Bude Jurečka ministrem práce? Resort je podle něj ve složité situaci

Lidovci převezmou ministerstvo práce po sociální demokracii ve složité situaci, problémem je mimo jiné stav IT systémů, řekl dnes v pořadu Partie CNN Prima News předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, o kterém se spekuluje jako o novém šéfovi MPSV. Nový kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN se podle něj vrátí k rozhodnutí o navýšení platů ve veřejném sektoru, které tento týden schválila dosluhující vláda ANO a ČSSD.

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka ocenil, že se ministerstvu práce podařilo prosadit valorizace některých klíčových podpor a dávek či minimální mzdy. "Ale je tu jedna dost zásadní věc, a to je stav IT systémů v rámci resortu MPSV, kde je ten stav nejhorší ze všech ministerstev v ČR," řekl Jurečka. Hrozí podle něj i to, že stát bude mít kvůli počítačovým systémům problém zabezpečit výplaty některých dávek.

Kabinet ANO a ČSSD ještě před svou demisí tento týden schválil navýšení platů ve veřejném sektoru. Pracovníci státu a veřejných služeb mají dostat od ledna přidáno 1400 korun. Tisíc korun by mělo být v základu výdělku a 400 korun na odměny. Kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura (ODS) dříve řekl, že takové nařízení by nová vláda zrušila. "My se k tomu určitě vrátíme, protože bude nutné tu situaci přehodnotit," uvedl Jurečka. Koalice Spolu byla podle něj kritická hlavně k návrhu, že by celých 1400 korun směřovalo do základu.

Místopředseda ODS Martin Baxa v debatě Primy kritizoval, že vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodnutí o platech přijala krátce před schválením demise. "Schválila plošné přidání, aniž by řešila financování. My chceme, aby byli státní zaměstnanci adekvátně placeni, ale řešení není to, že se vystřelí nějaká částka těsně před tím, než vláda odejde z úřadu," řekl. Babišův kabinet podle něj na poslední chvíli dělá kroky, které zhoršují už tak špatnou situaci.

Jurečka odmítl, že by budoucí kabinet kvůli pravicovému zaměření většiny stran pětikoalice nemyslel na sociálně slabší. Vláda podle něj bude chtít valorizovat příspěvek na péči, některé typy sociálních dávek a počítá i se zvyšováním minimální mzdy. "Musíme ale mít i zodpovědnost za rychlost a tempo zadlužování," řekl. Přidávání nemůže být bezbřehé a plošné jako dosud, doplnil.

Kabinet by podle něj mohl vzniknout tak, že by do Vánoc stihl získat důvěru Sněmovny. Nyní čekají strany na konec hlasování celostátního fóra Pirátů o koaliční smlouvě, ostatní strany ji již schválily. Výsledky pirátského rozhodování budou zveřejněny v pondělí pozdě večer. "Věřím, že Piráti ve vládě budou," řekl k hlasování Jurečka. Koaliční strany podle něj neřešily, jak by postupovaly v opačném případě. Spekulovat o tom v době, kdy se ještě hlasuje, by považoval za amatérské.

Dvacet z více než 90 špičkových restaurací skončilo. Chyběli zahraniční…

08.12.2021 21:51 Zhruba 20 z 93 špičkových restaurací, které loni získaly ocenění Zlatého lva od nakladatelství…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Aktualizováno Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Do Česka dorazí dvě zásilky léku proti covidu-19

08.12.2021 19:07 Do Česka dorazí v příštích dvou týdnech dvě zásilky léku molnupiravir proti nemoci covid-19.…

Piráti a STAN se obrátili na ÚS kvůli volebnímu přepočtu

08.12.2021 18:56 Aktualizováno Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) napadla u Ústavního soudu listopadové rozhodnutí, ve…

Zeman prý Lipavskému jen naznačil, aby se vzdal kandidatury

08.12.2021 18:11 Vzdát se kandidatury na ministra zahraničí prezident Miloš Zeman Janu Lipavskému (Piráti) výslovně…

Prezident Zeman znovu odložil předávání státních vyznamenání

08.12.2021 17:56 Slavnostní předávání státních vyznamenání se 1. ledna neuskuteční. Prezident Miloš Zeman rozhodl…

Plaga prozradil, kdy nejspíš dojde k předvánočnímu testování školáků

08.12.2021 17:27 Předvánoční testování žáků antigenními testy na covid-19 se podle ministra školství v demisi…

Síkela jednal se Zemanem o podnikání, Green Dealu i výstavbě jaderného…

08.12.2021 17:11 Kandidát Starostů a nezávislých (STAN) na ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela diskutoval dnes…

Členové Pirátů míní, že strana by měla trvat na jmenování kandidáta na…

08.12.2021 15:49 Členové Pirátů, kteří odpověděli na dotaz ČTK, míní, že strana by měla trvat na jmenování kandidáta…

Ministerstvo zdravotnictví stanovilo pro Prahu na každý den pohotovostní…

08.12.2021 15:06 Ministerstvo zdravotnictví stanovilo pro Prahu na každý den pohotovostní nemocnice, jež budou…

Související:

Nejnovější

reklama