Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a ministr financí Rishi Sunak dnes na twitteru oznámili, že rezignují na své vládní posty. Uvedli, že nechtějí pokračovat ve vládě premiéra Borise Johnsona, kterou v posledních měsících zmítalo několik skandálů. Javid oznámil rezignaci v prohlášení, v němž uvedl, že už nemůže s čistým svědomím pokračovat. O chvíli později oznámil odchod z vlády i Sunak.
"Veřejnost právem očekává, že vláda bude vykonávána řádně, kompetentně a seriózně. Uznávám, že toto může být moje poslední ministerská práce, ale věřím, že za tyto standardy stojí za to bojovat, a proto rezignuji," uvedl v prohlášení Sunak. Podle agentury Reuters se ministr financí údajně s Johnsonem v soukromí střetl kvůli státním výdajům.
"Možná jsme (Konzervativní strana) nebyli vždy populární, ale byli jsme kompetentní jednat v národním zájmu. Bohužel za současných okolností veřejnost dochází k závěru, že nyní nejsme ani jedno, ani druhé," uvedl v rezignačním dopise Javid.
"Hlasování o důvěře, které se konalo minulý měsíc, ukázalo, že velká část našich kolegů s tím souhlasí. S lítostí však musím konstatovat, že je mi jasné, že se tato situace pod vaším vedením nezmění, a proto jste ztratil i mou důvěru," dodal. Zhruba hodinu a půl po Javidově prohlášení oznámil rezignaci i jeden z místopředsedů Konzervativní strany Bim Afolami.
Rezignace dvou z nejvýše postavených ministrů by mohla znamenat Johnsonův konec ve vládě, napsala agentura AP. Johnsonovou autoritou už minulý měsíc otřáslo hlasování o nedůvěře, které premiér sice ustál, ale 41 procent konzervativců hlasovalo pro jeho odvolání z funkce.
Johnson momentálně čelí obvinění, že na vládní post náměstka hlavního whipa dosadil někdejšího konzervativce Christophera Pinchera, který v té době čelil obvinění ze sexuálního napadení. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.
Johnson nejprve tvrdil, že o vyšetřování Pinchera nic nevěděl. Downing Street ale později uvedla, že na případ zapomněl. Ze lži ho však usvědčil vysoce postavený diplomat Simon McDonald, podle kterého premiér o vyšetřování věděl. Sunak a Javid své rezignace na twitteru oznámili právě ve chvíli, kdy se Johnson za svá pochybení omlouval. "Při zpětném pohledu to byla špatná věc. Omlouvám se všem, které to zasáhlo," uvedl Johnson. Prý si neuvědomil, že Pincher na tuto vlivnou pozici není vhodný.
Pincher, který v současné době čelí další oficiální stížnosti, že sexuálně napadl dva muže, které zřejmě v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna, už na funkci rezignoval. Z poslaneckého klubu jej následně vyloučila i Konzervativní strana.
Krizi důvěry ve vlastní straně čelí Johnson ale už od chvíle, co se od listopadu minulého roku potýká se skandálem známým jako Partygate. Ten vyvolaly zprávy o večírcích a setkáních v premiérově sídle v Downing Street v době, kdy byla Británie v přísném koronavirovém lockdownu.
Imunitní výbor britského parlamentu minulý týden zahájil vyšetřování, zda Johnson lhal parlamentu, když loni v prosinci tvrdil, že jeho kancelář neporušila žádná koronavirová opatření. Johnsona, Sunaka a řadu dalších konzervativců za účast už pokutovala britská policie.
Lídr liberálních demokratů Ed Davey a šéf opoziční Labouristické strany Keir Starmer dnes vyzvali Johnsona k rezignaci. "Už jste naši skvělou zemi diskreditoval dost dlouho," napsal Davey na twitteru. Podle Starmera je jasné, že se konzervativní vláda rozpadá. "Po všech těch špinavostech, skandálech a selháních je jasné, že se tato vláda nyní hroutí," uvedl Starmer v prohlášení.
"Skončil," řekl agentuře Reuters pod podmínkou zachování anonymity jeden z dříve loajálních konzervativních poslanců. "Neměl by tu agonii prodlužovat. Je to neuctivé vůči jeho kolegům, straně i zemi," uvedl. "Je konec. Divil bych se, kdyby teď vydržel až do léta," dodal další zdroj.
Podle médií má Johnson ale stále podporu jiných vysoce postavených ministrů, včetně ministra obrany Bena Wallace a šéfky diplomacie Liz Trussové, která dnes uvedla, že za ním stoprocentně stojí. Mezi zákonodárci se však objevily spekulace, že by mohli skončit někteří níže postavení členové vlády.
Johnson čelí tlaku kvůli konzervativci obviněnému ze sexuálního napadení
Britský premiér Boris Johnson čelí dalšímu tlaku, neboť vyšlo najevo, že zřejmě zapomněl na stížnost, která se týkala jednoho z jeho klíčových zaměstnanců, uvedla agentura Reuters. Christopher Pincher, který čelí oficiální stížnosti ze sexuálního napadení, musel rezignovat na vládní post náměstka hlavního whipa a z poslaneckého klubu jej následně vyloučila i Konzervativní strana.
Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů. Opozice teď zjišťuje, zda premiér věděl o Pincherově chování už v roce 2019.
Pincher v současné době čelí obvinění, že sexuálně napadl dva muže, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. V roce 2017 rezignoval na post asistenta hlavního whipa, když byl nařčen, že "dělal neslušné návrhy" konzervativnímu aktivistovi a olympijskému veslaři Alexu Storymu. Následné vnitrostranické vyšetřování ale v roce 2017 prokázalo jeho nevinu. Pincher nicméně čelil další oficiální stížnosti a vyšetřování v letech 2019 až 2020. BBC uvedla, že toto vyšetřování potvrdilo jeho nevhodné chování a že Johnson byl o této věci informován.
Opozice se nyní zabývá tím, zda Johnson o tomto případu skutečně věděl, když Pinchera jmenoval na vládní post náměstka hlavního whipa.
Johnson nejprve uvedl, že nic nevěděl. Když ho ale vysoce postavený diplomat usvědčil ze lži a stanice BBC uvedla, že o nevhodném chování věděl, premiérův úřad otočil. Downing Street uvedla, že ministerský předseda byl o případu "informován, ale nevzpomněl si na něj".
"Číslo deset (úřad premiéra v Downing Street) stále mění svou verzi a neříká pravdu," uvedl vysoce postavený diplomat Simon McDonald. Ten v roce 2019 působil na britském ministerstvu zahraničí, kde se tehdy vyšetřovalo Pincherovo nevhodné chování. "Johnson byl osobně informován o zahájení a výsledku vyšetřování," uvedl McDonald.
Obvinění ze lži a údajné problémy s pamětí však podle Reuters nezmírňují několikaměsíční tlak na Johnsona. Premiér čelí rostoucí frustraci vládní Konzervativní strany z toho, co někteří označují za skandály zmítanou administrativu.
Imunitní výbor britského parlamentu minulý týden zahájil vyšetřování premiéra Johnsona ohledně politického skandálu známého jako Partygate, který vyvolaly zprávy o večírcích a setkáních v sídle premiéra v Downing Street v době, kdy v Británii kvůli šíření nemoci covid-19 platil přísný lockdown. Výbor zjišťuje, zda Johnson lhal parlamentu, když loni v prosinci tvrdil, že jeho kancelář neporušila žádná opatření zavedená ve snaze bránit šíření koronaviru. Johnsona, ministra financí Rishiho Sunaka a řadu dalších konzervativců za účast již pokutovala britská policie.
Někteří konzervativní zákonodárci se nyní snaží obnovit pokusy o jeho sesazení, a to pouhý měsíc poté, co premiér přežil hlasování o důvěře. Opoziční Labouristická strana Johnsona obvinila, že "vláčí britskou demokracii hnojem".
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.