Dva britští vojáci, kteří dostali tento týden v separatistické Doněcké lidové republice trest smrti, milost nedostanou. Řekl to dnes šéf doněckých separatistů Denis Pušilin, podle kterého si ale odsouzení mohou podat odvolání, informovala agentura Reuters.
Britská stanice BBC dnes uvedla, že u Severodoněcku v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny zemřel v bojích proti ruské armádě bývalý britský voják.
Ohledně dvojice zajatých Britů Pušilin řekl, že nevidí podmínky pro to, aby dostali milost. Podle soudu separatistické republiky se Aiden Aslin a Shaun Pinner dopustili v bojích závažných zločinů.
Proruští separatisté z východu Ukrajiny tvrdí, že oba Britové a Maročan Ibráhím Sádún, který rovněž dostal trest smrti, byli žoldnéři. Britské úřady ale tvrdí, že jejich občané byli příslušníky ukrajinské armády, a proto se na ně vztahuje ženevská úmluva. Ta mimo jiné zakazuje, aby zajatí vojáci byli souzeni za obvyklé vojenské činy.
Doněcká a Luhanská lidová republika (DNR a LNR) jsou dva samozvané separatistické útvary na východě Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin 21. února podepsal výnos o uznání nezávislosti DNR a LNR a 24. února oznámil zahájení speciální vojenské operace, jak Rusové označují válku proti Ukrajině.
Boje se nyní soustředí v okolí města Severodoněck v Luhanské oblasti. Při nich podle BBC zahynul bývalý britský voják, stanice se odvolává na jeho rodinu. Jordan Gatley se vydal na Ukrajinu v březnu poté, co opustil řady britské armády. Podle prohlášení svého otce Gatley pomáhal s výcvikem ukrajinských vojáků. Zastřelen byl v bojích, které svádí ukrajinská armáda v Severodoněcku.
Stanice BBC připomněla, že se jedná o druhého britského občana, který zemřel v bojích proti ruské armádě na Ukrajině. V dubnu média informovala o úmrtí bývalého příslušníka britské armády Scotta Sibleyho. Britská média také informovala o smrti tří bývalých příslušníků britských speciálních sil při ruském bombardování v březnu, ale tato zpráva se nepotvrdila.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.