Americké státy, kde v posledním týdnu přibylo nejvíc potvrzených případů koronavirové nákazy, zároveň hlásí nejvíc nově naočkovaných lidí v přepočtu na počet obyvatel. Vyplývá to z údajů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle amerických zdravotnických úřadů stále stoupá celostátní počet hospitalizovaných, data však ukazují na zlepšení, informovala dnes stanice CNN.
Nejvyšší přírůstky nakažených nyní z celých Spojených států eviduje Tennessee, tamní úřady však v rámci celé země hlásí i šesté nejvyšší počty nově očkovaných za poslední týden. Nemocnice v Tennessee jsou i nadále "pod stupňujícím se tlakem kvůli vysoce nakažlivé variantě delta", napsal místní zdravotnický úřad.
"Mnoho nemocnic má kapacitní problémy, které se nedají srovnat s ničím, co jsme doposud za pandemie zažili," uvedl úřad a obyvatele státu vyzval, aby se nechali naočkovat. Většina případů infekce a hospitalizací je totiž mezi těmi, kdo naočkovaní nejsou. Plnou vakcinaci za sebou má zhruba 42,1 procent obyvatel státu, píše CNN.
Druhá nejhorší epidemická situace v USA je nyní v Alabamě, která za minulý týden provedla nejvíc nových očkování v zemi. "S šířením vysoce nakažlivé varianty covidu-19 delta a narůstajícími případy, hospitalizacemi a úmrtími, dál vyzýváme všechny ty, kdo jsou k tomu způsobilí, aby se co nejrychleji nechali naočkovat," uvedl zástupce tamního zdravotnictví Scott Harris.
Za čtvrtek bylo v Alabamě, která hodnotí všechny své okrsky jako místa s "vysokou" mírou komunitního přenosu, pozitivních 22 procent všech testů. Napříč státem je asi 3000 lidí v nemocnicích s covidem-19. Plně naočkováno je zhruba 38,6 procent lidí.
Nejvyšší přírůstky nakažených ve Spojených státech a zároveň vysoký podíl nově očkovaných hlásí také Florida, Georgia, Kentucky, Mississippi a Jižní Karolína. Floridské zdravotnické úřady tento týden oznámily pokles v počtu nově přijatých pacientů s covidem-19 do nemocnic - je jich ale přesto víc, než při předchozích vlnách.
"Ohledně čísel, o kterých si myslíme, že budou i dále klesat, jsme optimističtí, ale hlavní je pochopit, že naše nemocnice a jednotky intenzivní péče jsou na tom nadále s kapacitou velmi natěsno," uvedl Victor Herrera, šéf neziskové zdravotnické organizace AdventHealth ve floridském Orlandu. "Ještě nějaký čas potrvá, než tu úlevu doopravdy pocítíme," dodal.
Hospitalizace pacientů s covidem-19 ve Spojených státech stabilně stoupají od začátku července, pomalu se ale začíná projevovat zlepšení, ukazují statistiky amerického Úřadu pro zdraví a lidské služby (HHS). Celkový počet hospitalizací se v červenci téměř ztrojnásobil, v srpnu pak zdvojnásobil. Za posledních osm nedělí bylo vždy nových pacientů v nemocnicích o 25 procent více, než v týdnu předtím. V uplynulém týdnu však byl nárůst hospitalizovaných jen dvouprocentní.
Bezmála 30 procent všech současných hospitalizací v USA čítají dohromady Florida a Texas. Celkem je ve Spojených státech s covidem-19 hospitalizováno 102,804 lidí, což odpovídá 72 procentům dosavadního vrcholu z poloviny letošního ledna. Nemocnice po celé zemi jsou naplněny zhruba ze tří čtvrtin, jednotky intenzivní péče jsou naplněné z 80 procent.
Příjemné a spíše chladnější počasí má pokračovat i v první polovině příštího týdne, ačkoliv se přece jen nepatrně oteplí. Nejvyšší teploty se ale zastaví pod třicítkou, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva.
Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu.
Druhým dnem a především výpovědí poškozeného ve středu pokračoval proces s atentátníkem na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Politik se nicméně osobně nedostavil, soud nechal jeho výslech přehrát. Útočník Juraj C. dal prostřednictvím obhájce najevo, že se neztotožňuje s tím, že mu hrozí doživotí. O průběhu procesu informoval deník Pravda.
V plném proudu je letošní ročník karlovarského filmového festivalu, který je prvním po květnové smrti dlouholetého prezidenta Jiřího Bartošky. Vyšlo přitom najevo, že jeden ze snů už si Bartoška splnit nezvládl. Detaily prozradil Miroslav Donutil.
Rusko musí pochopit, že je nutné jednat o ukončení války na Ukrajině. Jinak se konflikt může táhnout ještě roky. V aktuálním rozhovoru to řekl český prezident Petr Pavel. Kyjev zároveň ujistil, že Česko nikdy neuzná okupovaná území jako součást Ruska.
Aby té radosti v rodině exprezidenta Václava Klause nebylo málo, oznámila jeho vnučka Kateřina krátce po svatbě i další krásnou novinku z osobního života. Ve dvou už budou s manželem, házenkářským reprezentantem Tomášem Pirochem, jen několik měsíců.
Největší nebezpečí již pominulo, potvrzují nejnovější výstražné informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Aktualizovaná výstraha v případě deště územně upravuje a snižuje stupeň nebezpečí na nízký a ruší výstrahu před povodňovými jevy.
Důchodová reforma zůstává v platnosti, rozhodl Ústavní soud. Informoval o tom ve středu v tiskové zprávě. Obstálo zvýšení důchodového věku i související změny ve vymezení rizikové práce. Poslanci hnutí ANO neúspěšně napadali i schvalovací proces novely zákona.
Nedávné americké a izraelské údery vrátily íránský jaderný měsíc o několik měsíců nazpět, tvrdí šéf francouzské rozvědky DGSE Nicolas Lerner. Na jeho slova upozornil web DW. Podle Lernera se podařilo zlikvidovat i část íránských zásob obohaceného uranu.
Bude to v červenci přesně rok, co Mirai Navrátil skončil se zlomenou čelistí. Až nyní je celý případ možné považovat za definitivně uzavřený. Podle dostupných informací došlo mezi oběma aktéry k mimosoudnímu vyrovnání.
Deštivé počasí v Česku v posledních hodinách nenaplnilo předpoklady. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) spadla jen polovina předpokládaných srážek. Déšť zatím neměl povodňovou odezvu, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).