Belgie nařídí zdravotníkům povinné očkování proti covidu-19

Belgie, ilustrační foto
Belgie, ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 16. listopadu 2021 13:20 | akt. 16. listopadu 2021 15:37
Sdílej:

Belgie nařídí všem zdravotníkům povinné očkování proti covidu-19. Ti, kteří vakcínu odmítnou, musejí počítat s tím, že přijdou o práci. Vyplývá to z návrhu zákona, na němž se v pondělí shodla vláda premiéra Alexandera De Crooa.

Zdravotníkům podle návrhu v lednu příštího roku začne tříměsíční přechodné období, kdy kromě očkování bude zaměstnavatel uznávat i doklad o negativním testu na koronavirus nebo doklad o zotavení z covidu-19. Informovala o tom agentura AP.

Nařízení se týká lékařů, sester, pečovatelů, ale i lékárníků nebo fyzioterapeutů, celkem více než 400.000 lidí. Podle odhadů dosud nemá očkování asi 60.000 z nich.

Návrh zákona ještě musí schválit parlament, očkování podle něj bude pro zdravotníky povinné od 1. dubna 2022. Po tomto datu může zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr s těmi zaměstnanci, kteří bez lékařského odůvodnění vakcínu odmítnou.

Epidemická situace v Belgii se nyní zhoršuje, za posledních sedm dní přibývalo v průměru zhruba 10.000 nových případů nákazy denně, což je oproti předchozímu týdnu nárůst skoro o třetinu. O třetinu se zvýšil i počet pacientů, kteří kvůli těžkému průběhu covidu museli nastoupit do nemocnice. Aktuálně je podle dat zdravotního institutu Sciensano v belgických nemocnicích 2648 lidí, 533 pacientů je ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče.

Týdenní incidence, tedy údaj o počtu nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, se liší ve vlámsky hovořících a frankofonních oblastech. Nejvyšší je v provincii Západní Flandry, kde leží například město Bruggy - dosahuje tam hodnoty 896. Mnohem nižší - něco přes 400 - je v Bruselu nebo ve valonské provincii Henegavsko, která sousedí s Francií.

Očekává se, že po jednání s expertní komisí premiér ve středu oznámí nová opatření pro boj s nákazou. Podle belgických médií odborníci vládě doporučují, aby omezila noční život, nařídila povinnou práci z domova a rozšířila povinnost nošení roušek i na děti od devíti let.

V Belgii, která má 11,5 milionu obyvatel, se virem SARS-CoV-2 od začátku pandemie nakazilo 1,5 milionu lidí, na 26.400 z nich infekci podlehlo. Plně očkováno je asi 75 procent populace.

Témata:
Stalo se
Domácí
Jaromír Štětina

Zemřel někdejší český europoslanec Jaromír Štětina (†82)

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

České celebrity
V Národním divadle se lidé rozloučili s Aloisem Švehlíkem. (16.4.2025)

Bohdalová, Donutil či Janžurová. Gesto, které ukázalo velikost Aloise Švehlíka (†85)

Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla? 

České celebrity
V Praze se koná poslední rozloučení s Annou Slováčkovou. (15.4.2025)

Smrt Anny Slováčkové (†29) a změna scénářů k Ordinaci. Kde je pravda?

Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?

České celebrity
Ornella Koktová s manželem.

Ornella Koktová organizuje pohřeb milované babičky. Vyhlásila tvrdý zákaz

Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.