Babiš chce založit tradici jako v USA, Fialovi předá dopis

Končící premiér Andrej Babiš (ANO) dnes předal předsedovi nové vlády Petru Fialovi (ODS) dopis. Chce založit tradici jako u amerických prezidentů, řekl na dnešní závěrečné tiskové konferenci kabinetu v demisi. Fiala večer na briefingu řekl, že zatím dopis nečetl kvůli náročnému pracovnímu programu.

Petr Fiala  a Andrej Babiš

"Chci založit tradici, jak mají američtí prezidenti, že nechávají vždycky nějaký vzkaz. Napsal jsem dopis panu premiérovi Fialovi," řekl Babiš. Zveřejňovat jej nehodlá.

"Pan expremiér mi nechal na stole dopis, což je založení nějaké nové tradice, ale já vám nemohu říct, jestli mě v něm něco zaujalo, protože jsem ho ještě nečetl. Prosím o pochopení, to není neúcta k mému předchůdci ve funkci předsedy vlády, ale můj program je dnes takový, že jsem ještě takovou možnost neměl. Mám ho nachystaný a rád si ho v nejbližší možné chvíli přečtu," uvedl večer Fiala.

Tradici, kdy odcházející americký prezident napíše osobní předávací dopis nastupující hlavě státu, zavedl Ronald Reagan, který byl prezidentem v letech 1981 až 1989. Od té doby bylo napsáno dalších pět takových dopisů. Ve dvou případech psal dopis odstupující prezident svému sokovi ve volbách. Končící američtí prezidenti ručně psané dopisy svým nástupcům zanechávají v Oválné pracovně Bílého domu. Obsah dopisů bývá zveřejněn v souladu s tradicí až s odstupem několika měsíců.

Dopisy jsou většinou gratulací a přáním úspěchů. Barack Obama ale napsal svému nástupci Donaldu Trumpovi sice smířlivý, ale současně opatrně napomínající dopis. Trumpovi kladl na srdce, aby chránil demokratické instituce a tradice, jako jsou právní stát a lidská práva. Současný prezident Joe Biden po nástupu do funkce prezidenta sdělil tisku, že mu jeho sok Donald Trump napsal velkorysý dopis, což bylo podle některých analytiků vzhledem k dramatickým volbám a událostem kolem voleb velkým překvapením.

Kabinet ANO a ČSSD podal demisi 11. listopadu, do dnešního jmenování nové vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN vykonával z pověření prezidenta Miloše Zemana prozatímně svou funkci. Skončil přibližně po třech a půl letech. Babiš se stal druhým nejdéle sloužícím premiérem po Václavu Klausovi.

Zeman dnes na zámku v Lánech jmenoval členy nové vlády, Fialův kabinet následně absolvoval první zasedání ve Strakově akademii. Předseda vlády pak od odpoledne uvádí ministry do jejich úřadů, pokračovat v tom bude i v sobotu.

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější