"Otevřené komunikační linky s Čínskou lidovou republikou jsou podle Spojených států nezbytné - zejména mezi našimi ministerstvy obrany a vojenskými veliteli," řekl Austin. "Čím více diskutujeme, tím více se můžeme vyhnout nedorozuměním a přešlapům, které by mohly vést ke krizi nebo konfliktu," dodal.
Kritizoval také čínskou armádu, jejíž letadla provedla znepokojivý počet riskantních manévrů proti americkým a spojeneckým letadlům oprávněně v mezinárodním vzdušném prostoru.
USA jsou přitom připraveny na dialog o jaderných zbraních s Ruskem i Čínou, řekl v pátek bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan. Americké ozbrojené síly se podle něj nehodlají zapojovat do závodů ve zbrojení, k odstrašení stačí nynější arzenál.
"Vstupujeme do nové éry, která si vyžaduje nové strategie a řešení k dosažení cílů, které jsme vždy měli: zabránit závodům ve zbrojím, snížit eskalace a zajistit bezpečí našim lidem a lidem po celém světě před jadernými hrozbami," řekl Sullivan podle CNN na dnešním setkání Arms Contol Association.
Čína sice rozšiřuje svůj jaderný arzenál, podle poradce se ale Washington nemusí pouštět do závodů s Pekingem. "Spojené státy nepotřebují zvětšovat jaderné síly, aby přečíslily souhrnný počet našich soupeřů a účinně je odstrašily," vysvětlil. Nevyloučil však, že se přístup může změnit.