Aktuální vlna potrvá do jara, virus tu s námi bude ještě rok, tvrdí náměstkyně

Současná vlna epidemie koronaviru bude podle náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové trvat s různými výkyvy do jara příštího roku. S virem SARS-Cov-2 se podle jejích znalostí imunologa bude lidstvo "rovnat" ještě rok. Řekla to dnes novinářům. Osobně podporuje opatření, která omezují neočkované jako v Rakousku.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

"Lze předpokládat, že ta vlna bude určitě pokračovat přes Nový rok 2022 do jara. Pokud se ten, kdo nemá příznaky a je mu nad 12 let, nechá naočkovat, tak určitě tu kolektivní imunitu zvýšíme, abychom nemuseli uvažovat o nějakých drakonických opatřeních," uvedla Vašáková, která je náměstkyní pro zdravotní péči a zároveň předsedkyní České pneumologické a ftizeologické společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Byla by pro zavedení přísnějších opatření po vzoru Rakouska, kde od pondělí nestačí pro vstup do restaurací nebo na kulturní akce či sport negativní test. "Mně osobně připadá zcela legitimní a správný systém, co zavádí Rakousko," uvedla. Podle zhoršování zátěže nemocnic a jejich jednotek intenzivní péče se restrikce neočkovaných zvyšují až po jejich úplný lockdown. "Ale oni mají jinak nastavené zákony. My samozřejmě se musíme pohybovat v rámci našich zákonných norem," dodala.

Po oznámení přísnějších opatření se v Rakousku výrazně zvedl zájem o očkování. Podobně se v Česku projevilo oznámení, že od 1. listopadu musí personál restaurací kontrolovat u hostů potvrzení o testu, prodělané nákaze nebo očkování. Navíc zdravotní pojišťovny neočkovaným dospělým bez kontraindikací očkování dál neplatí testy.

Za posledních 20 dní se tak v Česku nechalo první dávkou očkovat přes 200.000 lidí, což je asi půl procenta české populace. Celkově už očkování podstoupilo nebo se k němu registrovalo přes 60 procent lidí.

Podle Vašákové je ale lepší cestou než takové restrikce vůči neočkovaným rovnou říct, že očkování je povinné. Dodala ovšem, že není politikem, tudíž může jen doporučovat. Posoudit to podle ní bude muset hlavně příští vláda. Už dříve Vašáková uvedla, že očkování je v případě učitelů morální povinnost. "Tím víc to platí u zdravotníků," doplnila.

Podle ní odborníci nemají nic dalšího než očkování, co by mohli pro řízení epidemie nabídnout. "Cesta celospolečenských lockdownů není cesta, kterou by se státy v celé Evropě ubíraly, a myslím, že je to tak správné," dodala.

Argument, že nákazu mohou šířit i očkovaní lidé, považuje za neférový útok těch, kteří se očkovat nechtějí. Pravděpodobnost, že očkovaný někoho nakazí, je podle ní čtyřikrát až pětkrát menší. Pokud by potkal nakažený očkovaný dalšího očkovaného, problém to podle ní nebude. I pokud se nakazí, tak na covid-19 nezemře.

"Neočkovaní nám diktují, jak vypadá současná vlna pandemie. Ti jsou zejména zodpovědní za to, jaký je obraz v České republice. Připomněla Portugalsko, které je díky devadesátiprocentní proočkovanosti prakticky bez omezení.

V Česku je zřejmě druhý případ výskytu varianty omikron

07.12.2021 19:56 V Česku je zřejmě druhý případ výskytu koronavirové varianty omikron, a to v rodině ženy z Liberce,…

ÚZIS: Počet hospitalizací s covidem bude ještě nejméně týden růst

07.12.2021 17:53 Počty lidí s covidem-19 v nemocnicích budou podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a…

Vláda chce vyslat až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

07.12.2021 16:59 Aktualizováno Končící vláda hnutí ANO a ČSSD chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro…

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Státní zastupitelství opět žádá Sněmovnu o vydání Babiše ke stíhání

07.12.2021 16:21 Aktualizováno Pražské městské státní zastupitelství předalo dnes odpoledne v souvislosti s žádostí o vydání…

Zemanovi v pátek skončí izolace, schůzky dál povede z "akvária"

07.12.2021 16:06 Izolace prezidenta Miloše Zemana bude ukončena pravděpodobně v pátek, všechny schůzky s kandidáty…

Zeman se dnes s Nekulou nesejde, kandidát na ministra má pozitivní test

07.12.2021 15:39 Schůzka kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) s prezidentem Milošem Zemanem se…

Do babyboxu v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko

07.12.2021 14:37 Do babyboxu umístěného v areálu Slezské nemocnice v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko. Je…

Některé školy i hejtmani chtějí delší vánoční prázdniny, další jsou ale…

07.12.2021 13:48 Ředitelé některých škol prodlouží kvůli epidemii koronaviru vánoční prázdniny, i když to…

DPP neplánuje přejít na prázdninový provoz MHD dříve

07.12.2021 13:34 Pražský dopravní podnik (DPP) neeviduje větší množství řidičů v pracovní neschopnosti kvůli…

Související:

Nejnovější

reklama