V Británii by tento týden mohl nastat nejteplejší den v historii, teploty by dnes podle předpovědí měly dosáhnout až 41 stupňů Celsia, uvedl server BBC News. Britský meteorologický úřad Met Office vydal na dnešek a úterý nejvyšší výstrahu v oblasti zahrnující Londýn a Manchester. Několik škol zkrátilo výuku, zdravotnická zařízení zrušila některé návštěvy a omezená je i železniční doprava.
Dosud nejvyšší zaznamenaná teplota ve Spojeném království padla v roce 2019 v Cambridge, když meteorologové naměřili 38,7 stupně Celsia.
Londýn se dnes stane jedním z nejteplejších míst na světě, teploty se vyšplhají nad úroveň Západní Sahary a Karibiku. Meteorologové předpověděli vysoké teploty i pro další části Spojeného království; ve zbytku Anglie, v celém Walesu a v některých částech Skotska také platí výstrahy.
Horké počasí bude pokračovat i v úterý, noční teploty by se měly pohybovat kolem dvaceti stupňů, a ve středu se ochladí.
Úřad Met Office vydal nejvyšší výstrahu pro oblast zahrnující Londýn a Manchester poprvé od zavedení tohoto systému v loňském roce. Znamená, že se očekávají "rozsáhlé dopady na lidi a infrastrukturu" a že budou nutné "podstatné změny v pracovních postupech a každodenních rutinách".
Některé školy předčasně zkrátily výuku, nebo neotevřely vůbec, ačkoli vláda vydala pokyny, které měly zajistit jejich otevření.
Společnost Network Rail, která spravuje většinu železniční sítě v Británii, uvedla, že lidé by dnes a v úterý měli cestovat pouze "v nezbytně nutných případech". Zrušila také některé spoje a omezila rychlost na všech linkách.
Ministr zdravotnictví Steve Barclay po sobotní schůzce vládní komise pro mimořádné události (Cobra) uvedl, že budou navýšeny počty sanitek. Přibude také pracovníků, kteří budou zajišťovat linky tísňového volání. Londýnská záchranná služba totiž informovala, že s rostoucími teplotami zaznamenala 7000 volání denně. Dnes a v úterý očekává až 8000 tisíc hovorů denně, přičemž v obvyklý rušný den zavolá kolem 5500 lidí.
Vodárenské společnosti v jižní a východní Anglii varovaly, že zvýšená poptávka vede k nízkému tlaku a k přerušení dodávek vody pro některé domácnosti. Odborníci vyzvali lidi, aby pili vodu, měli zatažené závěsy a kontrolovali přátele a příbuzné.
Ve Walesu padl teplotní rekord, opalovací krém potřebují i prasata
Ve Walesu dnes padl teplotní rekord. V Gogerddanu ve středozápadní části země teploměr ukázal 35,3 stupně Celsia, čímž překonal dosavadní rekord 35,2 stupně z roku 1990. Na zemědělské Královské velšské přehlídce museli dnes majitelé chránit opalovacími krémy nejen sebe, ale i prasata, píše web stanice BBC. Veterinářské organizace vydávají pokyny, jak chránit ve vedrech domácí mazlíčky.
Podle odhadů britského meteorologického úřadu Met Office je pravděpodobné, že do úterka dosavadní teplotní rekordy padnou i v Anglii a Skotsku. V některých částech Anglie je 70procentní šance, že teplota překročí 40 stupňů Celsia.
Na velšské zemědělské přehlídce, která potrvá až do čtvrtka, očekávají organizátoři 50.000 návštěvníků denně a zhruba 8000 zvířat. Na větrání a chlazení pro zvěř letos pořadatelé utratili o 50.000 liber (asi 1,44 milionu korun) víc než loni.
"Zvířata trpí ve vedru stejně jako lidé, ne-li více," řekl dnes rozhlasu BBC Radio Cymru vrchní veterinář přehlídky.
Někteří majitelé prasat se proto rozhodli svá zvířata mazat opalovacími krémy, nebo je chladit mokrými ručníky. "Prasata nevypouštějí teplo tak dobře jako jiná zvířata... Držíme je maximálně ve stínu a chladíme je větráky," uvedla Ela Mairová, která vlastní pět prasat.
Britská asociace veterinářů vydala varování pro majitele domácích zvířat, aby je nevenčili v době největších poledních a odpoledních veder, nenechávali je v autech nebo zimních zahradách, "a to ani krátkou chvíli, jelikož i relativně krátká doba může být fatální".
Podle charitativní organizace pro prevenci týrání zvířat RSPCA až třetina lidí neví, jak se zachovat v situaci, kdy má například jejich pes úpal, "což může být otázkou života a smrti". Příznaky úpalu u psů jsou těžké oddechování s neobvyklým zvukem, modrošedé zbarvení jazyka či dásní a změna chování, například klopýtání. Majitelé by podle RSPCA při pozorování těchto příznaků měli neprodleně kontaktovat veterináře.
U domácích mazlíčků celkově je nutné držet je ve stínu, s dostatečným množstvím vody, do které můžeme zvířatům přidat i led, píše The Guardian. Na to, že se stín v místnosti během dne pohybuje musejí myslet především majitelé akvárií.
Drobnější zvířata je třeba častěji kontrolovat jako prevenci proti myiázi, parazitickému onemocnění, které způsobí larvy much, které nakladou svá vajíčka do jiného zvířete. Mouchy jsou při vyšších teplotách aktivnější. Větší aktivitu lze pozorovat i u chovaných plazů, je tedy nutné se ujistit, že z terárií nemohou uniknout, píše The Guardian.
Met Office uvádí, že vlny veder způsobuje vysoký tlak nad britskými ostrovy a horký vzduch, který k nim proudí z jižní Evropy, kde již způsobil mnoho lesních požárů.
Karlovy Vary aktuálně žijí nejen filmem, ale také hudbou – a v případě zpěváka Marcella a jeho ženy Lindy i šťastnou rodinnou novinkou. Manželé oznámili, že čekají miminko.
Napjaté vztahy mezi princem Harrym, jeho manželkou Meghan Markle a zbytkem britské královské rodiny se znovu dostaly do centra pozornosti. Podle nové série tvrzení z královského zákulisí prý Harry ignoroval opakovaná varování své rodiny – včetně bratra prince Williama – kvůli „zoufalé touze usadit se a založit rodinu“.
Kim Kardashian se emotivně rozloučila se svou celoživotní přítelkyní Lindsay May, která letos v únoru podlehla rakovině. Na svém Instagramu zveřejnila sérii snímků z jejich společných chvil a připojila dlouhou a upřímnou vzpomínku, v níž popsala bolest z její ztráty a prázdnotu, kterou po sobě zanechala.
Herec Brad Pitt se po osmileté rozvodové bitvě s Angelinou Jolie snaží obrátit list. Jak uvádí magazín Us Weekly, hvězda filmu F1 otevřeně přiznává, že rozchod s Jolie zásadně ovlivnil jeho život a nadále ho tíží především narušený vztah s dětmi.
Zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos neslo v mimořádně emotivním duchu. Poprvé po mnoha letech chyběla klíčová postava celého podniku – herec a dlouholetý prezident festivalu Jiří Bartoška, který zemřel ve věku 78 let. Jeho památku dojemně připomněl Marek Eben (67), který festivalem tradičně provází.
Na TikToku se šíří video s populárním fitness koučem vystupujícím jako @fitnesscoachbrad, který tvrdí, že pokud zřídka kdy onemocníte, je to známka potlačené imunity v důsledku stresu. Jeho teorie ale narazila na ostrou kritiku od odborníků – a lékaři ji označují za zavádějící a nebezpečně zkreslenou.
Herečka Iva Pazderková, která se v posledních týdnech stala výraznou tváří volební kampaně premiéra Petra Fialy, rozvířila další vlnu debat. V rozhovoru s novinářem Čestmírem Strakatým otevřeně řekla, že nechce mít děti – a že se s tímto rozhodnutím cítí dobře. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.
Zpěvačka Katy Perry se obrátila na soud se žádostí o vydání předběžného opatření proti 43letému bezdomovci Rossu Elliottu Hedrickovi, kterého obviňuje z opakovaného narušování jejího soukromí. Podle soudních dokumentů, které získal web TMZ, se muž bez pozvání dostavil na její pozemek v Santa Barbaře minimálně dvakrát během května – a podle bezpečnostní služby zpěvačky hrozí, že v tom bude pokračovat.
Villa Park v Birminghamu se v sobotu večer proměnil v epicentrum emocí, nostalgie a nezkrotné energie, když Ozzy Osbourne, legenda heavy metalu, vystoupil na pódium ke svému poslednímu živému koncertu. Před zraky desítek tisíc fanoušků, kteří už odpoledne zaplnili stadion v rámci akce Black Sabbath: Back to the Beginning, se Osbourne rozloučil stylově – na černém trůnu s křídly, ze kterého vyjel zpod pódia za ohlušujícího jásotu.
Princ Harry a Meghan Markle podle zdrojů serveru Page Six znovu výrazně osekali svůj tým, především v oblasti komunikace. Dvojice, která se od roku 2020 drží mimo oficiální královské povinnosti, se údajně snaží ušetřit – a to i kvůli nejisté budoucnosti svého kontraktu s Netflixem.
Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který tento týden ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.
Česko si příští týden odpočine od tropického počasí. Teploty se jen málokdy přehoupnou přes třicítku, uvedl ČHMÚ.cz.