Biden se hodlá zúčastnit pohřbu královny Alžběty II.

Joe Biden
Joe Biden, foto: The White House
ČTK 9. září 2022 20:25
Sdílej:

Americký prezident Joe Biden dnes potvrdil, že se zúčastní pohřbu britské královny Alžběty II., která zemřela ve čtvrtek ve Skotsku.

"Ano, ještě neznám podrobnosti, ale zúčastním se," řekl šéf Bílého domu. Datum pohřbu dlouholeté britské panovnice zatím nebylo oficiálně oznámeno, ale mohl by se konat zřejmě v pondělí 19. září, uvádí světové agentury.

Biden ve čtvrtečním prohlášení označil britskou královnu za státníka s nepřekonatelnou důstojností a poznamenal, že přispěla k pevnosti britsko-amerických vztahů. "Ve světě neustálých změn byla pro generace Britů stálou oporou a zdrojem útěchy a hrdosti," uvedl, přičemž vyjádřil soustrast královské rodině, obyvatelům Spojeného království a britského Společenství. "Její odkaz se výrazně zapíše do britské historie i do dějin našeho světa," napsal americký prezident.

Stalo se
Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropickou epizodu uzavřou silné bouřky. Platí nové varování

Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer. 

České celebrity
Václav Neckář

Václav Neckář pořád neposlouchá. Po návratu ze Slovenska se trápí

Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu. 

Zahraničí
Emmanuel Macron

Macron zvedl telefon a zase si volal s Putinem. Nejspíš ne naposledy

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále. 

Světové celebrity
Král Charles III.

Královi a monarchii seberou rodinný klenot. Musí se šetřit, vzkazují Britové

Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.