Čechům vadí Vánoce? Část lidí mizí o svátcích do zahraničí

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 14. prosince 2021 12:33
Sdílej:

Někdo se na vánoční tradice a setkávání s blízkými těší celý rok, jiný před Vánoci raději prchá do zahraničí. Cestovní kanceláře potvrzují zvýšený zájem o zájezdy a pobyty v termínu svátků. "Vánočním turistům", které oslovila ČTK, české svátky nechybí, naopak je mnozí vnímají jako stresující. Vánoční atmosféru jde podle nich vytvořit kdekoliv.

Češi o Vánocích podle cestovních kanceláří míří do hor i k moři, konkrétně do Rakouska, Egypta, Spojených arabských emirátů nebo na Kanárské ostrovy. Patří mezi ně i Karolína, která strávila svátky mimo Českou republiku už třikrát. "Vánoce jsou plné stresu, nátlaku a lhaní o Ježíškovi. S partnerem jsme se rozhodli dát si od toho odstup a odletět pryč. Letos je strávíme na Tenerife," řekla. Čas s rodinou tráví ráda, ale nemá potřebu jej dohánět ve vánočním období. "Společné večeře si dopřáváme po celý rok, navíc za námi rodiče po českých Vánocích přiletí," dodala.

Láká také exotika, třeba Dominikánská republika, Zanzibar nebo Maledivy. "Pryč jsem byla asi osmkrát, například na Kubě nebo na Srí Lance. České Vánoce mi nikdy nechyběly. Atmosféra jde vytvořit kdekoliv. Vždy s sebou vozím vánoční ozdobu, kterou věším na palmu, perníčky a víno," popsala Olina, která loňské svátky strávila v Kostarice. Na Vánoce jezdí pryč, protože si jindy nemůže vzít tak dlouhé volno z práce a nelíbí se jí přístup rodičů ke svátkům.

Podobně to vidí i Jan. "Nemám rád nucené setkávání s rodinou jen proto, že jsou Vánoce. Pokud s někým chci strávit čas, potkám se s ním kdykoliv. Letošní Vánoce strávím v Peru," uvedl.

Oproti minulé zimě, výrazně poznamenané pandemií koronaviru a tehdejšími přísnějšími opatřeními, zájem o zájezdy výrazně stoupl. Vede Rakousko a Egypt, uvedla mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Zájem o podobné destinace mají také klienti cestovní kanceláře Exim Tours. "Kromě Egypta evidujeme velký zájem o pobyty v Emirátech nebo na Zanzibaru," uvedl mluvčí Petr Kostka.

Obavy z cestování v době pandemie pomohlo utlumit očkování. Řada lidí si také podle Řezníčkové platí speciální pojištění. To jim hradí případné náklady vzniklé při onemocnění covidem před zájezdem nebo i v jeho průběhu, uvedla Řezníčková. Hodně lidí využívá infolinky, kde si ověřuje dostupnost destinací a aktuální podmínky pro vstup.

Stalo se
Světové celebrity
Taylor Swift

Taylor Swift dnes přepsala dějiny hudebního průmyslu

Taylor Swift dnes opět přepsala dějiny hudebního průmyslu. Ve svých 36 letech se stala nejmladší ženou v historii, která byla uvedena do prestižní Síně slávy písničkářů (Songwriters Hall of Fame). Tato zpráva byla oficiálně oznámena ve Spojených státech s tím, že slavnostní ceremoniál proběhne 11. června 2026 v New Yorku.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Harry a Meghan se možná už letos vrátí do Británie

Možný letní návrat prince Harryho a Meghan Markle do Velké Británie staví královskou rodinu před nelehké rozhodnutí. Podle expertů by tato cesta, plánovaná na červenec u příležitosti odpočtu k hrám Invictus Games 2027, mohla být buď začátkem rodinného usmíření, nebo dalším prohloubením krize. Klíčovým faktorem je přítomnost dětí, Archieho a Lilibet, které král Karel III. neviděl téměř čtyři roky.

Světové celebrity
David Beckham

Beckham poprvé na veřejnosti od chvíle, kdy jeho syn zveřejnil šokující obvinění

David Beckham se poprvé objevil na veřejnosti poté, co jeho syn Brooklyn zveřejnil šokující obvinění o „kontrole“ a snaze zničit jeho manželství. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu však bývalý fotbalista nedal na své náladě nic znát. Podle expertky na řeč těla Judi James jeho vystupování potvrzuje, že „značka Beckham“ zůstává neotřesená i tváří v tvář rodinnému skandálu.

České celebrity
Ivana Gottová

Ivana Gottová z ulity nevylezla. Ani během narozeninového dne

Ivana Gottová v úterý oslavila padesáté narozeniny. V tichosti a soukromí. Šlo zároveň o její první kulatiny po smrti milovaného manžela Karla Gotta. Jeho fanoušci možná čekali, že se vdova během včerejšího dne ozve. Čekali však marně.