Restauratérům není jasné, zda se na ně vztahuje stanovení limitu cen na elektřinu a plyn

Restauratérům podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) není jasné, zda se na ně vztahuje stanovení limitu cen na elektřinu a plyn, které v pondělí schválila vláda. Z výstupů premiéra a ministrů jsou zmateni, chybí jim srozumitelný a podrobný přehled pomoci. ČTK to sdělil zástupce gastronomického odvětví v AMSP Luboš Kastner.

Restaurace, ilustrační foto

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) v pondělí odsouhlasil, že cena silové elektřiny včetně daně z přidané hodnoty (DPH) nebude moci od listopadu přesáhnout šest korun za jednu kilowatthodinu (kWh), v případě jedné kWh plynu bude maximální cena činit tři koruny. "Toto zastropování platí pro domácnosti, živnostníky i pro podnikatele, pro ty, kteří jsou bráni jako maloodběratelé," uvedl Fiala.

Vládní novela energetického zákona umožňující stanovení maximálních cen energií, kterou má v pátek zrychleně ve stavu legislativní nouze schvalovat Sněmovna, ovšem pracuje v případě podnikatelů pouze s pojmem "podnikající fyzická osoba". Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ale na twitteru napsalo, že zastropování cen elektřiny a plynu se týká i malých a středních podniků připojených na nízké hladině napětí, případně s ročním odběrem plynu do 630 MWh.

"Jsem totálně zmaten. Obracejí se na mě hospodští s dotazy na zastropování cen a já nevím, co jim odpovědět," řekl Kastner. Generální ředitelka AMSP Eva Svobodová v úterý ČTK sdělila, že mezi maloodběratele se počítají ti, kteří mají jistič do 100 ampér. Kastner upozornil, že podniky mívají zpravidla více jističů, nevědí tedy, zda je sčítat, nebo jak postupovat. Takové informace by podle něj měla vláda, případně MPO zveřejnit v písemné podobě a po odvětvích. Současnou komunikaci považuje Kastner za nedůslednou, nelíbí se mu, že ministerstvo ani vláda při přípravě opatření nespolupracují se zástupci podnikatelských oborů.

Provozovatelé stravovacích zařízení by podle Kastnera uvítali jakoukoliv podporu v současné situaci. "Náklady neustále rostou, kromě energií i farmáři a další dodavatelé pořád zvyšují ceny, v gastronomii se vytrácí ziskovost a bez zisku opravdu nelze podnikat," uvedl.

V dopadech zvyšujících se nákladů na konečné ceny vidí Kastner největší problém u čepovaného piva. Zákazníci si podle něj zvykli na nízkou cenu a nejsou ochotni přijmout vyšší. Zapotřebí by přitom podle Kastnera bylo skokové zdražení, a to minimálně o 20 procent. "Reálně se to ovšem nestane. Ekonomika míří do šedé zóny," dodal.

Tržby provozovatelů stravovacích zařízení za červenec a srpen byly podle analýzy společnosti Dotykačka meziročně o 27,5 procenta vyšší. Přesto se mnohé podniky kvůli rostoucím nákladům propadají do ztráty. V dalších měsících restauratéři počítají podle Kastnera s ještě tíživější situací. Předpokládají růst nájmů a už nyní sledují změny v zákaznickém chování, jako jsou méně časté návštěvy v době obědů nebo o víkendech či příklon k levnějším značkám alkoholu.

Témata: restaurace

Třetina firem v Česku v reakci na zdražování energií omezí vytápění

27.09.2022 14:48 Téměř třetina firem v Česku omezí v reakci na zdražování energií vytápění firemních prostor, tedy…

Šmejc mění nejužší vedení PPF

27.09.2022 09:22 Jiří Šmejc, který se stal v polovině června ředitelem skupiny PPF, mění nejužší vedení firmy. Novým…

Reuters: Pět zemí EU požaduje zákaz dovozu diamantů z Ruska. Co na to…

26.09.2022 03:46 Polsko, Irsko, Litva, Estonsko a Lotyšsko požadují, aby Evropská unie přestala z Ruska dovážet…

ČNB zřejmě ve čtvrtek ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech,…

25.09.2022 10:25 Bankovní rada ČNB zřejmě ve čtvrtek ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, tedy na…

Ekonomice hrozí recese. Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se…

23.09.2022 10:59 Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se v září prohloubil, ekonomice hrozí recese. Výrobní…

Ceny plynu by se v EU mohly podle studie do roku 2026 výrazně snížit

22.09.2022 16:13 Budování evropských terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG) přinese od roku 2024 úlevu od vysokých…

Zhruba 80 procent podniků nemá na příští rok zafixované ceny energií

22.09.2022 15:12 Aktualizováno Na příští rok má zafixované ceny elektřiny asi pětina firem, u plynu má zajištěn kontrakt 22…

Banky nechtějí podléhat mimořádné dani, nabízí až 50 miliard Kč na podporu…

22.09.2022 12:28 Aktualizováno Česká bankovní asociace (ČBA) nabízí podporu ekonomiky, která by byla alternativou k dani z…

Japonská vláda začala intervenovat na obranu slabé měny

22.09.2022 11:39 Japonská vláda začala na devizových trzích intervenovat na obranu měny, která vytrvale oslabuje a…

Meta chce v příštích měsících snížit náklady minimálně o deset procent

22.09.2022 09:35 Americká internetová společnost Meta hodlá v příštích měsících snížit náklady minimálně o deset…

Související:

Nejnovější