Británii čeká zásadní změna. Dotkne se měny, policie, armády či poštovních schránek

Více než milion lidí se sešlo okolo cesty, po které šel pohřební průvod s rakví princezny Diany. Podle zpravodajského serveru Insider se na přímý přenos z pohřbu dívalo 2,5 milionu lidí. Britské úřady očekávají na pohřbu královny podobnou účast, ne-li větší.

Velká Británie, ilustrační fotografie.

Posledního rozloučení s Její Veličenstvem se zúčastní mnoho cizích státníků, které její skon neobyčejně zasáhl. „Toto je pro naši zemi nejsmutnější den. V srdcích každého z nás je bolest ze smrti naší královny. Cítíme hluboký pocit ztráty, pravděpodobně silnější, než jsme očekávali,“ kondoloval bývalý britský premiér Boris Johnson na svém Twitteru.

Dneškem začíná státní smutek. Potrvá deset dní, dokud nebude rakev transportována do Westminsterského opatství za doprovodu lafetových děl. Královniny ostatky po pohřbu spočinou po boku jejího otce a bývalého krále Jiřího VI. a jejího manžela prince Philipa.

Smutek bude stát Británii miliardy

Místo královny Alžběty II. přebírá její syn, nový král Spojeného království Charles III. Po zhruba roce smutku přijde na řadu jeho oficiální korunovace. Charles III. nechce porušit tradici a akt se pravděpodobně odehraje ve Westminsterském opatství pod taktovkou arcibiskupa z Canterbury. Událost samozřejmě poběží v televizi a poprvé v historii také online. Očekává se podobný rozpočet jako na královskou svatbu prince Williama a Kate Middletonové, který stál ostrovní království více než miliardu liber.

S okamžitou platností se začnou tisknout nové bankovky a razit mince s podobiznou současného monarchy Charlese III. Portréty k této nutné změně si nechal budoucí král připravit dopředu. K nahrazení všech bankovek a mincí s podobiznou Alžběty II. nedojde hned. Potrvá zřejmě několik let, než se podaří staré bankovky stáhnout z oběhu.

Změní se také uniformy policistů a vojáků. Policisté totiž mají na svých helmách iniciály královny Alžběty s královským číslem. Stejně tak bude potřebu změnit insignie na uniformách vojáků.

Aktualizace čeká i pasy, které momentálně „ve jménu Jejího Veličenstva žádají všechny, kterých se to může týkat, aby nositeli umožnili volný průchod bez povolení a překážek“.  Pro cestující budou připravená razítka s podobiznou nového krále.

Novou podobu dostanou dokonce poštovní schránky po celé zemi. Stejně jako policejní uniformy nesou její iniciály a královské číslo II. Například ve Skotsku toto vzbudilo již po její korunovaci kontroverzi, protože Skotové nikdy neměli královnu Alžbětu I. „Po instalaci schránek s jejími insigniemi došlo v některých případech k jejich napadení a poničení,“ připomněl Insider.

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Měřicí stanice zachytily silné výbuchy v místech následných úniků plynu z…

27.09.2022 16:06 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Možnosti, jak vycestovat z Ruska, se lidem utíkajícím před odvody tenčí

27.09.2022 13:48 Od minulé středy, kdy ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil první mobilizaci v Rusku od druhé…

Merz kritizoval ukrajinské běžence, nyní se omluvil

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Aktualizováno Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Miliony Britů si kvůli rostoucím nákladům musí hledat druhou či další práci

27.09.2022 11:46 Nejméně 5,2 milionu lidí v Británii se rozhodlo najít si druhou práci nebo i několik dalších…

Země V4 se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky

27.09.2022 11:28 Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky či při…

V Japonsku se státním pohřbem rozloučili se zavražděným expremiérem…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Medveděv: Pochybuji, že NATO zasáhne, když na Ukrajině použijeme jaderné…

27.09.2022 10:19 Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS…

Související:

Nejnovější