Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická, mohl být porušen služební zákon. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle něj případně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) odvolat.
Jurečka podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) Najmonovi nabídl, že pokud v klidu sám odejde z funkce, dá mu mimořádnou odměnu. Když se nedomluví, dostane od ministra špatné služební hodnocení, se kterým bude mít problém najít jinou práci. MfD o obsahu rozhovoru informovala s odkazem na nahrávku, kterou si Najmon při rozhovoru s Jurečkou pořídil. Najmon na Jurečkův návrh nepřistoupil a ministr ho v polovině února odvolal. Jurečka se k obsahu nahrávky nevyjádřil, protože ji nezná, k Najmonovi se podle mluvčí ministerstva zachoval korektně.
"Stínová vláda na základě právních stanovisek konstatuje, že celá věc má prvky vydírání, uplácení a může se jednat o zneužití pravomoci úřední osoby. Máme služební zákon, který byl jednoznačně porušen," řekl Havlíček. Hnutí vyzvalo Fialu, aby v případě potvrzení pravosti nahrávky situaci řešil, a pokud shledá, že byl služební zákon porušen, Jurečku odvolal. "Současně aby informoval veřejnost, jaký zvolí další postup," dodal Havlíček.
Fiala dnes obsah článku nekomentoval. Jurečka ale podle něj odvoláním bývalého šéfa úřadu práce otevřel cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly.
Najmon uvedl, že přijmout mimořádnou odměnu a odejít z úřadu "dohodou" bylo pro něj nepředstavitelné. Počítal s tím, že taková nabídka od Jurečky přijde a chtěl ji mít zaznamenanou. "Považoval jsem tu nabídku na mimořádnou odměnu za 'držhubné' nebo úplatek a myslím, že toto do státní správy nepatří," poznamenal k rozhovoru s Jurečkou. Své odvolání považuje za svévolné a nezákonné a proti rozhodnutí se koncem února odvolal.
Úřady práce čelily od loňského roku náporu. Sklízely kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Jurečka nebyl dlouhodobě spokojen s Najmonovým řízením úřadu, odvolání bylo podle ministerstva v souladu se zákonem o státní službě. Ministerstvo oznámilo, že vyhlásí na post generálního ředitele výběrové řízení. Dočasně úřad vede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva Karel Trpkoš.
Britské princezny Beatrice a Eugenie překvapily veřejnost i královské fanoušky svou osobní účastí na svatbě Petra Phillipse a Harriet Sperling. Sestry z Yorku dorazily na církevní obřad v doprovodu svých manželů, přičemž u vchodu do kostela je vřele přivítali Mike a Zara Tindallovi. Jejich přítomnost na rodinné události vyvolala nečekaný poprask, jelikož se původně předpokládalo, že se kvůli nedávným událostem raději ubytují v ústraní a nedorazí.
Slavný americký golfista Tiger Woods by měl v nejbližší době opustit specializované léčebné centrum ve Švýcarsku, kde pobývá od března po své autohavárii a zatčení kvůli řízení pod vlivem návykových látek.
Zpěvačka Melanie Brown, známá jako Mel B nebo Scary Spice, naznačila možnost opětovného shledání legendární dívčí skupiny Spice Girls. Formace, kterou spolu s ní tvořily Victoria Beckham, Melanie Chisholm, Emma Bunton a Geri Halliwell-Horner, letos oslavuje významné jubileum. Od vydání jejich přelomového debutového singlu Wannabe, který interpretky v roce 1996 katapultoval mezi globální hudební hvězdy, totiž uplyne přesně třicet let.
Britský princ William a jeho manželka Kate podle vyjádření z královského paláce momentálně neplánují osobní účast na fotbalovém mistrovství světa v New Yorku. Podle novinářky Emily Nash, která se specializuje na dění v královské rodině, sice v uplynulých měsících o této možnosti probíhala živá diskuse, avšak pár dosud neobdržel žádné oficiální pozvání. Z toho důvodu je jejich cesta na šampionát ve Spojených státech v nejbližší době velmi nepravděpodobná.
Matt Damon se během návštěvy útulku Eastwood Ranch Foundation v Los Angeles rozpovídal o svém novém velkofilmu The Odyssey. Snímek režiséra Christophera Nolana označil za vůbec nejnáročnější projekt své dosavadní kariéry.
Vztahy mezi britskými princi zůstávají i po letech hluboce narušené a podle nejnovějších zpráv z Londýna se na jejich odcizení v dohledné době nic nezmění. Starší z bratrů, třiačtyřicetiletý následník trůnu William, nemá o usmíření žádný zájem. Hlavním důvodem je opakovaná a ostrá veřejná kritika, kterou vůči královské rodině v minulých letech směřoval jeho mladší sourozenec.
Fanoušci americké zpěvačky Taylor Swift po celém světě intenzivně pátrají po jakýchkoli detailech týkajících se její nadcházející svatby s hráčem amerického fotbalu Travisem Kelcem. Od srpnového oznámení zasnoubení na sociálních sítích, které sklidilo desítky milionů označení líbí se mi, Taylor Swift neposkytla žádné konkrétní detaily o chystané události.
Zpěvačka Dua Lipa a herec Callum Turner zahájili svou velkolepou třídenní svatební oslavu na Sicílii, kde nešetřili vzájemnými projevy náklonnosti na veřejnosti. Pár, který již dříve absolvoval civilní svatbu na úřadě v Londýně, plánuje vyměnit manželské sliby během okázalého víkendového ceremoniálu před dvěma stovkami pozvaných hostů.
Britská celebrita Katie Price se v pátek ráno vrátila do Velké Británie z Dubaje bez svého snubního prstenu, což odhalily fotografie z letiště Gatwick. Podle zdrojů webu Mirror z jejího okolí se však nejedná o rozchod, ale o promyšlený krok pro média, kterým se snaží chránit svou pověst na veřejnosti.
Americká herečka Jennifer Aniston se v otevřeném rozhovoru se svou bývalou kolegyní ze seriálu Přátelé Lisou Kudrow vrátila ke vzpomínkám na svého exmanžela Brada Pitta. Stalo se tak více než dvě desetiletí po jejich ostře sledovaném rozvodu. Obě představitelky kultovních postav Rachel a Phoebe se společně objevily v projektu magazínu Variety s názvem Actors on Actors, kde mimo jiné zavzpomínaly na natáčení speciálních dílů oblíbeného sitcomu a na to, jaké to bylo pracovat s hvězdnými hosty.
U soudu ve švýcarském městě Nyon začal proces s třicetiletým australským závodníkem Joeym Mawsonem, který čelí obvinění ze znásilnění ošetřovatelky legendy Formule 1 Michaela Schumachera.
Nejvíce vodáků sice vyrazí na řeky až o letních prázdninách, ale sezóna už probíhá. V poslední době ji ale komplikovalo sucho. Uplynulé dny však byly na srážky relativně bohaté, takže se situace před prvním červnovým víkendem zlepšila.