Restauratéři očekávají pozitivní vliv rozvolnění se zpožděním

Pražští restauratéři, které dnes ČTK oslovila, očekávají pozitivní vliv uvolnění protiepidemických opatření. Změny se pravděpodobně projeví ale až se zpožděním, prudký nárůst návštěvnosti nečekají. Jsou připraveni na dotazy hostů ohledně nových pravidel.

Restaurace, ilustrační foto

Někde počítají s tím, že povinnost kontrolovat při vstupu doklad o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci covid-19 v posledním půl roce přestane platit od středy, zjistila ČTK.

Nová pravidla, která zruší prokazování se takzvanými covidovými certifikáty, budou podle ministerstva zdravotnictví platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. Ve středu je projedná vláda. ČTK to dnes řekl mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob. Nejvyšší správní soud minulý týden rozhodl, že podmiňovat vstup do stravovacích a ubytovacích služeb, hudebních klubů či kasin je nezákonné. Mimořádné opatření podle výkladu ministerstva zdravotnictví ruší od půlnoci 9. února.

"V Manifestu se chystáme na to, že od středy 9. února přestane platit povinnost prokazovat očkovací certifikát a bezinfekčnost při návštěvě restaurace. Držíme se při tom vyjádření premiéra (Petra) Fialy (ODS) z 2. února, které bylo široce medializováno, a k tomuto datu se veřejnost upíná. Lidé, pro které dosud platilo omezení, se určitě na středu těší," uvedla za pražský gastronomický koncept Manifesto Radka Ondráčková.

Vliv na návštěvnost nechtěla Ondráčková předjímat. "Hlavně budeme zvědaví, zda se to (rozvolnění) odrazí na víkendových dnech," řekla. Od zákazníků očekává zvýšenou frekvenci dotazů na podmínky vstupu. Obsluze se bez nutnosti kontroly dokladů bude podle Ondráčkové přirozeněji s návštěvníky konverzovat například o přípravě jídla nebo doporučení sezonního nápoje k vybranému menu. Personál si na kontrolu QR kódů sice zvykl, ale necítil se úplně "ve své kůži", dodala.

Celé odvětví gastronomie pociťuje podle spolumajitele vinných barů Vinograf Jana Horešovského dopady nejistoty vyvolaných epidemickou situací a vládními restrikcemi. Nejistota panuje u provozovatelů i hostů. "Vliv všech změn, zejména těch rozvolňovacích, mívá obvykle relativně delší setrvačnost. Vláda v poslední době vysílá signály, že pandemickou situaci již nehodlá řešit restrikcemi, což může mít s určitým zpožděním pozitivní vliv na chování hostů, nicméně některé jejich nové návyky mohou být dlouhodobé nebo i trvalé," uvedl.

Horešovský upozornil, že restauratéry nyní spíše trápí netečný postoj vlády ke kompenzacím. Minulí ani současní ministři podle něj zjevně nespojují omezení se samozřejmostí náhrad, břemeno řešení situace tím přenášejí na podnikatele a jejich zaměstnance. "V této souvislosti aktuálně pozorujeme velký nárůst zavřených provozoven služeb, obchodů i gastropodniků, to je bohužel současná realita," doplnil. Program podpory pro podnikatele zasažené v souvislosti s pandemií by měl být také předmětem středečního jednání vlády.

Témata: restaurace

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější