Afghánistán začali opouštět první američtí vojáci, oznámila zpravodajská televize CNN s odvoláním na dva nejmenované zdroje z obrany. Snížení počtu příslušníků armády Spojených států podle nich zatím nemá vliv na evakuační misi. Kolik jich dosud odletělo, stanice neupřesnila.
USA, jejichž jednotky střeží kábulské letiště, mají v plánu dodržet dohodnutá termín odchodu 31. srpna, uvedl v úterý americký prezident Joe Biden.
O tom, které jednotky na letišti v Kábulu už nejsou zapotřebí, může podle jednoho z amerických činitelů citovaných CNN rozhodnout velitel na místě. Může tak učinit na základě několika faktorů, včetně počtu otevřených bran na letišti nebo množství přicházejících lidí. "Pokud můžete mít menší misi a stále ji provádět, tak můžete snížit svou stopu a riziko," nechal se slyšet nejmenovaný americký činitel.
Skutečnost, že malý počet amerických vojáků už odletěl, svědčí o tom, jak rychle se situace vyvíjí, poznamenala CNN. Západní země evakuace z kábulského letiště v posledních dnech urychlily. S blížícím se datem, do kdy mají američtí vojáci Afghánistán opustit, ale bude podle televizní stanice armáda brzy nucena přesunout svou pozornost z přepravy Američanů a afghánských spolupracovníků na bezpečné stažení vojáků a ukončení operace na letišti.
Očekává se, že počet evakuovaných Afghánců se bude postupně snižovat, zatímco počet vojáků opouštějících letiště se bude navyšovat, podotkla CNN. Šéf Bílého domu mezitím v úterý uvedl, že od poloviny srpna se podařilo ze země evakuovat na 70.700 lidí. V Kábulu však zůstává stále mnoho zoufalých afghánských spolupracovníků spojenců, kteří se obávají represí ze strany radikálního hnutí Tálibán a snaží se dostat z vlasti do bezpečí.
Bílý dům v úterý uvedl, že se Biden rozhodl dodržet termín odchodu vojáků na doporučení Pentagonu, který vyjádřil obavy o bezpečnost jednotek. Washington se obává rizika souvisejícího s hrozbami teroristické organizace Islámský stát, která operuje v Afghánistánu. Prezident zároveň Pentagon a ministerstvo zahraničí požádal o vypracování plánu pro případ, že by bylo nutné harmonogram stahování upravit. Odchod USA podle státníka závisí i na spolupráci s Tálibánem. Ten prohlásil, že všechny západní evakuace musí skončit do 31. srpna.
Británie a další státy skupiny G7 na úterním mimořádném jednání podle serveru BBC News na USA naléhaly, aby zůstaly v Afghánistánu i po 31. srpnu a umožnily tak více evakuačních letů. Na kábulském letišti je nyní téměř 6000 amerických vojáků, zhruba tisícovka příslušníků britské armády a menší kontingenty dalších zemí NATO.
Do Afghánistánu se mezitím v úterý neohlášeně vypravili dva američtí kongresmani, čímž podle zdrojů agentury AP vyrušili vojáky na letišti, kteří museli zákonodárcům poskytovat informace a zajistit jim bezpečnost. Demokrat Seth Moulton a republikán Peter Meijer, oba váleční veteráni, přiletěli do Afghánistánu charterovým letem a na letišti strávili několik hodin. Někteří američtí činitelé poté, co informace vyšla najevo, politikům vytkli, že mohli připravit o místa v letadle evakuované Američany nebo prchající Afghánce. Dvojice výtky odmítla se slovy, že se ujistili, že odlétají letem s volnými místy. "Jako členové Kongresu máme povinnost vykonávat dohled nad výkonnou mocí," zdůvodnili svou výpravu.
Ruská vojenská letadla evakuují z Kábulu přes 500 lidí
Čtyři ruská vojenská transportní letadla dnes odletěla z Kábulu s občany Ruska a dalších postsovětských zemí a letí do Ruska. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na ministerstvo obrany. Začala tím evakuace Rusů z Afghánistánu, ovládnutém radikálním islamistickým hnutím Tálibán, které je v samém Rusku od února 2003 zakázáno jako teroristická organizace.
"Čtyři letadla vojenského dopravního letectva s občany Ruské federace, členských států Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (Běloruska, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu), Uzbekistánu a Ukrajiny odletěla z kábulského letiště a v současnosti uskutečňují přelet do Ruské federace," informovalo ministerstvo. Uvedlo, že všechna letadla mají na palubě zdravotníky s nezbytným zařízením a léky pro případné poskytnutí pomoci během letu, jakož i zásoby pitné vody, jídla a oblečení.
Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB) je vojenská aliance několika bývalých sovětských republik vedená Moskvou.
Podle listu Izvěstija, který má zpravodaje na místě, do evakuačního seznamu bylo zapsáno celkem 511 lidí, které přepravují tři transportní letouny Il-76, přestavěné pro tento případ na dvoupodlažní, a jeden dopravní stroj Il-62. "Evakuace Rusů z Afghánistánu začala nástupem do autobusů u ruského velvyslanectví. Kolona se pak vydala na kábulské letiště. Přesun ztěžovaly dopravní zácpy, jakož i zastávky na kontrolních stanovištích tálibů," napsal deník.
O situaci v Afghánistánu dnes telefonicky hovořil ruský prezident se svým čínským protějškem. Vladimir Putin a Si Ťin-pching se podle komuniké Kremlu shodli na posílení spolupráce v boji proti hrozbám šíření terorismu a pašování drog z Afghánistánu. "Je důležité rychle nastolit mír v této zemi a zabránit, aby se nestabilita rozšířila do sousedních regionů," uvedlo komuniké, ze kterého citovala agentura AFP. Ta upozornila, že Rusko, které zaujalo spíše smířlivý postoj vůči Tálibánu a které vybízí k "národnímu dialogu" v Afghánistánu, se stejně jako Čína obává o bezpečnost postsovětské Střední Asie.
Vůdce protitálibánského odporu v severoafghánském údolí Pandžšír Ahmad Masúd ruskému listu RBK řekl, že spoléhá na jednání s Tálibánem a že doufá, že tyto rozhovory by mohlo zprostředkovat Rusko. "Tisíce lidí" jsou podle Masúda "ochotny a připraveny bojovat", ale boje ještě nezačaly, a tak jednání by měla dostat šanci. "Jsme připraveni jednat. Jsme připraveni dát šanci míru. Doufáme, že další země, naši sousedé, regionální mocnosti, zasáhnou a vyvinou tlak na Tálibán, aby přistoupil na jednání," řekl Masúd. Rusko by podle něj mělo ve svém vlastním zájmu do afghánských záležitostí zasáhnout a přimět Tálibán k rozhovorům, aby zabránilo eskalaci násilí. A vítězství extremistické ideologie v Afghánistánu by způsobilo požár "v celé Střední Asii a na jihu Ruska", varoval Masúd.
S blížícím se termínem ukončení odchodu amerických vojáků z kábulského letiště v posledních dnech západní země urychlily evakuace svých občanů, diplomatů a afghánských spolupracovníků.
Zpravodajská televize CNN s odvoláním na dva nejmenované zdroje z ministerstva obrany v úterý oznámila, že Afghánistán začali opouštět další američtí vojáci. Snížení počtu příslušníků armády Spojených států podle zdrojů stanice ale zatím nemá vliv na evakuační misi.
Česko se nachází uprostřed víkendu, který provází velmi výrazné ochlazení. Dnešní maxima budou mít hodnoty jen několik stupňů nad nulou. Za týden bude situace jiná. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Šestnáct laureátů, osm moderátorů a tři pódia. V sobotu 5. dubna proběhlo na pražském Výstavišti vyhlášení Cen Anděl Coca-Cola za rok 2024. Dvě ocenění za desku Vteřiny, měsíce a roky získal Vladimír Mišík, svou andělskou sbírku rozšířili také Monkey Business, Kateřina Marie Tichá nebo Pam Rabbit. Do Síně slávy vstoupil Ivan Mládek.
Do Česka dnes začal proudit chladný arktický vzduch, jehož příliv se již projevuje na teplotách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že může sněžit ve všech polohách. Nejméně dvě následující noci budou mrazivé.
Přinejmenším pravidelní diváci televize Nova považují Lucii Borhyovou za národní poklad. Agátě Hanychové ale nedělá problém se opřít ani do univerzálně oblíbených osobností. Na co si postěžovala v souvislosti se známou moderátorkou?
Poslední vztah Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou je prý definitivně u konce. Žena, které se přezdívá Plastic Queen, ho ukončila s odůvodněním, že podnikatel prý udržuje vztahy i s jinými ženami. Jak reagoval sám Soukup?
K vážnému incidentu došlo v sobotu na motokrosových závodech na Prachaticku. Jedna z motorek se dostala mezi diváky a vážně zranila nezletilou dívku. Případem se zabývá policie, o případu informovala na sociální síti X.
Ulice je fenomén mezi českými televizním seriály, protože běží nepřetržitě už 20 let. Předloni do rozjetého vlaku naskočila i Lucie Vondráčková, která se pokusila lidem vysvětlit, v čem tkví tajemství úspěchu.
Začal první dubnový víkend letošního roku, ale Michal David rozhodně nezapomene na ten poslední březnový. Nechtěně totiž schytal dvě rány na československém plese na Tenerife. Jak popsal dramatický incident sám hitmaker?
Evropská unie by měla nabádat amerického prezidenta Donalda Trumpa k tomu, aby odstoupil od nových cel. Řekl to český ministr zahraničí Jan Lipavský. Evropa by podle něj měla v té souvislosti zvážit navýšení objemu kupovaného amerického plynu.
Pět a půl roku uplynulo od smrti Karla Gotta. O odkaz legendárního zpěváka v Česku pečuje vdova Ivana a musí se někdy vyrovnávat i s ostrými vyjádřeními jeho nejstarší dcery. Dominika Gottová se nyní z Finska opět ozvala.
Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu.
Česká herecká obec přišla během tohoto týdne o jednu z výrazných osobností. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík, který se před kamerou potkal i s Jiřinou Bohdalovou. Legendu středeční smutná zpráva velice zasáhla.