Britský premiér Sunak pojede na COP27, hodlá stavět na odkazu COP26 v Glasgow

Britský premiér Rishi Sunak dnes potvrdil účast na summitu OSN o změnách klimatu COP27, který se v Egyptě koná od 6. do 18. listopadu, uvedla agentura Reuters. Premiér to dnes oznámil navzdory předchozím zprávám Downing Street, že má naléhavější závazky týkající se podzimního státního rozpočtu.

Rishi Sunak

"Dlouhodobý růst není možný bez boje proti klimatické změně. Stejně tak neexistuje energetická bezpečnost bez investic do obnovitelných zdrojů. Proto příští týden pojedu na COP27, abych dostál závazkům z Glasgow," napsal dnes Sunak na svůj twitter s odkazem na minulou konferenci COP26.

Sunaka po oznámení jeho neúčasti kritizovaly klimatické organizace, opozice i někteří konzervativci s tím, že nebere klimatickou krizi vážně. List Financial Times v říjnu poukázal na to, že Konzervativní strana se až donedávna díky práci některých svých předních členů profilovala jako ekologicky uvědomělá.

GOP26 se konala v Británii, ve skotském Glasgow, kde vystoupil s projevem i tehdejší konzervativní premiér Boris Johnson. Ten v roce 2019 ve stranickém manifestu slíbil, že "povede světový boj proti klimatické změně" a naplní cíl uhlíkové neutrality do roku 2050, který stanovila jeho předchůdkyně Theresa Mayová.

V čele poradního Výboru pro změnu klimatu je stále konzervativec a bývalý několikanásobný ministr John Gummer, který se v minulosti postavil proti rozvojovým projektům petrochemických společností Shell a ExxonMobil.

Nejen liberálně orientovaná média ale letos v létě poukazovala na to, že ani jeden z kandidátů na britského premiéra ve vnitrostranickém klání - Liz Trussová a Ruishi Sunak - nepřikládal klimatickým otázkám ve své kampani přílišnou váhu, a to ani ve světle rekordních veder, která ostrovy sužovala.

Premiérkou se nakrátko v září stala Trussová, která zrušila zákaz frakování, ekology kritizované techniky těžby plynu a ropy z břidlicových ložisek pomocí hydraulického štěpení, nebo navýšila těžbu ropy a plynu v Severním moři.

Na začátku října také Trussová jednala s britským králem Karlem III., který je proslulý svým zájmem o klimatické otázky a na setkání COP27 v Šarm aš-Šajchu chtěl pronést projev. Své plány ale změnil po soukromé audienci Trussové.

Sunak po svém nástupu do čela vlády rozhodnutí Trussové zvrátil a zákaz frakování v Anglii znovu zavedl. K tomu, že nebudou tento způsob těžby podporovat, se mimo jiné konzervativci zavázali i ve svém manifestu v roce 2019.

Konference COP27 v Šarm aš-Šajchu se letos kromě Sunaka zúčastní i americký prezident Joe Biden nebo jeho francouzský kolega Emmanuel Macron.

Podrobnosti razie v Německu byly známé předem, tvrdí poslankyně

09.12.2022 15:10 Rozsáhlý středeční zátah německé policie proti krajně pravicovým extremistům, kteří podle…

Policie vyšetřuje podezření z korupce v Evropském parlamentu

09.12.2022 14:54 Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a…

Slovenské ministerstvo obrany čelí kyberútoku, hlásí se k němu Rusové

09.12.2022 14:19 Slovenské ministerstvo obrany dnes zasáhl kybernetický útok, ke kterému se přihlásila ruská skupina…

Netanjahu dostal dalších deset dnů na sestavení vlády

09.12.2022 14:11 Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes dal designovanému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dalších…

Američtí a ruští zástupci se setkají v Istanbulu, obsah jednání je nejasný

09.12.2022 12:55 Zástupci Ruska a Spojených států se dnes setkají v Istanbulu, jednat budou o vízech, personálních…

Mrtvé a raněné po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na…

09.12.2022 10:42 Mrtvé a raněné mezi civilisty po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na východě a jihu…

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a…

09.12.2022 08:18 Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani…

Rusko a USA si vyměnily vězně, basketbalistka Grinerová je na cestě domů

08.12.2022 22:05 Aktualizováno Spojené státy a Rusko si dnes na letišti v Abú Zabí vyměnily dva prominentní vězně - ruské úřady…

Soud osvobodil dvojici přísně potrestaných Afghánců, dostali člun na…

08.12.2022 21:55 Odvolací soud na řeckém ostrově Lesbos dnes osvobodil dva mladé Afghánce, kteří v roce 2020 dostali…

Macron mluví o revoluci v prevenci. Mladí Francouzi budou mít kondomy…

08.12.2022 21:08 Aktualizováno Ve Francii budou od 1. ledna kondomy pro lidi od 18 do 25 let v lékárnách k dostání zdarma. Na…

Související:

Nejnovější