Asociace hotelů a restaurací České republiky vítá skutečnost, že vláda vyslyšela požadavky a argumenty provozovatelů ubytovacích a stravovacích zařízení, aby služby ubytování a stravování zůstaly ve snížené sazbě. Je to trend, kterým se vydává celá Evropská unie ve snaze podpořit nejen cestovní ruch, ale také služby s intenzivním podílem lidské práce. Asociace to uvedla v tiskové zprávě.
Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo v následujících týdnech rozhodnout, zda za ČR zaplatí společnosti Michelin poplatek za zařazení do prestižního gastronomického průvodce. ČTK to sdělil zástupce vedoucí komunikace a PR manažer kabinetu ministra pro místní rozvoj Petr Waleczko. Firma požaduje za tři roky deset milionů Kč. Před 25 lety dostala pražská restaurace Allegro v hotelu Four Seasons jako první v postkomunistických zemích michelinskou hvězdu, v současnosti ji mají dva pražské podniky. Udržení průvodce v ČR podporují oborové organizace.
Lidé si sice mohou vychutnat v několika brněnských restauracích svatomartinská menu s husími pokrmy, ale zájem není velký. Rezervací oslovení restauratéři mají zatím poměrně málo, řekli ČTK. Cena za menu je také poměrně vysoká, protože husy výrazně podražily a husí stehna stojí proti loňsku zhruba dvojnásobek. I kvůli tomu, že lidé chodí do restaurací méně a husí maso citelně zdražilo, je nabídka menší než bývala před epidemií koronaviru. Menu restaurace nabízejí od 11. do 13. listopadu, některé až do 17. listopadu.
Restauratérům podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) není jasné, zda se na ně vztahuje stanovení limitu cen na elektřinu a plyn, které v pondělí schválila vláda. Z výstupů premiéra a ministrů jsou zmateni, chybí jim srozumitelný a podrobný přehled pomoci. ČTK to sdělil zástupce gastronomického odvětví v AMSP Luboš Kastner.
Česká obchodní inspekce (ČOI) provedla v Karlových Varech od začátku letošního ročníku filmového festivalu zatím tři desítky kontrol restaurací a barů. Pochybení inspektoři zjistili téměř v polovině případů. Nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení míry u nápojů a hmotnosti u pokrmů. O průběžném výsledku kontrol dnes informoval web iROZHLAS.cz a Česká televize.
V obcích ČR do 5000 obyvatel skončilo za poslední tři roky 12 procent hospod. Jde téměř o dvojnásobek v porovnání s městy nad 20.000 obyvatel. Vyplývá to z průzkumu Plzeňského Prazdroje, který jej dnes zveřejnil v tiskové zprávě. Největší český pivovar proto rozšířil svůj program Vesnice na podporu obecních hospod, do něhož se zapojilo už téměř 900 provozoven, více než desetina všech vesnických hospod v ČR. Pivovar jim pomáhá finančně i radami, jejich prodeje stouply meziročně o osm procent. Oslovení provozovatelé potvrdili, že jim to pomáhá.
Služeb veřejného stravování využilo podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) v prvním čtvrtletí letošního roku o deset procent více hostů než ve stejném období předpandemického roku 2019. Oživení u ubytování je pomalejší, obsazenost pražských hotelů je stále zhruba o polovinu nižší než před koronavirovou krizí. Vyplývá to ze společných zjištění AHR a společnosti Data Servis – informace. AHR je dnes zveřejnila v tiskové zprávě zaslané ČTK.
Ve Francii se v posledních měsících objevily desítky případů bodnutí nejspíš injekční stříkačkou na diskotékách, v nočních klubech nebo na koncertech. Napadení následně pociťovali nevolnost nebo závratě. V jejich těle se ale nenašly žádné omamné látky, oznámila prokuratura v Bretani, kde byla hlášena většina těchto případů.
Přestože letošní Velikonoce byly po dvou letech pandemie první bez výrazných omezení, návštěvnost restaurací zaostala podle analýzy společnosti SaltPay za předkrizovým rokem 2019 zhruba o 27 procent.
Češi podle společnosti Qerko, která sbírá data o platbách z téměř tisíce restaurací v tuzemsku, zaplatí nyní za oběd v průměru 160 korun. Půllitr piva pak stojí v průměru 47 Kč. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Platforma Qerko umožňuje lidem platit v restauracích pomocí mobilního telefonu. Firma zmapovala platby více než 143.000 uživatelů v restauracích, barech a dalších zařízeních za poslední tři měsíce.
Restaurace si v prvním čtvrtletí letošního roku podle údajů společnosti SaltPay na tržbách polepšily zhruba o polovinu. Loni ovšem ve stejném období mohly stravovací provozy prodávat občerstvení pouze přes výdejní okna či rozvoz. Tržby proti prvním třem měsícům předcovidového roku 2019 byly letos vyšší o osm procent.
Řada restaurací stále používá k přípravě smažených jídel přepálené fritovací oleje. Vyplývá to z kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).
Oběd v restauraci v březnu podle společnosti Edenred meziročně zdražil asi o 15 korun na 156 korun. Nejdražší obědy byly v Praze, průměrná cena činila zhruba 175 korun. Jídlo může v důsledku vysoké inflace a dalších nákladů provozovatelů stravovacích zařízení dál zdražovat.
Pandemie covidu-19 měla na restaurace po celém světě zničující dopad, za její světlou stránku lze ale považovat to, že branži zbavila mizerných podniků. V rozhovoru na rozhlasové stanici Radio Times to řekl známý britský šéfkuchař a podnikatel v gastronomii Gordon Ramsay. Restaurace, které nenabízely kvalitní služby, dva roky lockdownů a omezení podle něj nezvládly, což ale může být spíše dobrá zpráva.
Češi si za pandemie koronaviru odvykli chodit do restaurací na obědy. Právě u polední nabídky sledují provozovatelé stravovacích provozů podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) enormní propady. Tržby z obědů přitom dříve pokrývaly fixní náklady. Situaci zhoršilo také zavedení stravenkového paušálu. ČTK to řekl restauratér a garant projektu Moje restaurace za AMSP Luboš Kastner.
Restauratéři nemohou podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) za současné situace zvýšené náklady přenášet na hosty. Proti rostoucím cenám energií či pohonných hmot musí zakročit stát. Nutné je rychlé řešení, například přechodné snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na stravovací služby.
Podmínky kompenzací, které dnes schválila vláda, jsou podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) nastaveny tak, že je nebude moci čerpat zhruba třetina provozovatelů ubytovacích a stravovacích zařízení. Kabinet by měl ještě zvážit změnu parametrů.
Belgie se od poloviny února začne částečně zbavovat společenských omezení vynucených covidem-19. Belgická vláda dnes rozhodla, že díky výraznému zpomalení nákazy přestane platit povinnost práce z domova i omezení otevírací doby restaurací.
V restauracích dnes v první den uvolnění vládních opatření panuje podle zjištění ČTK dobrá atmosféra, provozovatelé čekají rostoucí návštěvnost. Hodnotit ji budou schopni až s odstupem, nepředpokládají změnu ze dne na den. Na chování zákazníků navíc bude mít pravděpodobně negativní dopad vysoká inflace, upozornili.
Pražští restauratéři, které dnes ČTK oslovila, očekávají pozitivní vliv uvolnění protiepidemických opatření. Změny se pravděpodobně projeví ale až se zpožděním, prudký nárůst návštěvnosti nečekají. Jsou připraveni na dotazy hostů ohledně nových pravidel.
Restauratéři podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) vítají zrušení přísných opatření od příštího týdne. Silné oživení poptávky nečekají hned v únoru, v březnu se stoupajícími teplotami by se ale mělo dostavit.
Bez novely pandemického zákona nebude možné, aby vláda znovu vyžadovala před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech prokazování očkování či prodělání nemoci covid-19. V dnešním pořadu České televize Interview ČT24 to řekl ústavní právník Jan Kysela.