Americký prezident Joe Biden a jeho předchůdce Donald Trump mají téměř jisté nominace svých stran v listopadových prezidentských volbách. Tuto skutečnost potvrdily primárky a volební shromáždění během tzv. supervolebního úterý, kde se jasně projevila jejich role favoritů.
Biden a Trump dosáhli vítězství v nejlidnatějších státech s největším počtem delegátů na nominačních sjezdech - v Kalifornii, Texasu, Alabamě, Coloradu, Mainu, Oklahomě, Virginii, Severní Karolíně, Tennessee, Arkansasu, Minnesotě a Massachusetts. Biden získal vítězství i v primárkách Demokratické strany v Utahu a Vermontu, stejně jako v hlasování poštou v Iowě.
I když Trumpova poslední republikánská soupeřka Nikki Haleyová překvapivě zvítězila ve Vermontu, nedokázala porazit exprezidenta v jiných státech, kde měla největší šance u umírněných voličů, jako jsou Virginia a Maine. I po jejím druhém úspěchu, po výhře ve Washingtonu D.C., narůstá tlak na to, aby stáhla svou kandidaturu.
Biden ve večerním prohlášení uvedl, že výsledky supervolebního úterý staví voliče před jasnou volbu - mezi ním a Trumpem, který je podle něj odhodlán zničit demokracii. Biden zvítězil ve všech 15 státech a mezi demokraty nemá výraznější konkurenci.
Exprezident Trump hovořil o "úžasném dni" a potvrdil svůj přesvědčivý úspěch v primárkách. Také zdůraznil, že je pro něj "čest reprezentovat nejen Republikánskou stranu, ale také naši zemi při jejím návratu ke zdraví a prosperitě".
Během supervolebního úterý se přiděluje nejvíce, přibližně třetina, hlasů delegátů na nominačních sjezdech, kde si demokraté a republikáni v létě oficiálně volí své kandidáty pro prezidentské volby, které se budou konat 5. listopadu.
I přesto, že většina voličů podle průzkumů nevítá možné zopakování duelu mezi Bidenem a Trumpem z posledních prezidentských voleb v roce 2020, jsou oba kandidáti jasnými favority.
Ani po tomto dni ale nelze označit oba favority za "kandidáty". Trump může získat nadpoloviční většinu delegátů nejdříve 12. března a Biden bude muset počkat nejméně do 19. března.
Další volební souboj mezi Bidenem a Trumpem si ale přeje jen málo Američanů. Průzkumy veřejného mínění podle Reuters ukazují, že jak Biden, tak Trump se mezi voliči těší nízké oblibě.
V úterních primárkách americké Republikánské strany ve státě Vermont zvítězila Haleyová. Biden a Trump uspěli v primárkách svých politických stran ve státě Kalifornie. Biden naopak neuspěl v úterý na volebních shromážděních v Americké Samoi, nezačleněným územím Spojených států v jižní části Tichého oceánu, kde se stal vítězem Jason Palmer.
Trump zvítězil v primárkách republikánů v Texasu a v hlasování demokratů tam uspěl i Biden. Ve státech Massachusetts, Maine, Arkansas a Alabama zvítězili Biden a jeho předchůdce Trump. Stali se také vítězi primárek svých stran v amerických státech Tennessee a Oklahoma, Virginie i Vermont. Biden zvítězil i v nominačním souboji před prezidentskými volbami ve státě Iowa, který se konal formou hlasování poštou.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.