Asociace: Z novely pandemického zákona mají gastronomové strach

Restauratéři podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) vítají zrušení přísných opatření od příštího týdne. Silné oživení poptávky nečekají hned v únoru, v březnu se stoupajícími teplotami by se ale mělo dostavit.

Restaurace, ilustrační foto

Vláda by s aktuálním rozvolňováním neměla opomenout, že podnikatelé potřebují vědět, co bude v dalších měsících, uvedl dnes na dotaz ČTK restauratér a garant projektu Moje restaurace za AMSP Luboš Kastner.

Kabinet by měl podle něj představit plán na jaro a léto a důkladně se připravit na podzim. "Vhodné by bylo vytvořit podnikatelskou pracovní skupinu, aby ministři předešli případným sporům u nastavení restrikcí nebo finančních náhrad," zdůraznil Kastner.

Vláda k příští středě 9. února zruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb, vstup do restaurací a na kulturní, sportovní a další akce. Ve středu večer to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Nejvyšší správní soud zrušil ve středu v aktuálně platném mimořádném opatření ministerstva zdravotnictví povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Fiala řekl, že kabinet nerozhodl pod tlakem soudního verdiktu, ale na základě doporučení odborníků.

Pro gastronomii je zrušení těchto nařízení podle Kastnera dobrá zpráva. Nečeká ale, že by prudký nápor hostů ze dne na den. Lidé si kromě jiného musejí zvyknout, že znovu do restaurací mohou bez omezení, uvedl.

Pro další fungování je ale nutné, aby vláda více zapojila podnikatele, řekl dále Kastner. Ustavit by měla skupinu, kde by neměla být zastoupena například jen Hospodářská komora, přestože by ani neměla chybět a dostala by vůdčí úlohu. "Je třeba, aby vláda řešila praktické věci, abychom se nebáli podnikat," dodal.

Zrušení kontrol vítá také Asociace restauratérů APRON. "Chceme svobodu podnikání a odpovědnost už musí nést jedinci," uvedla výkonná ředitelka asociace Kateřina Holnová.

Rozhodnutí vlády kladně hodnotí i prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Zavedení kontrol u vstupu přineslo podle něj až dvoutřetinový propad zákazníků a nemalé finanční ztráty. Navíc bylo pro část občanů diskriminační, doplnil.

Z novely pandemického zákona mají gastronomové strach

Z novely takzvaného pandemického zákona mají gastronomové podle AMSP strach. Je nastavena velmi tvrdě, vládě dává do ruky mocnou zbraň, řekl dnes ČTK restauratér a garant projektu Moje restaurace za AMSP Luboš Kastner. Pokud zákon podle asociace nebude použit rozumně, může způsobit značné ekonomické škody.

Sněmovna ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila s úpravami vládní novelu pandemického zákona. K posouzení ji nyní dostanou senátoři. Mimořádná opatření budou moci například nově regulovat jakoukoliv činnost v provozovně, na tržišti a v tržnici, a to včetně provozní doby. Poslanci mimo jiné podstatně snížili horní hranici pokut, které mohou úřady za porušení mimořádných opatření ukládat.

U pandemického zákona bude podle Kastnera velmi záležet na použití. "Na papíře" působí novela přísně, prakticky se rovná možnostem, které vláda má za nouzového stavu. "Ekonomiku brzdí strach," řekl. Doplnil, že s ohledem na to, jak se současní ministři vyrovnávají s řešením dopadů pandemie, nepřipadá mu nová verze pandemického zákona jako správná.

Asociace restauratérů APRON se domnívá, že novela pandemického zákona umožní zásadní omezení podnikání. "Pokud se hovoří o omezení, čekáme, že se musí kompenzovat," uvedla výkonná ředitelka APRON Kateřina Holnová.

Pandemický zákon připravila předchozí vláda ANO a ČSSD po dohodě s opozicí, aby rozšířil možnosti boje s epidemií mimo režim nouzového stavu. Novela byla podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nutná kvůli tomu, že jeho platnost končí 28. února. Poté by chyběla zákonná opora pro přijímání protiepidemických opatření.

Témata: restaurace

V Česku je potvrzen africký mor prasat i nové ohnisko ptačí chřipky

01.12.2022 18:57 Ve Frýdlantském výběžku se dnes potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. ČTK to…

Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí o vystavení korunovačních klenotů

01.12.2022 16:39 Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o vystavení korunovačních klenotů…

Jurečka chce v koalici jednat o zvýšení rodičovské

01.12.2022 14:56 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce příští rok ve vládní koalici jednat o zvýšení…

Jurečka chce, aby se Hladík stal ministrem nejpozději počátkem ledna

01.12.2022 14:56 Aktualizováno Kandidát lidovců na ministra životního prostředí a exnáměstek brněnské primátorky Petr Hladík by…

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy

01.12.2022 14:52 Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun z říjnových 286,7…

Sněmovna souhlasí se zvýšením přídavků na dítě o 200 korun

01.12.2022 13:26 Aktualizováno Přídavky na dítě se zřejmě zvýší od ledna o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Růst…

Senát schválil sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání

01.12.2022 12:34 Senát dnes podle očekávání schválil zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a…

Stát musí čelit dezinformacím, ovšem nikoli cenzurou, řekl Fiala

01.12.2022 12:24 Stát musí čelit nepřátelské hybridní válce vedené i prostřednictvím dezinformací, nelze ale zavádět…

Senát: V Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků

01.12.2022 11:19 V Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků, jejichž země čelí ruské…

Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky

01.12.2022 09:59 Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky. Index rizikového…

Související:

Nejnovější