Mezi tématy českého předsednictví Evropské unii by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.
"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.
Přípravy předsednictví přejala nová vláda po menšinovém kabinetu hnutí ANO a sociální demokracie, který přitom čelil kritice, že rozpočet připravovaný premiérem Andrejem Babišem (ANO) je příliš úsporný. Loni v srpnu vláda navýšila rozpočet předsednictví o 200 milionů na 1,4 miliardy korun. V letech 2007 až 2009 bylo na přípravu a dosud poslední české předsednictví vyčleněno 3,75 miliardy korun. Bek dnes zopakoval, že rozpočet se bude navyšovat minimálně tak, aby zohlednil inflační vývoj, o revizi rozpočtu předsednictví jedná. "Znehodnocení rozpočtu bude dosahovat deseti procent," konstatoval. Navíc bude chtít rezervu na věci, které se ukážou jako poddimenzované. Na dotaz, zda se částka může dostat ke dvěma miliardám korun, uvedl, že by to bylo bezpečné řešení i s rezervou. Vzhledem k úsporám plánovaným novou vládou a také lhůtou, která do zahájení předsednictví zbývá, nemůže rozpočet podle Beka "expandovat násobně". Není například už realistické nabírat další personál.
Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.
O přípravách předsednictví hovořil v Praze v polovině ledna s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem premiér Petr Fiala (ODS). Mluvili spolu i o možném termínu neformálního summitu v Česku. "Klademe na to velký důraz. Když jsme převzali vládu, tak jsme zjistili, že ne všechny věci jsou tak připraveny, jak bychom si představovali," uvedl tehdy premiér s tím, že to je i otázka rozpočtu.
Zpěvačka a herečka Jennifer Lopez (56) se v upřímném rozhovoru ohlédla za svými čtyřmi rozvody a dospěla k překvapivému a drsnému závěru. Lopez v rozhovoru s americkým moderátorem Howardem Sternem naznačila, že se nikdy necítila být skutečně milována, a to ani během svého nedávného manželství s Benem Affleckem.
Král Karel III. a královna Camilla se chystají na dvoudenní návštěvu Vatikánu, kde se setkají s papežem Leem XIV. Návštěva, která proběhne 22. a 23. října, byla původně plánována na duben, ale musela být odložena kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu tehdejšího papeže Františka. Král Karel III., jakožto nejvyšší představitel anglikánské církve, navštíví novou hlavu celosvětové katolické církve.
Odevzdání zbývajících královských titulů a rolí princem Andrewem po „diskuzi s Králem“ má přímý dopad na jeho dcery. Princezna Eugenie nyní získala zvláštní a velmi důležitou roli státní rady. Stalo se tak poté, co byl její otec z této role v návaznosti na své skandály odstraněn.
Navzdory spekulacím, že se bývalé blízké přítelkyně Taylor Swift a Blake Lively tajně sešly, zdroje uvádí, že mezi nimi i nadále panuje „zlá krev“. Podle informací listu Page Six neměla dvojice od loňské zimy, kdy se začalo rozplétat drama kolem soudního sporu Blake Lively s režisérem Justinem Baldonim, žádný kontakt.
I přes trvalé popírání obvinění, Princ Andrew rezignoval na používání svých titulů a poct, včetně vévody z Yorku a rytíře Podvazkového řádu. Toto dramatické rozhodnutí, které odstraňuje poslední pozůstatky jeho královského života, přichází s prohlášením, že nadále „důrazně popírá obvinění vůči mé osobě“.
Kim Kardashian poprvé detailně promluvila o svém toxickém manželství s Kanye Westem a svém randění po rozvodu. Čtyřiačtyřicetiletá zakladatelka značky SKIMS se ve středu 15. října objevila jako host v podcastu Call Her Daddy moderátorky Alex Cooper.
Kontroverzní bezhotovostní politika obchodu Diddly Squat Farm Shop, který provozuje Jeremy Clarkson a jeho partnerka Lisa Hogan v Chadlingtonu v hrabství Oxfordshire, vyvolala hořkou kritiku mezi fanoušky. Mnozí z nich si na nové nařízení ostře stěžovali.
Zpěvačka Britney Spears prolomila mlčení ohledně připravované autobiografie svého bývalého manžela Kevina Federlina. Na sociální síti X (dříve Twitter) se ostře ohradila proti jeho tvrzením a učinila šokující prohlášení týkající se jejích synů. Popová hvězda například tvrdí, že jednoho ze svých chlapců viděla za posledních pět let pouhých čtyřicet pět minut.
Buckinghamský palác oznámil, že král Karel III. a královna Camilla uspořádají v prosinci státní návštěvu. Do Spojeného království přijede prezident Německa v doprovodu své manželky, Frau Büdenbender. Návštěva se uskuteční na hradu Windsor a potrvá od středy 3. prosince do pátku 5. prosince.
Princ Andrew se vzdává všech svých titulů a poct, včetně titulu vévoda z Yorku, a to na základě „jednání s králem“. Princ Andrew ve svém prohlášení uvedl, že „pokračující obvinění vůči mé osobě odvádí pozornost od práce Jeho Veličenstva a královské rodiny.“
Do Česka po právě začínajícím víkendu opravdu dorazí slibované oteplení. Navzdory tomu, že se zima blíží každým dnem. Teploty vyšplhají až na 17 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ukrajinská armáda zřejmě rakety Tomahawk od Američanů nezíská. Naznačují to vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa během jednání s Volodymyrem Zelenským, který v pátek opět dorazil do Bílého domu. Zelenskyj přitom konstatoval, že on a Trump už si navzájem porozuměli.