Borrell: Země EU by se měly shodnout na další společné platbě za zbraně pro Ukrajinu

Země Evropské unie by se měly shodnout na další společné platbě za zbraně pro Ukrajinu a diskutovat o možnostech pokračování vojenské pomoci včetně dodávek tanků. Před dnešním jednáním ministrů zahraničí členských států bloku to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Řada ministrů před zasedáním naléhala na Německo, aby povolilo dalším státům dodávat Kyjevu tanky německé výroby.

Josep Borrell

Zástupci vlád již v úvodní části schůze schválili rozšíření sankcí za potlačování protestů v Íránu. Rozhodnout o navrhovaném zařazení íránských revolučních gard mezi teroristické organizace však podle Borrella nemohou bez předchozího verdiktu soudu.

Ministři by se podle Borrella mohli shodnout na uvolnění dalších 500 milionů eur (12 miliard korun) z obranného fondu na úhradu zbraní a vojenského vybavení nakoupených pro Kyjev. Celkově jde od začátku války o sedmou půlmiliardovou platbu, kterou podporuje velká část členských zemí. Borrell při příchodu na jednání prohlásil, že doufá v jednomyslnou politickou podporu od zástupců unijních zemí. Dalších 45 milionů eur z fondu by mělo navíc přibýt na probíhající výcvikovou misi pro ukrajinské vojáky.

Ministři budou podle něj diskutovat i o samotných zbraních, které chtějí členské státy Kyjevu dodávat. Aktuálně největší debaty vedou o dodávkách tanků, které část zemí v čele s Polskem poskytnout chce, klíčové Německo se však zatím jednoznačně nevyjádřilo.

"Prezident (Volodymyr) Zelenskyj je chce, různé země na to mají různé názory, budeme o tom diskutovat a uvidíme," prohlásil Borrell, podle něhož se k ministrům připojí ukrajinský kolega Dmytro Kuleba.

Zvláště ministři z pobaltských zemí či dalších států východního křídla EU Berlín před dnešním jednáním vyzývali, aby umožnil vyslání německých tanků Leopard 2 Polskem či jinými státy, které jimi disponují.

"V této chvíli neexistují dobré argumenty, proč by nemohly být tanky poskytnuty," uvedl lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs. Argument, že dodávky útočných zbraní by mohly eskalovat situaci, podle něho neobstojí, protože samo Rusko konflikt eskaluje. Podobně se vyjadřovali i další zástupci vlád z oblasti někdejšího sovětského vlivu.

Německo se zatím zdráhá dodat Ukrajině svoje tanky, vláda v Berlíně však o tom vede v posledních dnech intenzivní debatu i pod vlivem dalších spojenců z NATO. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v neděli uvedla, že země nebude bránit ostatním státům v poskytování tanků. Při příchodu na dnešní jednání se k otázce nevyjádřila, pouze podotkla, že Berlín udělá "vše pro obranu Ukrajiny".

Ministři již na úvod jednání schválili nové protiíránské sankce v reakci na pokračující tvrdé zásahy proti protestům, v jejichž důsledku za poslední měsíce přišlo o život přes 500 lidí, zatčeno jich bylo na 19.000. Podle diplomatů se dosavadní sankce rozšíří na další zhruba tři desítky lidí a právní subjekty.

Bavit se ministři měli i o potrestání íránských revolučních gard, které jsou klíčovou bezpečnostní složkou teokratického režimu. Jejich zařazení na sankční seznam či mezi teroristické skupiny, jak požadují europoslanci či šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, však podle Borrella zatím není z právního hlediska možné. Za teroristy by nejprve musel označit gardy soud v unijní zemi, uvedl koordinátor zahraniční politiky EU.

FBI prohledává Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným…

01.02.2023 16:59 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provádí prohlídku v prázdninovém domě prezidenta Joea…

Netanjahu by mohl být prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou

01.02.2023 12:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dnes zveřejněném rozhovoru s americkou televizí CNN uvedl,…

Vstup Švédska do NATO neschválíme, pokud bude možné pálit korán, řekl…

01.02.2023 12:15 Turecko nemá kladný pohled na vstup Švédska do Severoatlantické aliance, také kvůli tomu, že…

V Británii hrozí největší stávky za poslední desetiletí

01.02.2023 10:00 Největší stávkou za poslední desetiletí dnes v Británii vrcholí dosavadní "zima nespokojenosti".…

Rusové i přes velké ztráty nepřestávají útočit na východě Ukrajiny

01.02.2023 08:40 Ukrajinské jednotky za uplynulý den odrazily ruské útoky u osmi obcí. I přes velké ztráty Rusové…

Ve Francii proti navrhované důchodové reformě demonstrovalo jeden a čtvrt…

31.01.2023 21:30 Ve Francii dnes podle policejních odhadů proti navrhované důchodové reformě demonstrovalo 1,272…

Papež v Kongu odmítl vykořisťování Afriky

31.01.2023 19:57 Papež František, který dnes v Kongu zahájil šestidenní návštěvu Afriky, v projevu v prezidentském…

Ukrajinské ministerstvo vyzývá Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou…

31.01.2023 18:34 Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzývá Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou rétorikou, a…

Maďarsko vzkázalo Švédsku, že se musí chovat jinak, aby mohlo vstoupit do…

31.01.2023 16:36 Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. Dnes…

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 mil. kusů…

31.01.2023 15:18 Aktualizováno V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů…

Související:

Nejnovější