neschopnosti na své cizoměnové závazky, první od roku 1918, od doby těsně poté, co se v Rusku k moci dostal Vladimir Iljič Lenin a bolševici, kteří přestali splácet carský dluh. Rusko dluh splatný minulý týden, čítající 117 milionů dolarů, splatilo s určitým zpožděním, což umocňuje nejistotu stran splácení dalších závazků v nejbližší době, a zejména v době po 25. květnu letošního roku. Po 25. květnu totiž už nebude v platnosti výjimka v rámci sankcí uvalených na Rusko ze strany USA, která stále i dnes umožňuje mezinárodním finančním zprostředkovatelům vyřizovat platby související s ruskými dluhopisy. Nejistota týkající se dluhopisů, resp. jejich emitenta a jeho možnosti splácet, obecně zvyšuje úroky na dluhopisech, neboť roste jejich rizikovost," doplnil ekonom.
Do Česka nyní neteče žádný plyn ze Slovenska, poprvé od října 2023. Což indikuje, že až do předvčerejška proudil ze Slovenska do Česka vskutku ruský plyn.
Ve čtvrtek ve věku 91 let zemřel profesor Masarykovy univerzity, zpěvák, etnolog a muzikolog Dušan Holý. Tento mezinárodně uznávaný znalec lidové hudby, narozený v obci Hrubá Vrbka, byl jednou z nejvýraznějších postav evropské etnomuzikologie. Informaci o jeho úmrtí zveřejnila obec Hrubá Vrbka na svých facebookových stránkách.
Václav Vydra a Jana Boušková tvoří jeden z nejstabilnějších hereckých párů v Česku, jsou spolu přes čtyřicet let. Společného potomka ale nemají. Dlouhá léta si nechávali pro sebe, proč tomu tak je. Už nějaký čas to ale není žádné tajemství.
Zpěvačka Helena Zeťová, která zemřela 20. prosince ve věku pouhých 44 let, byla dnes pohřbena v Prostřední Bečvě, kde žila společně se svým otcem. Pohřeb proběhl ve 14 hodin v kostele svaté Zdislavy.
Od porodu manželky prince Harryho, herečky Meghan Markle, už uplynul nějaký čas, a média opět spekulují, zda se dočkáme i třetího potomka královského páru. Mají ale Archie Mountbatten-Windsor a Lilibet Diana Mountbattenová-Windsorová šanci na dalšího sourozence?
Rok 2024 přinesl do života britské královské rodiny mnoho nečekaných událostí a výzev, které změnily nejen vnímání veřejnosti, ale i způsob, jakým členové rodiny vykonávají své povinnosti. Král Karel III. a jeho rodina, čelící osobním těžkostem, se představili ve světle, které ukazuje jejich „lidskou“ stránku, čímž zaujali srdce mnoha lidí. Uvedl to ve své analýze server SkyNews.
Vyšetřování tragické smrti populární zpěvačky Heleny Zeťové, která zemřela 20. prosince po pádu z okna rodinného domu v Prostřední Bečvě na Valašsku, stále pokračuje. Přestože kriminalisté zatím oficiálně neuzavřeli případ, zdroje blízké vyšetřování naznačují, že s největší pravděpodobností šlo o nešťastnou náhodu.
Před hotelem Trump v Las Vegas došlo k výbuchu Tesla Cybertrucku plného palivových nádob a ohňostrojů. Incident, který otřásl městem, vyšetřují místní úřady jako potenciální teroristický čin. Exploze, která zabila řidiče a zranila sedm lidí, měla jen menší následky pro zraněné, ale způsobila značné škody na hotelu i veřejné infrastruktuře.
Egypt, oblíbená destinace turistů z celého světa, se v posledních letech opakovaně potýká s tragickými incidenty v podobě útoků žraloků ve vodách Rudého moře. Tyto události, které zasáhly především letoviska jako Hurghada a Marsá Alam, vyvolaly otázky o bezpečnosti koupání v této oblasti a přiměly úřady k zavádění přísnějších opatření.
Počasí bude příští týden opět jako na houpačce. Denní maxima vyšplhají zpočátku až na 10 stupňů, poté se ale mohou propadnout i k nule, uvedl ČHMÚ.cz.
Od začátku roku 2025 mohou domácnosti v České republice očekávat úlevy v nákladech na elektřinu a plyn, protože několik hlavních dodavatelů energií ohlásilo snižování cen nefixovaných produktů. Čechům ale vzrostou regulované platby za distribuci zemního plynu. V případě domácností to bude až o patnáct procent, vyplývá z příslušného cenového návrhu Energetického regulačního úřadu.
Svět českého divadla a filmu zasáhla minulý týden smutná zpráva o úmrtí Jany Synkové, oblíbené herečky známé z mnoha kultovních rolí. Ve věku 80 let podlehla zákeřné Alzheimerově nemoci, se kterou statečně bojovala posledních pět let.