Sněmovna se dnes nebude zabývat rodičovskou ani cenami potravin

Předlohu opozičního hnutí ANO o zvýšení rodičovského příspěvku o třetinu dnes poslanci v úvodním kole neprojednali. Sněmovna zamítla návrh programu schůze k růstu rodičovské svolané z podnětu hnutí. Její konání nepodpořili koaliční zákonodárci, jak se dopředu předpokládalo. Opozice se snažila prosadit růst dávky pro rodiče s malými dětmi už loni, ale neuspěla.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

"Chtěli bychom apelovat na vládní koalici, aby se k navyšování postavila čelem, zatím jen slibuje," řekl za klub ANO v debatě o návrhu programu schůze Aleš Juchelka. Předloha předpokládá růst celkové částky příspěvku o 100.000 korun na 400.000 korun. Podle Juchelky by bylo možné diskutovat o zvýšení o 60.000 korun nebo o 50.000 korun. Poukazoval na to, že návrh opozičního hnutí reagoval na nynější vyšší míru zdražování.

Zvýšení příspěvku podpořil na plénu předseda SPD Tomio Okamura, jenž vyzdvihl i jeho navrhovanou pravidelnou valorizaci. Rodiny s nejmenšími dětmi by tak podle něho nebyly vystaveny "nezájmu a aroganci asociálních vlád". Ve Sněmovně leží už delší dobu novela poslanců SPD, která by zvýšila celkový rodičovský příspěvek na 360.000 korun a rovněž by zavedla jeho pravidelný růst.

"Debata v koalici probíhá," poznamenala pirátská místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová, jež zmínila možné navýšení příspěvku o 60.000 korun nebo o 50.000 korun. Důležitá je ale podle ní předvídatelnost celkové částky, kterou by přinesl valorizační mechanismus. Stát by měl podle Richterové také mimo jiné zaručit místa v předškolních zařízeních. "Skutek neutekl," komentovala opoziční výtky vůči vládě Pavla Pivoňka Vaňková za klub STAN. Předlohu hnutí ANO pokládá za rozpočtově neodpovědnou. Až bude v koalici dohoda o návrzích na podporu rodin s malými dětmi, její zástupci je podle Pivoňky Vaňkové budou konzultovat s opozicí.

Omluvený ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nedávné době několikrát zopakoval, že chce o zvýšení rodičovské jednat v koalici. Podle jeho mínění by měla vzrůst už letos. Národní ekonomická rada vlády i další odborníci doporučují zkrátit nyní až čtyřleté rodičovské volno.

V polovině loňského roku odmítla Sněmovna přidat úpravu poslanců ANO o růstu rodičovského příspěvku k vládní předloze, která zejména zjednodušila podmínky u příspěvku na bydlení. Stejně tehdy naložila i se snahou opozičního hnutí SPD. Hnutí ANO pak prosazovalo projednání své předlohy o zvýšení rodičovské na mimořádné schůzi v polovině prosince. Sněmovna návrh jejího programu stejně jako dnes neschválila.

O cenách potravin poslanci jednat nebudou, neschválili program

Sněmovní koaliční většina dnes neumožnila schválit program ani druhé mimořádné schůze svolané z popudu opozičního hnutí ANO. Opozice na ní chtěla debatovat o cenách potravin. Před hlasováním o programu tak mohli vystoupit jen řečníci s přednostním právem. Sněmovní většina již hodinu předtím neschválila program jiné opoziční mimořádné schůze, která se týkala návrhu ANO na zvýšení rodičovského příspěvku.

Opoziční hnutí ANO a SPD obviňovala vládu, že proti růstu cen nic nedělá a inflaci podcenila. Předseda sněmovního zemědělského výboru Michal Kučera (TOP 09) ujistil, že cenami potravin se bude jeho výbor zabývat a že i opoziční členové tam budou moci předkládat své návrhy.

Místopředseda Sněmovny a někdejší ministr Karel Havlíček (ANO) řekl, že když ANO předávalo vládu v prosinci 2021, byla inflace na průměru EU. Podíl na zrychlování inflace podle něj nesou i centrální banky, protože ještě na konci pandemie držely úrokové sazby téměř na nule. Poté však postupovaly z extrému do extrému a úroky začaly zvyšovat příliš, popsal. Současná vláda podle něj inflaci "brutálně" podcenila. Poukazoval na to, že vláda může svůj vliv uplatnit přes státní rozpočet, regulací cen energií nebo snížením daně z přidané hodnoty. Havlíček připomněl i svůj příspěvek na sociálních sítích, kde srovnával ceny surovin potřebných pro přípravu leča. Podle něj šlo o snahu upozornit na problém s cenami potravin. "Chytlo se lečo, ani jsme nečekali, že se chytne," řekl a dodal, že z leča se stal opravdu hit.

"Současnou situaci samostatná ČR ještě nezažila," prohlásil předseda SPD Tomio Okamura. Obvinil vládu Petra Fialy (ODS), že inflaci neřeší a že ze strany vlády nastal proces cíleného ožebračování. Za nízkou kvalitu a vyšší ceny potravin je podle něj zodpovědná vláda a její oddanost vůči rozkazům z Bruselu. „Česká republika ještě nikdy v novodobé historii nezažila tak prudký růst cen jako letos v lednu,“ řekl předseda klubu SPD Radim Fiala. Míní, že vláda nepomáhá tuzemským ovocnářům proti zahraniční konkurenci a tím drtí trh.

"Dělat si lečo v lednu nebo v únoru úplně standardní není," reagoval předseda zemědělského výboru Kučera. "Zemědělský výbor se bude problematikou zabývat se vší vážností," ujistil. Řešení existují, ale nejsou jednoduchá a nespočívají v tom, že peníze přitečou pouze z veřejných rozpočtů. "Pokud ovšem ty návrhy nebudou spočívat v tom, co jsem tady do této chvíle slyšel: rozdejte víc veřejných peněz, rozdejte víc veřejných peněz a jako bonus: rozdejte víc veřejných peněz," dodal.

Podle Eurostatu vzrostly ceny potravin v tuzemsku loni o 27,2 procenta, a Česko tak bylo šesté v EU pokud jde o jejich zdražování. Podle dřívějšího vyjádření Potravinářské komory v ČR není pro snižování cen potravin v současné době prostor kvůli stále rostoucím nákladům výrobních a zpracovatelských podniků. Komora míní, že letos by ceny potravin mohly ještě mírně růst a postupně se stabilizovat ve druhé polovině roku. Podle potravinářské komory vzrostly výrobcům loni meziročně náklady o 50 až 80 procent.

Růst spotřebitelských cen v lednu podle Českého statistického úřadu zrychlil na 17,5 procenta. Údaje o únorové inflaci má úřad zveřejnit v pátek. Evropská komise pro letošní rok odhaduje inflaci v Česku na 9,3 procenta. Česká bankovní asociace předpokládá růst spotřebitelských cen o 10,8 procenta a ministerstvo financí očekává průměrnou inflaci 10,4 procenta. Vláda v návrhu letošního státního rozpočtu předpokládala, že průměrný růst spotřebitelských cen zpomalí proti loňsku zhruba na polovinu. Průměrná inflace by měla klesnout z loňských 16,2 procenta na 8,8 procenta. Průměrná roční inflace za loňský rok byla podle údajů Českého statistického úřadu 15,1 procenta.

Pavel by pověřil Babiše sestavením vlády, pokud bude mít ANO většinu

20.11.2024 18:46 Prezident Petr Pavel je po sněmovních volbách v příštím roce připraven pověřit Andreje Babiše…

Fiala vysvětlil, proč slibuje platy jako v Německu

18.11.2024 16:51 Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho…

Česko si dnes připomíná události 17. listopadu

17.11.2024 09:37 Česko si dnes připomíná události 17. listopadu 1989, které vedly k pádu komunistického režimu.…

Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty

14.11.2024 21:04 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je po operaci nádoru prostaty. Uvedl to na síti X. 

Tuzemské trestní právo čeká velká modernizace, schválila ji vláda

13.11.2024 19:56 České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti…

Mlhy způsobí problémy v dopravě, varují meteorologové před pondělím

10.11.2024 21:57 Problémy v dopravě jsou na začátku týdne poměrně časté za jakýchkoliv okolností. Už dnes ale…

Důchodová reforma ještě musí projít Senátem. Pavel ji pak podepíše

09.11.2024 21:47 Prezident Petr Pavel hodlá podepsat důchodovou reformu, kterou v pátek schválila Poslanecká…

Hřib střídá Bartoše v čele Pirátské strany

09.11.2024 14:35 Novým předsedou Pirátů se v sobotu stal náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib. V čele bývalé…

Dostavba Dukovan se dále komplikuje. Francouzi se odvolají

09.11.2024 12:51 Problémy kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany budou pokračovat. Francouzská EDF připravuje…

Do důchodu v 65 nepůjdeme. Sněmovna schválila novou penzijní reformu

08.11.2024 14:58 Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se…

Související:

Nejnovější