Restaurace chtějí vyzvat vládu, aby platila společnosti Michelin

Některé restaurace v Česku se angažují v iniciativě, která sbírá podpisy pod otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu z ODS a celou vládu. Ten vyzývá stát, aby zaplatil společnosti Michelin poplatek za zařazení do prestižního gastronomického průvodce.

Restaurace, ilustrační foto

Podporu této akce vyjádřily špičky českého gastrobyznysu, včetně Zdeňka Pohlreicha, Jana Punčocháře a Jana Knedly, uvedl oborový online magazín VisitChef.

Firma Michelin požaduje od České republiky deset milionů korun za tříleté zahrnutí do svého prestižního průvodce. Tuto informaci oznámilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v březnu tohoto roku, které je odpovědné za rozhodování o uvolnění finančních prostředků.

Autoři dopisu žádají premiéra a další členy vlády, aby se obrátili na ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše z Pirátů s apelací, aby tento poplatek buď stát uhradil nebo umožnil jeho uhrazení Českou centrálou cestovního ruchu.

Podle autorů dopisu zařazení České republiky do průvodce Michelin podporuje gastroturismus, slouží jako marketingová podpora země po celém světě a má potenciál přilákat turisty do různých regionů.

"Jsme ekonomicky i gastronomicky vyspělá země, a tak by se na nás mělo i nahlížet," řekl agzínu Jan Knedla, šéfkuchař restaurace Papilio. Podle magazínu situaci nechal takto daleko zajít ministr pro místní rozvoj ČR Ivan Bartoš, protože všechny náležité dokumenty leží už týdny právě na jeho ministerském stole.

"Vůbec nerozumím tomu, proč takovou věc vůbec má řešit úřad ministra, a proč kolem michelinského průvodce musí vznikat tolik aktivit, proč to muselo zajít takto daleko," míní známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. "Celá tato záležitost je bez diskuze. Nesouhlasím s těmi, co říkají, že by byl Michelin Guide v Česku k ničemu. Lidé by si měli uvědomit, že gastronomie je plnohodnotný obor, který vznikl a stojí na soukromých penězích. Snad jsme tu za těch třicet let udělali dost na to, aby stát skrze gastro podpořil celou ekonomiku," dodal.

Související:

Nejnovější