Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo v následujících týdnech rozhodnout, zda za ČR zaplatí společnosti Michelin poplatek za zařazení do prestižního gastronomického průvodce. ČTK to sdělil zástupce vedoucí komunikace a PR manažer kabinetu ministra pro místní rozvoj Petr Waleczko. Firma požaduje za tři roky deset milionů Kč. Před 25 lety dostala pražská restaurace Allegro v hotelu Four Seasons jako první v postkomunistických zemích michelinskou hvězdu, v současnosti ji mají dva pražské podniky. Udržení průvodce v ČR podporují oborové organizace.
Na požadavek společnosti Michelin zaplatit za zařazení do průvodce upozornily v lednu Seznam Zprávy. Server uvedl, že za loňský rok Michelin doporučení pro Česko zatím nevydal, protože i tento ročník již byl podmíněn poplatkem. Ministerstvo spolu s agenturou CzechTourism, zástupci české gastronomie a dalšími organizacemi podle Waleczka zvažuje možné scénáře a případný rozsah podpory gastronomie a cestovního ruchu v ČR. "Spolupráce agentury CzechTourism se společností Michelin, v různých variantách, je jednou ze zvažovaných možností. Další postup bude rozhodnut v následujících týdnech," doplnil.
Manažer Asociace kuchařů a cukrářů ČR Tomáš Popp ČTK řekl, že asociace podporuje udržení průvodce v ČR. "Vnímáme, že je u nás odhadem i ke 30 restauracím, které by do průvodce mohly být zařazeny. I kdyby neaspirovaly přímo na ocenění hvězdou, ale na Bib Gourmand, neboli restauraci nabízející dobré jídlo za dobrou cenu, či zařazení do průvodce bez přímého ocenění," uvedl. Upozornil také na to, že v současné době se omezuje pouze na restaurace v Praze a měl by se rozšířit na celé Česko.
Pokud by Česko průvodce vynechal, byl by to podle Poppa signál, že tuzemská gastronomie není na světové úrovni. "Po jedné hvězdě dlouhodobě drží pražské restaurace Field a La Degustation Bohême Bourgeoise a byla by velká škoda, pokud by jejich energie a skvělá práce měly být zmařeny," dodal. Vysokou úroveň české gastronomie podle něj potvrzují i úspěchy Národního týmu kuchařů a cukrářů na mezinárodních soutěžích.
Popp i Luboš Kastner z Českého gastronomického institutu uvedli, že oceňují snahu ministerstva i agentury CzechTourism v podpoře české gastronomie. Podle Kastnera je považována za jeden z hlavních pilířů cestovního ruchu v ČR. "To je velká změna oproti minulosti a strategická spolupráce státu a oboru gastronomie je pro rozvoj nejen cestovního ruchu, ale i kvality a profesionality v oboru, do budoucna zásadní," řekl.
Jedna hvězda Michelin označuje velice dobrou restauraci ve své kategorii, dvě hvězdy výtečnou kuchyni, která stojí za návštěvu, a tři hvězdy výjimečnou kuchyni, která stojí za zvláštní cestu. Pražské restaurace dosud nikdy při jednom hodnocení nezískaly více než jednu hvězdu.
Marek Eben oslavil před měsícem 68. narozeniny, takže už má spoustu životních zkušeností a vzpomínek. Vytáhl je z paměti ve chvíli, kdy se lidem snažil vysvětlit, proč se dnes mají mnohem lépe než před desítkami let.
Policie objasnila případ nebezpečného vyhrožování prezidentovi Petru Pavlovi před návštěvou Olomouckého kraje, kterou absolvoval během uplynulého pracovního týdne. Zadržela muže, jemuž teď hrozí roční trest odnětí svobody.
Leoš Mareš je okolnostmi donucen začít novou éru v rádiu, protože přišel o dlouholetého parťáka. S Patrikem Hezuckým ale netvořil moderátorskou dvojici od začátku. Jak jeden z našich nejslavnějších moderátorů vzpomíná na své začátky?
Žádné překvapení se nekoná. Předsedou vládního hnutí ANO bude i nadále premiér Andrej Babiš, zvolilo jej 196 z 209 hlasujících delegátů. Babiš se nyní hodlá soustředit na vládní angažmá, lidem chce podle svých slov zlepšovat životy.
Rozhodnutí soudu ve sporu bývalých manželů Ondřeje Brzobohatého a Taťány Kuchařové není tak jednostranné, jak se zprvu mohlo zdát. Modelka má sice hudebníkovi zaplatit, ale omlouvat se bude i on. Pokud se tedy proti verdiktu neodvolá.
Prezident Petr Pavel naznačil, že bude znovu kandidovat do funkce prezidenta. Navázal by tak na své předchůdce Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana, protože všichni působili na Pražském hradě po dobu dvou funkčních období. Příští prezidentské volby se uskuteční přesně za dva roky v lednu 2028.
Babyboom v českém šoubyznyse bude pokračovat i letos. Fanoušci už několik dní vědí, že v očekávání je herečka a zpěvačka Bára Poláková. Jak reagovala na vzkazy od příznivců?
Česko zasáhla jen krátce před začátkem letošních olympijských her smutná zpráva. Odešel totiž jeden z našich olympijských vítězů. Ve věku 68 let zemřel vzpěrač Ota Zaremba, držitel zlaté medaile z Moskvy 1980.
Meteorologové v sobotu ráno opět upozornili na nebezpečí ledovky v části Česka. Trvá také smogová situace. Vyplývá to z informací na sociálních sítích Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i v novém kalendářním roce a už kolují spekulace o dalším možném těhotenství. Čelí jim zpěvačka Monika Bagárová, která už má dceru z předchozího vztahu. Dočká se holčička mladšího sourozence?
Andrew Mountbatten-Windsor, dříve známý jako princ Andrew, by mohl brzy vyměnit britské sychravé počasí za slunný exil v Bahrajnu. Podle královského životopisce Andreje Lownieho, autora knihy Entitled: The Rise and Fall of the House of York, se o tomto kroku v diplomatických kruzích vážně uvažuje. Pro Andrewa by přesun na ostrov v Perském zálivu znamenal únik před neustálým drobnohledem britských médií i veřejnosti.
Victoria Beckham prožívá jedno z nejtěžších období své kariéry. Kromě pokračujícího a velmi veřejného sporu se svým nejstarším synem Brooklynem nyní čelí zradě od člověka, kterého roky považovala za blízkého přítele. Známý DJ Fat Tony, ikona londýnské klubové scény, se totiž rozhodl přiživit na posměšcích, které se na adresu bývalé členky Spice Girls valí ze všech stran.