Britský premiér Boris Johnson dnes ocenil vojáky britské armády za jejich dvacetiletou misi v Afghánistánu a obhajoval evakuační operaci, která ale byla podle kritiků chaotická a opožděná. Británie od nástupu Tálibánu k moci v polovině srpna evakuovala z letiště v Kábulu více než 15.000 lidí, podle odhadů britské vlády ale přes 1000 afghánských spolupracovníků Británie v zemi ještě zůstalo. Poslední britský let odstartoval z Kábulu v sobotu večer.
"Vaše utrpení nebylo zbytečné," řekl Johnson příbuzným britských vojáků, kteří v Afghánistánu zahynuli. Podle Johnsona není náhodou, že se v uplynulých 20 letech žádná západní země nestala terčem teroristického útoku, který by byl naplánován v Afghánistánu. "Můžeme za to poděkovat našim ozbrojeným silám, které bojovaly, aby zničily síť Usámy bin Ládina," dodal.
Johnson rovněž připomněl, že v poslední době mělo 3,6 milionu afghánských dívek možnost se vzdělávat. "Ať se bude situace v Afghánistánu vyvíjet jakkoli, vy si tento dar ponesete po zbytek života," dodal. Tálibán za své předchozí vlády v letech 1996 až 2001 ženám studovat a pracovat nedovoloval.
Když před dvěma týdny ovládlo Afghánistán islamistické hnutí Tálibán, vydaly se na kábulské letiště tisíce lidí ve snaze uprchnout ze země. Na bezpečnost evakuační operace dohlížela americká armáda, která slíbila, že se do 31. srpna ze země stáhne. Evakuace, které poznamenal čtvrteční sebevražedný útok s desítkami mrtvých, už většina zemí ukončila.
Britský premiér uvedl, že po dvacetileté přítomnosti v Afghánistánu si takovýto odchod ze země nepřál. Zdůraznil ale, že ozbrojené složky mohou být přesto hrdé na to, co v zemi dokázaly.
Jedním z posledních letů se dnes do Británie vrátil i britský velvyslanec v Afghánistánu Sir Laurie Bristow. Podle něj bude nyní ambasáda pracovat z Kataru, bude ale vyvíjet tlak na Tálibán, aby umožnil odchod do Británie těm Afgháncům a Britům, "kteří potřebují podporu". Velvyslanectví se také bude snažit co nejdříve obnovit provoz v Afghánistánu.
Kontroverzní reakce vyvolala v Británii zpráva, že bývalému členovi britského námořnictva Paulu Farthingovi, který v minulosti zřídil v Afghánistánu zvířecí útulek, se soukromým letem podařilo v sobotu evakuovat ze země asi 150 psů a koček. Zatímco Farthing se na palubu letu dostal, afghánské zaměstnance útulku a jejich příbuzné nakonec údajně Tálibán na letiště nepustil, ačkoli měli platná víza.
Farthing v posledních dnech o svých snahách dostat zvířata do bezpečí obšírně informoval na sociálních sítích a jeho příznivci lobbovali u členů britské vlády, aby s odletem Farthingova letadla pomohla. Farthinga podpořila také řada celebrit a mnoho lidí nabídlo, že zachráněná zvířata adoptuje. Jiní ale poukázali na to, že si případ vyžádal spoustu času a energie, která měla být raději věnována na záchranu Afghánců, jimž hrozí ze strany Tálibánu nebezpečí.
"Co byste řekl na to, kdybych poslal sanitku, aby zachránila mého psa místo vaší matky?" uvedl konzervativní poslanec Tom Tugendhat, který v minulosti sloužil v řadách britské armády v Afghánistánu. "Využili jsme spousty vojáků, abychom dostali do bezpečí 200 psů. Rodinu mého tlumočníka mezitím pravděpodobně zabijí," dodal.
Česko sužovala v tomto týdnu tropická epizoda, chladno nebude ani o víkendu. Po dnech volna má však následovat výrazné ochlazení. Teploty spadnou i o více než deset stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.