Bartoš: Měli bychom vnímat krizi i jako příležitost

O krizi by se podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) mělo mluvit i jako o příležitosti, jak věci rychleji měnit, za využití zkušeností z pandemie koronaviru, ale i v souvislosti s válkou na Ukrajině. Řekl to dnes při zahájení 24. ročníku dvoudenní konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) v Hradci Králové.

Ivan Bartoš

Stejně jako on vyzvala k důrazu na kybernetickou bezpečnost také místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Úvodem konference se nesl také apel na urychlení digitalizace.

"Digitalizace šetří peníze, šetří lidem čas a nabízí odpovědi na otázky, které jsme si doposud nedokázali položit. Tak, jak se společnost rychle mění a výzvy padají na stůl, bavme se o následujících letech, i když budeme řešit krize, energetické či inflační. Pojďme brát naše zkušenosti z pandemie koronaviru, ale i v souvislosti s válkou na Ukrajině jako motor k tomu, proč věci měnit," řekl Bartoš.

Základem digitalizace je strategie Digitální Česko, která vznikala několik posledních let. Jako jednu z priorit Bartoš zmínil zavedení celoevropské digitální identity a digitálního podpisu, posilování kybernetické bezpečnosti a také vzdělávání IT odborníků. Česko podle něj vynaloží přibližně 40 miliard korun z Národního plánu obnovy (NPO) na rozvoj e-governmentu, elektronického obchodování a digitální transformaci.

Důležitým tématem konference je také českého předsednictví v Evropské unii, které začne v červenci.

"České předsednictví bude velmi dobře umístěné v čase, aby posílilo kybernetickou bezpečnost, což nyní dostává daleko větší grády, když se potřebujeme bránit v rámci hybridní války s Ruskem. Zásadní věcí bude také pomoci připravit Evropu na to, že se začne plnit nová evropská legislativa, ať už je to zákon o digitálních službách nebo o digitálním trhu," řekla Jourová. Upozornila, že Evropa prochází revolucí, kdy chce napravit řadu věcí, které digitální éra přinesla.

V posledních letech se na dvoudenní konferenci ISSS registruje v průměru 1800 účastníků, konference je zaměřena na reformu veřejné správy, rozvoj e-governmentu a informatizaci společnosti. Mezi hlavní témata témata letošního ročníku patří záměry a plány v e-governmentu pro aktuální volební období, digitální identita nebo kybernetická bezpečnost a krizové řízení. V plánu je kromě více než 150 přednášek a diskusí také výstavní část, ve které se představí dodavatelé technologií a různých internetových služeb.

Konference kromě prezentací a přednášek nabízí i vyhlášení různých soutěží, dnes večer budou známi vítězové klání o nejlepší webové stránky měst a obcí Zlatý erb.

Stát založí agenturu, která bude řídit digitalizaci a e-government

V Česku by měl vzniknout nový úřad, který bude řídit digitalizaci a e-government, tedy správu věcí veřejných pomocí moderních technologií. Záměr byl dnes oznámen na konferenci ISSS v Hradci Králové, která se zabývá digitalizací veřejné správy, napsal server Lupa.cz. Digitální a informační agentura, jak zní oficiální název, by podle serveru měla být zřízená zákonem a v jejím čele nebude člen vlády.

Agentura by měla koordinovat převedení kompetencí z ministerstva vnitra. Kompetencí nového centrálního úřadu by podle serveru měla být také "péče o centrální sdílené služby - tedy registry dle zákona o elektronické identifikaci a služby vytvářející důvěru, o Czech Point a datové schránky a další systémy, které splňují parametry centrálních sdílených služeb. Podstatnou kompetencí by měla být i problematiky eGovernment Cloudu a poskytování infrastruktury i aplikací státu tímto způsobem".

Zřízení úřadu je součástí širších změn, které podle serveru schválila vláda. Počítá se rovněž s novou jednotkou na úřadu vlády, která se bude zabývat strategickými otázkami a bude podřízena vicepremiérovi pro digitalizaci Ivanu Bartošovi (Piráti). Mluví se také o vytvoření nového státního podniku, který bude mít v majetku státní datová centra.

V Česku je potvrzen africký mor prasat i nové ohnisko ptačí chřipky

01.12.2022 18:57 Ve Frýdlantském výběžku se dnes potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. ČTK to…

Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí o vystavení korunovačních klenotů

01.12.2022 16:39 Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o vystavení korunovačních klenotů…

Jurečka chce v koalici jednat o zvýšení rodičovské

01.12.2022 14:56 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce příští rok ve vládní koalici jednat o zvýšení…

Jurečka chce, aby se Hladík stal ministrem nejpozději počátkem ledna

01.12.2022 14:56 Aktualizováno Kandidát lidovců na ministra životního prostředí a exnáměstek brněnské primátorky Petr Hladík by…

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy

01.12.2022 14:52 Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun z říjnových 286,7…

Sněmovna souhlasí se zvýšením přídavků na dítě o 200 korun

01.12.2022 13:26 Aktualizováno Přídavky na dítě se zřejmě zvýší od ledna o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Růst…

Senát schválil sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání

01.12.2022 12:34 Senát dnes podle očekávání schválil zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a…

Stát musí čelit dezinformacím, ovšem nikoli cenzurou, řekl Fiala

01.12.2022 12:24 Stát musí čelit nepřátelské hybridní válce vedené i prostřednictvím dezinformací, nelze ale zavádět…

Senát: V Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků

01.12.2022 11:19 V Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků, jejichž země čelí ruské…

Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky

01.12.2022 09:59 Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky. Index rizikového…

Související:

Nejnovější