Asi dvě třetiny Ukrajinců, kteří před válkou utekli, chtějí zůstat tam, kde jsou

Asi dvě třetiny Ukrajinců, kteří před válkou ve své vlasti utekli do okolních zemí, hodlají v nejbližší době zůstat tam, kde nyní jsou. Nicméně většina z nich doufá, že se jednou na Ukrajinu budou moci vrátit, ale nevědí kdy to bude možné. Vyplynulo to z průzkumu mezi 4900 ukrajinskými uprchlíky v Polsku, Moldavsku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a Česku, o kterém informoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Průzkum se konal mezi polovinou května a června.

Obyvatelé Ukrajiny utíkají před invazí ruské armády

Vrátit se na Ukrajinu podle něj plánovalo 16 procent dotázaných. Patnáct procent z nich uvedlo, že půjde jen o krátkou cestu s cílem navštívit rodinu, obstarat si potřebné věci nebo pomoci blízkým dostat se do zahraničí. Jedenašedesát procent nevědělo, na jak dlouho na Ukrajinu pojedou.

UNHCR podotýká, že plány uprchlíků ohledně toho, jestli zůstanou v hostitelské zemi, nebo se vrátí na Ukrajinu, se lišily podle toho, z jaké ukrajinské oblasti pocházejí i v jaké zemi se zrovna nacházejí. V případě Ukrajinců, kteří nalezli útočiště v Česku, třetina uvedla, že se chce v blízké době vrátit do vlasti, 27 procent plánovalo zůstat v ČR, 37 procent si nebylo ohledně svých plánů jistých a tři procenta chtěla odejít do jiné hostitelské země. V případě Polska, které přijalo nejvíce uprchlíků z Ukrajiny, dalo 79 procent dotázaných najevo, že chtějí v této zemi v blízké budoucnosti zůstat, vrátit se chtělo osm procent respondentů. Z Moldavska do jiného hostitelského státu plánovala odejít skoro čtvrtina uprchlíků, v případě Maďarska šlo o 19 procent a Rumunska o 16 procent.

Jako důvod, proč uprchlíci v dané hostitelské zemi zůstávají, největší část z nich uváděla bezpečnost (52 procent), rodinné vazby (15 procent) a zaměstnanost (11 procent). Pokud chtějí odejít do nějaké jiné země, tak nejčastěji zmiňují Německo (27 procent), které následuje Kanada (deset procent), Česko a Británie (obě země šest procent).

Za své nejnaléhavější potřeby uprchlíci označovali peníze, práci a bydlení. Co se týče typu ubytování, žijí asi dvě třetiny Ukrajinců u různých hostitelů a v pronájmech. V Česku u hostitelů bydlí 34 procent těchto lidí, v pronájmu 37 procent, v různých hromadných ubytovnách 21 procent a v přijímacích centrech jen tři procenta. V Moldavsku v přijímacích a tranzitních centrech přebývá 34 procent ukrajinských běženců, v Rumunsku 27 procent.

Průzkumu se účastnilo nejvíce lidí v Polsku, kde šlo o 2320 respondentů, a nejméně v Česku, kde odpovídalo 311 lidí. Z 90 procent to byly ženy, které se v zahraničí ocitly s dětmi nebo starými příbuznými. Z velké části z nich se staly samoživitelky, protože jejich rodiny byly kvůli válečnému konfliktu rozděleny.

V hranicích Ukrajiny zůstává více než 7,1 milionu lidí, kteří kvůli válce museli opustit domov, a odhadem 15,7 milionu lidí tam potřebuje humanitární pomoc a ochranu, uvádí UNHCR. Ke konci června bylo v různých zemích Evropy nejméně 5,5 milionu uprchlíků z Ukrajiny a dalších 3,6 milionu jich požádalo o dočasnou ochranu.

Témata: uprchlíci

Rusové by podle průzkumu podpořili jakékoli Putinovo rozhodnutí o Ukrajině

09.08.2022 12:32 Asi 60 procent ruských občanů by podpořilo rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina zahájit novou…

Na Ruskem okupovaných územích sílí odpor Ukrajinců, píše AP

09.08.2022 12:25 Na Ruskem okupovaných územích na jihovýchodě Ukrajiny sílí odpor obyvatel, který oslabuje kontrolu…

Rusko je ve vývozu ropy čím dál více závislá na Indii a Číně

09.08.2022 11:08 Rusko je při prodeji své ropy stále více závislé na Indii a Číně. Minulý měsíc na tyto dvě asijské…

Soul zaplavily přívalové deště, osm lidí zemřelo

09.08.2022 10:41 Nejméně osm lidí zemřelo při přívalových deštích, které v noci na dnešek zaplavily jihokorejskou…

Exprezident Trump uvedl, že jeho rezidenci Mar-a-Lago prohledává FBI

09.08.2022 09:05 Aktualizováno Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Charkov opět čelil ruskému ostřelování, zprávy o obětech zatím nejsou

09.08.2022 08:23 Ruské síly na Ukrajině v noci na dnešek opět ostřelovaly Charkov a poškodily elektrický sloup a…

Čína se manévry připravuje na invazi, tvrdí tchajwanská diplomacie

09.08.2022 08:05 Peking využívá svá vojenská cvičení v blízkosti Tchaj-wanu k přípravě invaze, uvedl dnes šéf…

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Rusko přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků, zní z Pentagonu

08.08.2022 21:37 Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes…

Pokud se nepovede zastavit Rusko, spustí to ve světě "loveckou" sezónu,…

08.08.2022 21:28 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

Související:

Nejnovější