Demokratický svět musí být hlasem Ukrajiny, který bude svědčit o ruských zločinech. V projevu k Valnému shromáždění OSN to dnes řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Cestou k obnově míru je podle ní politická, finanční a vojenská pomoc Ukrajině.
"Hlasem Ukrajiny musí být demokratický svět a my všichni. Hlasem, který nebude mlčet. Hlasem, který bude i nadále svědčit o zločinech Ruska na Ukrajině. Hlasem, který si bude pamatovat a který bude jednat, aby už nikdy nikdo nemohl páchat taková zvěrstva," řekla Čaputová.
Slovenská prezidentka v úvodu zdůraznila, že deklarovaným cílem OSN je udržovat mezinárodní mír a bezpečnost, rozvíjet přátelské vztahy mezi národy a dosahovat mezinárodní spolupráce. "Stálí členové Rady bezpečnosti mají v tomto ohledu zvláštní povinnost. Místo toho dnes vidíme, jak jeden z pěti stálých členů otevřeně popírá právo jiného člena OSN - Ukrajiny - na existenci jako nezávislý stát," řekla Čaputová. Poznamenala, že Rusko porušuje mezinárodní pravidla a nemělo by mít právo stanovovat pravidla pro ostatní skrze veto v Radě bezpečnosti.
"Agrese Moskvy poškodila celý svět. Tisíce nevinných ukrajinských civilistů byly zabity, miliony lidí musely opustit své domovy, což vyvolalo jednu z největších uprchlických krizí v dějinách Evropy. V Africe a Asii je 50 milionů lidí na pokraji hladomoru," poznamenala Čaputová.
Ruský prezident Vladimir Putin podle Čaputové chtěl dobýt Ukrajinu a ostatní zastrašit. "V tomto cíli selhal, jak ukazují nedávné úspěchy Ukrajiny na bojišti," řekla.
Slovenská prezidentka připomněla, že na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu uvalily sankce desítky zemí a zdůraznila, že se nesmí tolerovat porušování mezinárodního řádu. "Slovensko přímo sousedí s Ukrajinou, naše vlastní bezpečnost je touto válkou ovlivněna. Nejsme ani největší, ani nejbohatší zemí světa, byli jsme dlouhodobě závislí na ruských dodávkách energie, ale rozhodli jsme se pro ochranu našich základních práv, uvalili jsme na Rusko sankce a podporujeme Ukrajinu, a to i formou vojenské pomoci, protože ukrajinský boj je spravedlivý a obranný a v souladu s mezinárodním právem," poznamenala.
V další části projevu slovenská prezidentka hovořila o potřebě neztrácet v nynější krizi pojem o širších souviselostech, zejména o potřebě snižovat uhlíkové emise, navzdory energetické krizi. Také hovořila o nutnosti bojovat proti dezinformacím, lžím a propagandě, mimo jiné na sociálních sítích. V této souvislosti řekla, že "demokracie umírají, když začnou tolerovat netoleranci".
V New Yorku dnes začala všeobecná rozprava 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Na seznamu mluvčích je 150 šéfů států a vlád i ministrů zahraničí. Kromě slovenské prezidentky dnes promluvil francouzský prezident Emmanuel Macron či turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ještě dnes odpoledne místního času by měl vystoupit německý kancléř Olaf Scholz.
Česko si dělá obavy o Dagmar Patrasovou a Felixe Slováčka, kteří se od neděle vyrovnávají s odchodem milované dcery Aničky na věčnost. Slováček se sice podle jejího přání snaží žít dál, ale jednou věcí veřejnost vyděsil.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.