Bělorusko tvrdí, že souhlasilo s rozmístěním jaderných zbraní kvůli tlaku NATO

Minsk, Bělorusko.
Minsk, Bělorusko., foto: Pixabay
ČTK 28. března 2023 10:30
Sdílej:

Bělorusko souhlasilo s rozmístěním ruských jaderných zbraní na svém území v reakci na tlak, kterým chtějí Spojené státy a jeho spojenci v NATO docílit změny politického a geopolitického směřování země. Podle agentury Reuters to dnes v prohlášení tvrdí ministerstvo zahraničí v Minsku.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Ruský prezident uvedl, že jednal i na žádost běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, který o umístění jaderných zbraní stál. Poukázal také na to, že Spojené státy mají rozmístěné jaderné zbraně na území svých evropských spojenců.

"V posledních dvou a půl letech byla Běloruská republika vystavena bezprecedentnímu politickému, ekonomickému a informačnímu tlaku ze strany Spojených států, Británie a jejich spojenců v NATO, jakož i členských států Evropské unie," uvádí se v prohlášení. "Vzhledem k těmto okolnostem a z nich plynoucím oprávněným obavám a rizikům v oblasti národní bezpečnosti je Bělorusko nuceno reagovat posílením vlastních bezpečnostních a obranných schopností," pokračuje sdělení.

Minsk také podobně jako Moskva uvedl, že krok není v rozporu s mezinárodními dohodami o nešíření jaderných zbraní. Tvrdí také, že Bělorusko samo nebude mít nad zbraněmi kontrolu.

Putin minulý týden také oznámil, že k 1. červenci bude v Bělorusku dokončena stavba skladovacího objektu pro jaderné zbraně a pod kontrolou je bude mít Rusko, nikoli běloruská strana. Podle něj Rusko pomohlo Minsku modernizovat deset letadel, která jsou schopná nést jaderné zbraně, a připomněl, že už dříve Bělorusko získalo komplex střel Iskander, které také mohou nést jaderné hlavice.

Západní země uvalily na Bělorusko sankce kvůli brutálnímu potlačení prodemokratických demonstrací v Bělorusku po volbách v srpnu 2020 a také v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, pro níž Bělorusko poskytlo své území.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policejní zásah v Havířově. Střílelo se, v akci byla zásahová jednotka

Policejní manévry proběhly v úterý odpoledne v Havířově kvůli nebezpečnému muži, který s pistolí ohrožoval lidi v obchodě a následně se zabarikádoval v bytě. Do obydlí nakonec vstoupila zásahová jednotka, muž je po smrti. Případ se vyšetřuje pro podezření z pokusu o vraždu. 

České celebrity
Ornella Koktová s manželem.

Další svědectví z oslavy Ornelly Koktové. Známá modelka ji nešetřila

I Aneta Vignerová ví, jaké je to být středem zájmu médií. Je to už nějaký čas, co se řešila její krize ve vztahu se scénáristou a režisérem Petrem Kolečkem. Možná ani on by nevymyslel to, čeho byla modelka svědkem na narozeninové oslavě Ornelly Koktové. 

Zahraničí
Donald Trump

Trump varoval Írán. Republikáni tleskali vestoje, demokraté reagovali jinak

Americký prezident Donald Trump v rekordně dlouhém projevu ke stavu Unie vyzdvihoval zlepšený výkon ekonomiky. Šéf Bílého domu se soustředil zejména na domácí témata, ocenil také Národní gardu či vítězný tým ledních hokejistů, který v neděli získal zlato na zimních olympijských hrách. 

Světové celebrity
Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Odborník na odezírání ze rtů prozradil, co William šuškal Kate

Princ a princezna z Walesu v neděli večer překvapili svou účastí na slavnostním udílení filmových cen BAFTA 2026. Přestože se Kate objevila na veřejnosti již o den dříve, pro prince Williama to bylo vůbec první vystoupení před kamerami od šokujícího zatčení jeho strýce Andrewa. Pár sice na červeném koberci rozdával úsměvy, ale podle odborníků na odezírání ze rtů byla v jejich chování patrná nervozita a napětí.