Babiš: Fiala by měl na summitu EU opět otevřít téma emisních povolenek

Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle bývalého předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) na summitu Evropské rady opět otevřít téma emisních povolenek. Mají negativní dopad na cenu elektřiny až o čtvrtinu, uvedl Babiš po dnešním zasedání stínové vlády hnutí ANO.

Andrej Babiš

Babiš vývoj na unijním trhu s emisními povolenkami kritizuje dlouhodobě. Za vysokými cenami povolenek viděl cenové manipulace. Podle Evropského úřadu pro cenné papíry a trhy (ESMA) ale růst cen povolenek nezpůsobovaly záměrné manipulace na trhu.

Cena emisních povolenek v Evropské unii v únoru dosáhla rekordních téměř 97 eur (zhruba 2400 Kč) za tunu. Aktuálně se pohybuje zhruba o 20 eur níže. Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů.

Premiér Petr Fiala (ODS) v lednu připustil, že emisní povolenky jsou problém, vystoupení ze systému obchodování s nimi ale pokládá za nereálné. K poklesu cen elektřiny by podle dřívějšího vyjádření ministerského předsedy nevedlo. Premiér ale tehdy přislíbil, že Česko bude v EU tlačit na "pružnější debatu" o povolenkách.

Hnutí ANO zopakovalo své návrhy na řešení cen energií, a to například odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energie nebo snížení daně z přidané hodnoty na energie. Kritizuje vládu za to, že nepřistoupila k plošnému řešení problému.

Piráti chtějí v koaličních jednáních prosazovat svůj návrh bonusu 400 až 800 korun na domácnost měsíčně. Strana dříve uvedla, že zdrojem peněz by byly příjmy státu z emisních povolenek, DPH či z podílu na zisku energetické společnosti ČEZ, jejímž většinovým akcionářem je stát. Stínový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že řešení není špatné, ale dá se udělat výrazně jednodušeji odpuštěním plateb za obnovitelné zdroje energie.

Fialův kabinet v lednu kvůli razantnímu zdražení energií schválil zvýšení příspěvků na bydlení. Podle ANO nejde o vhodné řešení.

Zeman a Gazdík se shodli na potřebě změn v obsahu vzdělávání a maturit

18.05.2022 18:59 Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Gazdík (STAN) se dnes shodli na tom, že je nutná…

Policie obvinila šéfa SÚRAO, skončil ve vazbě

18.05.2022 18:16 Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i…

Česko získá z Německa desítky tanků Leopard, informovala Černochová

18.05.2022 17:48 Aktualizováno Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Aktualizováno Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Zemědělci dostanou prostředky na nejohroženější odvětví i nákup půdy

18.05.2022 16:15 Vláda rozdělí mezi zemědělce, kteří čelí zdražování energií a surovin, 540 milionů korun ze…

Rakušan: S koncem pomoci na hlavním nádraží bude potřeba informační…

18.05.2022 16:03 Až s koncem května skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží v Praze, bude tam…

Zeman podepsal zákon o snížení spotřební daně z pohonných hmot

18.05.2022 15:00 Aktualizováno Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr.…

Reakce na pandemii byla podle Lipavského pro většinu vlád bezprecedentní…

18.05.2022 14:11 Reakce na koronavirovou pandemii, která různé země zasáhla různou měrou, byla pro většinu vlád…

Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v EU

18.05.2022 13:32 Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v Evropské unii, přestože Česko na jeho…

Milostivé léto se zopakuje, vláda návrh schválila

18.05.2022 13:01 Aktualizováno Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez…

Související:

Nejnovější