Více než milion lidí se sešlo okolo cesty, po které šel pohřební průvod s rakví princezny Diany. Podle zpravodajského serveru Insider se na přímý přenos z pohřbu dívalo 2,5 milionu lidí. Britské úřady očekávají na pohřbu královny podobnou účast, ne-li větší.
Posledního rozloučení s Její Veličenstvem se zúčastní mnoho cizích státníků, které její skon neobyčejně zasáhl. „Toto je pro naši zemi nejsmutnější den. V srdcích každého z nás je bolest ze smrti naší královny. Cítíme hluboký pocit ztráty, pravděpodobně silnější, než jsme očekávali,“ kondoloval bývalý britský premiér Boris Johnson na svém Twitteru.
Dneškem začíná státní smutek. Potrvá deset dní, dokud nebude rakev transportována do Westminsterského opatství za doprovodu lafetových děl. Královniny ostatky po pohřbu spočinou po boku jejího otce a bývalého krále Jiřího VI. a jejího manžela prince Philipa.
Smutek bude stát Británii miliardy
Místo královny Alžběty II. přebírá její syn, nový král Spojeného království Charles III. Po zhruba roce smutku přijde na řadu jeho oficiální korunovace. Charles III. nechce porušit tradici a akt se pravděpodobně odehraje ve Westminsterském opatství pod taktovkou arcibiskupa z Canterbury. Událost samozřejmě poběží v televizi a poprvé v historii také online. Očekává se podobný rozpočet jako na královskou svatbu prince Williama a Kate Middletonové, který stál ostrovní království více než miliardu liber.
S okamžitou platností se začnou tisknout nové bankovky a razit mince s podobiznou současného monarchy Charlese III. Portréty k této nutné změně si nechal budoucí král připravit dopředu. K nahrazení všech bankovek a mincí s podobiznou Alžběty II. nedojde hned. Potrvá zřejmě několik let, než se podaří staré bankovky stáhnout z oběhu.
Změní se také uniformy policistů a vojáků. Policisté totiž mají na svých helmách iniciály královny Alžběty s královským číslem. Stejně tak bude potřebu změnit insignie na uniformách vojáků.
Aktualizace čeká i pasy, které momentálně „ve jménu Jejího Veličenstva žádají všechny, kterých se to může týkat, aby nositeli umožnili volný průchod bez povolení a překážek“. Pro cestující budou připravená razítka s podobiznou nového krále.
Novou podobu dostanou dokonce poštovní schránky po celé zemi. Stejně jako policejní uniformy nesou její iniciály a královské číslo II. Například ve Skotsku toto vzbudilo již po její korunovaci kontroverzi, protože Skotové nikdy neměli královnu Alžbětu I. „Po instalaci schránek s jejími insigniemi došlo v některých případech k jejich napadení a poničení,“ připomněl Insider.
Česko sužovala v tomto týdnu tropická epizoda, chladno nebude ani o víkendu. Po dnech volna má však následovat výrazné ochlazení. Teploty spadnou i o více než deset stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.