Babiš a Fiala vzájemně odmítli, že by po volbách mohli spolu postavit vládu

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš i předseda opoziční ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala v televizní debatě na CNN Prima NEWS odmítli, že by spolu po sněmovních volbách sestavili vládu. Fiala odmítl i možnost vlády s ANO ale bez Babiše.

Andrej Babiš

"Já nechci jít s ODS do vlády. Já chci vyhrát volby takovým způsobem, aby nás neobešli," prohlásil Babiš. "My nabízíme politickou změnu a ta se nedá dělat s těmi, kteří způsobili ty problémy," reagoval Fiala. V první části debaty spolu s nimi vystupovali i předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda SPD Tomio Okamura. Televizní diváci nakonec v hlasování po internetu a prostřednictvím SMS rozhodli, že do dalšího kola debaty postoupí jen Babiš s Fialou.

Babiš řekl mimo jiné, že Fialu sice považuje za slušného člověka, ale že na premiéra se nehodí, protože premiér musí řídit. Fiala mu na oplátku připomněl, že v minulosti stál v čele Masarykovy univerzity a že je na tuto práci hrdý. Spolu se přeli například o výstavbu dálnic. Podle Fialy vláda s dálnicemi neudělal nic. Babiš naopak zdůraznil, že za jeho působení ve vládě se podařilo dokončit dálnici D8. "Já jsem nechal dostavět dálnici D8 (v roce) 2016.

Zmínění čtyři lídři se v první části debaty energicky a za hlasité účasti diváků přeli například o migraci, sestavování koalic nebo o boji s covidem. Shodu v tématech vesměs nenašli. Zatímco Babiš například označil koalice za podvod na voličích, Fiala mu vzkázal, že v tom případě je sám jeden z největších podvodníků, protože sám stojí v čele koaliční vlády. Předseda Pirátů Bartoš zdůraznil, že koalice jsou transparentní. S Babišem se shodl Okamura, který dodal, jeho hnutí se nepotřebuje opírat o jiné strany.

Babiš v debatě o protiepidemických opatřeních také prohlásil, že už žádný další lockdown nebude a že z pandemie se stalo politické téma. Odmítl, že by protiepidemická opatření souvisela s volbami. Fiala nad postupem vlády vyjádřil rozpaky. "Je tam stejný ministr zdravotnictví, to ve mně nevzbuzuje příliš velkou důvěru," řekl. Bartoš označil rok s covidem za snad největší selhání vlády. Zdůraznil, že je potřeba mít k dispozici data, na jejichž základě se vláda rozhoduje. Okamura odmítl povinné očkování, ale zastal se uznávání protilátek u lidí, kteří covid prodělali.

V debatě o migraci informoval premiér, že afghánští tlumočníci a další spolupracovníci, které česká strana přepravila v srpnu do Česká poté, co afghánskou metropoli Kábul ovládlo hnutí Tálibán, v tuzemsku nezůstanou, ale odejdou. Zdůvodnil to tím, že v Česku není žádná afghánská komunita.

V debatě o růstu cen Babiš mimo jiné řekl, že vláda připravila příspěvek domácnostem 1250 korun, kterým jim uhradí v účtu za elektřinu příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Okamura to nazval "energožebračenkami".

V Praze hořelo v jedné z budov malešické spalovny, lidé nemohli větrat

20.10.2021 21:19 Aktualizováno V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích dnes odpoledne hořela technologie, požár způsobil…

Testy na covid nebudou pro neočkované zdarma. Bez nich nebo očkování se…

20.10.2021 20:22 Aktualizováno Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění dětem…

Babiš podle úřadu mohl spáchat přestupek podle zákona o střetu zájmů

20.10.2021 20:04 Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o…

Některé restaurace odmítají kontrolovat bezinfekčnost hostů

20.10.2021 18:59 Zástupci gastronomického odvětví podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dnes žádali, aby…

Vedení Prahy vyzvalo radnice a školy, aby daly dětem dva dny volna

20.10.2021 18:27 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Státní zástupce požádá o vydání Babiše až nově zvolenou Sněmovnu

20.10.2021 16:15 Aktualizováno Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch požádá poslance o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k…

Vláda opět schválila návrh rozpočtu se schodkem přes 370 miliard korun

20.10.2021 16:04 Vláda dnes znovu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

Ministři Havlíček a Schillerová jsou nově členy hnutí ANO

20.10.2021 15:45 Vicepremiérka, ministryně financí a nová předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová a…

Čechům se zhoršoval zdravotní stav kvůli neřešení potíží s lékaři

20.10.2021 15:23 Polovině Čechů se podle průzkumu ministerstva zdravotnictví zhoršil v době epidemie zdravotní stav…

Vláda schválila novelu, která sníží pro příští rok DPH u energií na nulu

20.10.2021 15:16 Aktualizováno Vláda dnes podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna…

Související:

Nejnovější

reklama