Provoz restaurací se postupně vrací na úroveň před covidem

Služeb veřejného stravování využilo podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) v prvním čtvrtletí letošního roku o deset procent více hostů než ve stejném období předpandemického roku 2019. Oživení u ubytování je pomalejší, obsazenost pražských hotelů je stále zhruba o polovinu nižší než před koronavirovou krizí. Vyplývá to ze společných zjištění AHR a společnosti Data Servis – informace. AHR je dnes zveřejnila v tiskové zprávě zaslané ČTK.

Restaurace, ilustrační foto

Nejenže návštěvnost podniků veřejného stravování překonala v prvních třech měsících letošního roku úroveň předkrizového období, na dřívější hodnoty se dostávají i počty zahraničních hostů. V prvním čtvrtletí tvořili 11 procent všech zákazníků, když v roce 2019 jejich podíl činil 12 procent. V prvním roce pandemie přitom zaznamenali čeští gastronomové podle AHR zhruba padesátiprocentní úbytek hostů z ciziny, loni už tvořili asi deset procent návštěvníků.

Data Servis a AHR srovnávaly návštěvnost v prvním čtvrtletí i vůči posledním třem měsícům loňského roku. Letos si tak nejvíce polepšily podniky zaměřené na jídlo a pivo, do kterých mezičtvrtletně přišlo až o polovinu hostů více. Kavárnám vzrostla návštěvnost o 35 procent. Zákazníci se naopak zatím příliš nevracejí do restaurací nejvyšší cenové kategorie.

Tržby stravovacím zařízením letos od ledna do března proti stejnému období roku 2019 vzrostly o 17 procent, proti loňskému prvnímu kvartálu byly přibližně desetkrát vyšší. V uplynulém roce ale mohly restaurace občerstvení prodávat jen přes výdejní okna nebo rozvoz. Ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku gastronomové utržili o 29 procent více.

Přestože tržby rostou, je podle údajů AHR znatelný příklon hostů k úsporám. Útrata v prvních třech měsících letošního roku proti poslednímu čtvrtletí loňského roku klesla v průměru o tři procenta.

Obsazenost pražských hotelů od ledna do března dosáhla zhruba 30 procent, proti stejné době uplynulého roku to bylo o 22,5 procenta více. Průměrná cena se proti minulému roku zvedla asi o 20 eur (zhruba o 500 Kč), vyplývá ze zprávy STR Global, kterou AHR pravidelně zveřejňuje. Česká metropole se tak v průměrné ceně stále nedostává na konkurenční destinace, jako jsou Vídeň, Budapešť a Berlín. Průměrná cena v hotelech v hlavním městě Rakouska je totiž při stejné obsazenosti o 21 eur vyšší. Podobná situace je i v tržbách za pokoj, kde je mezi Prahou a Vídní rozdíl šest eur (asi 150 Kč).

Restaurace i hotely fungují v České republice v současné době bez zásadních omezení. Hosté pro vstup nepotřebují žádný doklad o očkování proti koronaviru nebo prodělání nemoci covid-19 jako v předchozích měsících, nemusejí v nich nosit ani respirátory.

Témata: restaurace

Pražské Spolu jednalo s Čižinským, který se sešel i s Piráty a STAN

04.10.2022 20:07 V sídle pražské ODS v Praze 1 se dnes sešli zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s Prahou…

Vnitro se bude zabývat skartací dokumentů na Pražském hradě

04.10.2022 19:09 Aktualizováno Skartací tajných dokumentů Kanceláří prezidenta republiky (KPR) loni na podzim se bude zabývat…

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost kvůli Zemanově milosti pro Baláka

04.10.2022 18:26 Prezident republiky při udílení milosti vystupuje jako ústavní orgán, správní soudy proto nemají…

Hubáčková předala Fialovi rezignaci. Podle ekologů měla dobrý tým

04.10.2022 17:36 Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) dnes předala svou rezignaci premiérovi…

Ministerstvo obrany zaslalo do USA nezávaznou žádost ohledně F-35

04.10.2022 17:29 Ministerstvo obrany v pondělí zaslalo Spojeným státům nezávaznou žádost o nabídku 24 stíhacích…

Zeman přišel se dvěma návrhy na zástupce ombudsmana

04.10.2022 17:24 Prezident Miloš Zeman dnes navrhl na zástupce ombudsmana právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze.…

Ruský nacionalista Dugin podal trestní oznámení na Černochovou

04.10.2022 16:51 Ruský nacionalista Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu…

Energetickou krizi se podaří stabilizovat, míní Fiala. Bezbolestné řešení…

04.10.2022 16:35 Premiér Petr Fiala (ODS) míní, že se jeho vládě podaří různými kroky stabilizovat současnou situaci…

Fiala se před pražským summitem sejde s britskou premiérkou Trussovou

04.10.2022 15:55 Premiér Petr Fiala (ODS) bude ve čtvrtek jednat v pražské Kramářově vile s britskou premiérkou Liz…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Aktualizováno Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Související:

Nejnovější