Čechům se zhoršoval zdravotní stav kvůli neřešení potíží s lékaři

Polovině Čechů se podle průzkumu ministerstva zdravotnictví zhoršil v době epidemie zdravotní stav proto, že neřešili potíže s lékařem. Stejný podíl uvádí zhoršení vinou následků covidové nákazy a 58 procent viní odkládání plánovaných zdravotních výkonů.

Nemocnice, ilustrační fotografie.

Ministerstvo dnes výsledky průzkumu mezi více než 1000 respondenty představilo na tiskové konferenci. Dopady potvrzuje i šetření mezi praktickými lékaři.

Podle praktických lékařů téměř každý třetí člověk snížil v době epidemie počet návštěv u lékaře. Podle průzkumu to kvůli strachu z nákazy udělalo až 73 procent lidí. Data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že loni meziročně poklesl počet preventivních prohlídek u praktických lékařů pro dospělé zhruba o 15 procent. U preventivní péče o děti ale pokles prakticky nenastal. Přitom zhruba třetina lidí na preventivní prohlídky nechodila ani před epidemií.

Dvě třetiny praktických lékařů se domnívají, že odložená prohlídka v době epidemie vedla k vážnému zhoršení zdravotního stavu některého z jejich pacientů. U deseti procent lékařů to byl problém až u čtvrtiny nemocných. Důvodem zhoršení stavu pacientů může být podle lékařů také neaktivita a stres, nejistá situace a lockdown. Zhruba o třetinu v současné době podle nich narostl počet nových případů cukrovky, srdečních, onkologických onemocnění, ale i psychologických potíží.

"Díky pravidelným preventivním prohlídkám dokáže lékař odhalit vážná onemocnění v raných stadiích, nebo dokonce jejich vzniku zabránit. Během času vyhrazeném na preventivní prohlídku se může pacientovi maximálně věnovat a zamyslet se nad jeho zdravotním stavem komplexněji než to umožňuje běžná návštěva ordinace. Je to vlastně taková inventura zdravotního stavu pacienta," uvedl v tiskové zprávě předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Na preventivní prohlídku u praktického lékaře mají lidé nárok jednou za dva roky, u zubaře dvakrát za rok a ženy u gynekologa jednou za rok. Se stoupajícím věkem roste počet pravidelných preventivních vyšetření, která mají lidé zdravotní pojišťovnou hrazená, například zjištění hladiny cukru nebo tuku v krvi, funkce ledvin nebo vyšetření EKG. Ženy mají od patnácti let každý rok nárok na prevenci rakoviny děložního hrdla a od 45 let na vyšetření k odhalení rakoviny prsu jednou za dva roky. Od 50 let věku je u žen i u mužů zdarma vyšetření k prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Více než čtvrtina Čechů přitom chodí na preventivní prohlídky nepravidelně a každý desátý řeší pouze akutní zdravotní potíže a prevenci neřeší. Méně často chodí na prohlídky muži než ženy. Podle průzkumu je nepovažuje za důležité téměř polovina lidí od 27 do 44 let.

Zájem o silvestrovské pobyty v hotelech citelně srazila vládní opatření

05.12.2021 09:25 Zájem o silvestrovské pobyty ve městech i některých větších horských hotelech citelně srazila…

V sobotu přibylo skoro 11.000 nakažených, tisíc lidí je ve vážném stavu

05.12.2021 08:13 Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu…

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes na pozadí covidu vyrazí Mikuláš

05.12.2021 07:57 Do ulic měst a domácností s dětmi dnes vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Aktualizováno Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu…

04.12.2021 19:35 Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu 10. prosince, symbolicky…

SPD zváží, zda navrhne vlastního kandidáta na prezidenta

04.12.2021 18:26 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se chce až na jaře nebo v polovině příštího roku rozhodnout,…

V části Česka sněží, doprava se řidičům zkomplikovala

04.12.2021 17:49 Aktualizováno Sněžení, silný vítr a namrzlé silnice dnes komplikovaly dopravu na dálnici D8, kolem Prahy i v…

SPD dál povede Okamura. Na sjezdu kritizuje rozhodování politiků

04.12.2021 16:52 Aktualizováno Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na…

Zájem o procvičování učiva na internetu zůstává podobný jako při uzavření…

04.12.2021 15:07 Zájem o procvičování učiva na internetu neopadl, i když školy v současnosti nejsou plošně zavřené.…

Vláda by měla v pondělí projednat několik investičních pobídek za…

04.12.2021 13:40 Vláda by na svém pondělním jednání měla projednat několik investičních pobídek. Některé měla na…

Související:

Nejnovější

reklama