Prezident Donald Trump je označen za vítěze v několika klíčových státech a je prakticky jisté, že se stane dalším prezidentem USA. Výsledky výstupních průzkumů CNN z let 2016, 2020 a 2024 odhalují významné posuny v americké voličské základně a ukazují, jak se politické preference mění v reakci na ekonomickou situaci, otázky práv žen a demografické změny.
Kamala Harrisová nedosáhla větší podpory mezi ženami než její předchůdci, což je znepokojivé, protože se snažila mobilizovat ženy na základě práv na potrat. I když podpora práva na potrat vzrostla, k růstu podpory u žen to nevedlo. Trump si udržel náskok mezi muži.
V roce 2016 měly Američanky zaručené právo na potrat díky verdiktu Roe vs. Wade, který byl mezitím zrušen. V roce 2024 podporuje právo na potrat v určitých případech asi dvě třetiny Američanů, ale tato podpora nevedla k jednoznačné podpoře Harrisové – téměř polovina příznivců práva na potrat volila Trumpa.
Od roku 2016 se stále více latinoamerických voličů, zejména mužů, přiklánělo k Trumpovi. Zatímco Biden v roce 2020 vyhrál mezi latinoamerickými muži s náskokem 23 procent, Trump v roce 2024 tuto skupinu získal. Latinskoamerické ženy stále podporovaly Harrisovou, ale v menší míře než Bidena nebo Clintonovou. Naopak, Harrisová si udržela podporu mezi černošskými muži i ženami, zatímco Trumpova podpora u bělošských mužů mírně klesla.
Trumpova základna zůstává mezi bílými voliči bez vysokoškolského vzdělání. Výrazný posun ale nastal u vysokoškolsky vzdělaných bělošských voličů, kteří v roce 2016 těsně podpořili Trumpa, zatímco letos se přiklonili k Harrisové s náskokem asi 10 procent. Harrisová mezi běloškami s vysokoškolským vzděláním vedla o 20 procent – což je výrazné zlepšení oproti Bidenovi i Clintonové. Naopak ztratila část podpory mezi vzdělanými voliči z řad menšin.
I když Trump v roce 2020 v některých venkovských oblastech ztratil, v roce 2024 zde opět posílil. Města zůstala pevně demokratická a předměstí se nadále ukazují jako rozhodující bojiště, kde jsou síly mezi oběma stranami vyrovnané.
V roce 2020 pouze pětina voličů uvedla, že se jim žije hůře než před čtyřmi lety. Tento rok však téměř polovina voličů sdílí tento názor a Trump tuto nespokojenou skupinu výrazně získal.
Liberálové a konzervativci se během Trumpova působení ještě více přiklonili k vyhraněným názorům. Mírní voliči sice stále favorizují demokratické kandidáty, ale letos podpořili Harrisovou menší měrou než Bidena v roce 2020.
Trumpova strategie se zaměřovala na motivaci nových voličů, kteří se dříve politického procesu neúčastnili. Tento přístup se vyplatil, když došlo k výraznému posunu mezi prvovoliči od Bidena v roce 2020 k Trumpovi v roce 2024.
Výsledky ukazují, jak se americká politika proměnila od Trumpova prvního vítězství v roce 2016. Zatímco základní preference zůstaly, mění se některé klíčové demografické podpory a vyvstává nová struktura, kde mohou republikáni získat netradiční voliče, zatímco demokraté ztrácí podporu mezi tradičními skupinami.
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.