Země Evropské unie by se měly shodnout na další společné platbě za zbraně pro Ukrajinu a diskutovat o možnostech pokračování vojenské pomoci včetně dodávek tanků. Před dnešním jednáním ministrů zahraničí členských států bloku to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Řada ministrů před zasedáním naléhala na Německo, aby povolilo dalším státům dodávat Kyjevu tanky německé výroby.
Zástupci vlád již v úvodní části schůze schválili rozšíření sankcí za potlačování protestů v Íránu. Rozhodnout o navrhovaném zařazení íránských revolučních gard mezi teroristické organizace však podle Borrella nemohou bez předchozího verdiktu soudu.
Ministři by se podle Borrella mohli shodnout na uvolnění dalších 500 milionů eur (12 miliard korun) z obranného fondu na úhradu zbraní a vojenského vybavení nakoupených pro Kyjev. Celkově jde od začátku války o sedmou půlmiliardovou platbu, kterou podporuje velká část členských zemí. Borrell při příchodu na jednání prohlásil, že doufá v jednomyslnou politickou podporu od zástupců unijních zemí. Dalších 45 milionů eur z fondu by mělo navíc přibýt na probíhající výcvikovou misi pro ukrajinské vojáky.
Ministři budou podle něj diskutovat i o samotných zbraních, které chtějí členské státy Kyjevu dodávat. Aktuálně největší debaty vedou o dodávkách tanků, které část zemí v čele s Polskem poskytnout chce, klíčové Německo se však zatím jednoznačně nevyjádřilo.
"Prezident (Volodymyr) Zelenskyj je chce, různé země na to mají různé názory, budeme o tom diskutovat a uvidíme," prohlásil Borrell, podle něhož se k ministrům připojí ukrajinský kolega Dmytro Kuleba.
Zvláště ministři z pobaltských zemí či dalších států východního křídla EU Berlín před dnešním jednáním vyzývali, aby umožnil vyslání německých tanků Leopard 2 Polskem či jinými státy, které jimi disponují.
"V této chvíli neexistují dobré argumenty, proč by nemohly být tanky poskytnuty," uvedl lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs. Argument, že dodávky útočných zbraní by mohly eskalovat situaci, podle něho neobstojí, protože samo Rusko konflikt eskaluje. Podobně se vyjadřovali i další zástupci vlád z oblasti někdejšího sovětského vlivu.
Německo se zatím zdráhá dodat Ukrajině svoje tanky, vláda v Berlíně však o tom vede v posledních dnech intenzivní debatu i pod vlivem dalších spojenců z NATO. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v neděli uvedla, že země nebude bránit ostatním státům v poskytování tanků. Při příchodu na dnešní jednání se k otázce nevyjádřila, pouze podotkla, že Berlín udělá "vše pro obranu Ukrajiny".
Ministři již na úvod jednání schválili nové protiíránské sankce v reakci na pokračující tvrdé zásahy proti protestům, v jejichž důsledku za poslední měsíce přišlo o život přes 500 lidí, zatčeno jich bylo na 19.000. Podle diplomatů se dosavadní sankce rozšíří na další zhruba tři desítky lidí a právní subjekty.
Bavit se ministři měli i o potrestání íránských revolučních gard, které jsou klíčovou bezpečnostní složkou teokratického režimu. Jejich zařazení na sankční seznam či mezi teroristické skupiny, jak požadují europoslanci či šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, však podle Borrella zatím není z právního hlediska možné. Za teroristy by nejprve musel označit gardy soud v unijní zemi, uvedl koordinátor zahraniční politiky EU.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.
Jihočeská policie od neděle vyšetřuje smrt muže, jehož měl napadnout a usmrtit vlastní pes. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.