Celý svět už vstoupil do nového roku 2022

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 1. ledna 2022 13:24
Sdílej:

Svět vstoupil do nového roku 2022 - jeho příchod v různých částech Země s ohledem na časové posuny a místní administrativní úpravy začal již v pátek v 11:00 SEČ a skončil až dnes úderem 13:00 SEČ. Tradiční silvestrovské veselí stejně jako v předchozím roce ovlivnila pandemie covidu-19 a na řadě míst od New Yorku po Rio de Janeiro se proto oslavy konaly v omezené podobě nebo byly zcela zrušeny. Dva lidé zemřeli při manipulaci se zábavní pyrotechnikou v Německu a v Rakousku.

Nový rok jako první začali slavit obyvatelé tichomořského ostrovního státu Kiribati, který leží nejblíže takzvané datové hranice. Mezi posledními jen přivítala Havaj a úplně posledním místem, kde rok 2021 dnes ve 13:00 SEČ skončil, byly dva neobydlené tichomořské atoly: Bakerův ostrov a Howlandův ostrov.

Nový rok začíná v době, kdy planeta registruje nejvyšší počty nákaz koronavirem SARS-CoV-2 za dva roky od prvních případů infekce. Způsobují to zejména rekordní přírůstky v Evropě a ve Spojených státech.

Oslavy se v důsledku toho většinou odehrávaly ve značně redukované formě. Například tradičnímu silvestrovskému spouštění šestitunové křišťálové koule z obřího stožáru na newyorském náměstí Times Square mohlo na místě přihlížet jen 15.000 lidí, tedy zhruba čtvrtina obvyklého počtu. Všichni přitom museli mít roušku a potvrzení o očkování proti covidu-19.

Omezený byl vstup také na slavnou pláž Copacabana v Riu de Janeiro, kam na přelom roku obvykle dorazí až tři miliony místních obyvatel i turistů. Prořídlé řady návštěvníků navíc tentokrát čekal tropický déšť.

Novoroční oslavy v Německu byly obecně poklidné. Vyžádaly si však jednu oběť a jednoho vážně zraněného, když ve městě Hennef u Bonnu náhle explodovala zřejmě nelegální zábavní pyrotechnika. Prodej petard či ohňostrojů byl přitom zakázán, aby možná zranění způsobená chybnou manipulací nezvyšovala nápor na pandemií zatížené nemocnice. Podobný incident jako v Německu eviduje také Rakousko - nedaleko Vídně exploze dělbuchu připravila o život mladíka a dalšího vážně poranila.

V Číně zrušilo ohňostroje a velké slavnosti několik měst včetně Pekingu a také Wu-chanu, kde byl virus SARS-CoV-2 na sklonku roku 2019 poprvé zjištěn. V australském Sydney naopak mohly desítky tisíc diváků po loňské pauze opět sledovat ohňostroj na pozadí budovy místní opery. Stalo se tak navzdory tomu, že se v zemi zvyšují počty nakažených koronavirovou variantou omikron.

Velký ohňostroj se konal také na Rudém náměstí v Moskvě. V Dubaji doplnila pestrobarevný ohňostroj laserová show na nejvyšší budově světa. V Thajsku - jedné z mála světových destinací, kde se v současnosti zdržuje mnoho turistů - mohly mít bary na silvestra výjimečně otevřeno až do jedné v noci. V hlavním městě Bangkoku přivítaly nový rok desetitisíce obyvatel a turistů.

Témata:
Stalo se