Britský premiér Rishi Sunak potvrdil, že Británie a Evropská unie dnes dosáhly nové dohody týkající se takzvaného severoirského protokolu. Dohoda se týká obchodních pravidel v Severním Irsku, která byla poslední dva roky zdrojem napětí v návaznosti na odchod Británie z Evropské unie.
Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která dnes Británii navštívila, začíná "nová kapitola" ve vztazích mezi Londýnem a sedmadvacítkou.
"Změny, kterých jsme dosáhli, přinesou obrovské zlepšení životů lidí v Severním Irsku," prohlásil Sunak na tiskové konferenci po jednání se šéfkou Evropské komise. Dodal, že dnešní dohoda zajišťuje bezproblémový obchod v rámci celé Británie, chrání pozici Severního Irska ve Spojeném království a rovněž zabezpečuje suverenitu pro obyvatele Severního Irska. Detaily dohody Sunak večer představil v Dolní sněmovně.
Von der Leyenová zmínila i dva konkrétní příklady, které považuje za "výmluvné". Dohoda například říká, že v Severním Irsku budou k dispozici stejné potraviny jako ve zbytku Spojeného království. Rovněž trvale umožní, aby byly léky v Severním Irsku dostupné ve stejnou chvíli jako v Británii.
Podle britského premiéra se podařilo dojednat tři věci. Zaprvé bude odstraněn "jakýkoli náznak hranice v Irském moři". Sunak slíbil plynulejší a méně byrokratický tok zboží mezi zbytkem Spojeného království a Severním Irskem. Zadruhé byla dohodnuta zvýšená dostupnost britských produktů v Severním Irsku, právě včetně léků, které zmínila i von der Leyenová. "Přelomová dohoda" podle šéfa britské vlády znamená, že léky schválené britským regulátorem budou dostupné i v Severním Irsku.
Zatřetí dohoda podle Sunaka zabezpečuje "suverenitu Severního Irska". Severoirský regionální parlament, kterému se podle sídla přezdívá Stormont, bude moci zastavit uplatňování unijních právních předpisů týkajících se zboží v Severním Irsku. Šéfka Evropské komise zdůraznila, že je takzvaná Stormontská brzda (Stormont brake) "nouzovým mechanismem" a že i nadále bude mít poslední slovo v otázkách jednotného trhu Evropský soudní dvůr.
Jak poznamenala agentura Reuters, pro Sunaka je uzavření dohody velkým vítězstvím, nicméně neznamená to ukončení jeho potíží. Dohodu bude muset prosadit ve své vlastní Konzervativní straně a rovněž u jejích partnerů v Severním Irsku, což nebude podle britského tisku vůbec jednoduché. Jde zejména o to, zda bude dohoda dostatečná pro nejsilnější unionistickou stranu DUP, která je v procesu klíčovým hráčem.
Severní Irsko je jedinou částí Spojeného království, která sdílí hranici s členskou zemí EU, Irskem. Když Británie v roce 2020 Evropskou unii opustila, obě strany se dohodly, že ponechají irskou hranici bez celních a dalších kontrol, protože otevřená hranice je klíčovým pilířem severoirského mírového procesu.
Namísto toho se provádějí kontroly některého zboží, které vstupuje do Severního Irska ze zbytku Spojeného království. To pobouřilo britské unionistické politiky v Belfastu, podle kterých obchodní hranice v Irském moři podkopává pozici Severního Irska v celém království.
Unionisté na protest v posledních měsících bojkotovali vznik regionální vlády. Vůdce strany Jeffrey Donaldson k nynější dohodě nejprve uvedl, že ji nehodnotí "ani pozitivně, ani negativně", ale že čeká, až se dozví její detaily. Následně dodal, že nyní studují veškeré právní dokumenty, které s dohodou souvisí. "V případě potřeby jsme připraveni jednat s vládou, aby nám poskytla další objasnění," informoval ve svém prohlášení Donaldson. Dodal, že bylo dosaženo "významného pokroku". Doplnil nicméně, že "nelze zastírat skutečnost, že v některých oblastech naší ekonomiky zůstávají v Severním Irsku v platnosti unijní předpisy."
Předsedkyně nejsilnější severoirské strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová dnes dohodu uvítala. Její strana si rovněž nastuduje veškeré detaily, žádné výhrady ale zatím nevyjádřila a dohodu označila za "bod obratu". Unionisty pak vyzvala, aby ukončili bojkot Stormontu.
Dohodu dnes uvítal rovněž i irský ministr zahraničí Micheál Martin. "Slyšel jsem z první ruky, jaké jsou obavy unionistů, věřím, že v této dohodě najdou skutečné odpovědi na své skutečné obavy," uvedl bývalý irský premiér. "Je mi jasné, že někteří budou chtít čas na zvážení detailů dohody, ale vyzývám politické vůdce v Severním Irsku, aby jednali rychle a umožnili fungování institucí, které budou přímo reagovat na potřeby obyvatel Severního Irska," dodal.
Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.
Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku?
Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí.