Výsledky červencové tuzemské průmyslové výroby a předstihových indikátorů ukazují na blížící se recesi české ekonomiky. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Ke zhoršení situace podle nich dále přispěje energetická krize.
Hodně podle nich bude záležet na vládní pomoci podnikům. Průmysl v Česku v červenci zpomalil meziroční růst na 0,8 procenta z červnových 2,7 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
"Tuzemský průmysl v červenci vykázal mírný meziměsíční pokles výroby a výroba byla celkově o něco slabší, než očekával finanční trh," uvedl analytik Generali investments Radomír Jáč. V dalších měsících se podle něj situace může dále zhoršovat s tím, jak na tuzemský průmysl a na průmysl napříč Evropou obecně budou dopadat vysoké ceny energií a slábnoucí poptávka.
Červencová data z průmyslu ukazují blížící se recesi, doplnil analytik Deloitte Filip Pastucha. Pokles ve většině odvětvích kompenzuje zlepšení v automobilovém průmyslu. To je však podle něj dáno především nízkou srovnávací základnou z minulého roku.
"Výhled do nejbližší budoucnosti růžový není," souhlasil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Hodnota nových zakázek sice zůstává na obstojné úrovni, ale meziměsíčně poměrně výrazně poklesla. Podle předstihových indikátorů se nálada ve výrobním sektoru znatelně zhoršuje, ačkoliv úmysl propouštět či omezovat aktivitu prozatím hlásí poměrně malá část firem. "Zraky průmyslu se teď budou patrně upínat hlavně k avizovanému evropskému řešení energetické krize. Pokud odtud nepřijde hmatatelná úleva, lze během podzimu očekávat významný pokles výrobní aktivity," podotkl.
Útlum produkce v dalších měsících předjímají i předstihové indexy, takže průmysl se už v dalších měsících v meziročním plusu neudrží, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Podniky pod tíhou prudce rostoucích nákladů a mizící poptávky omezí investice. Řada firem se ocitne v existenčním ohrožení, a to zejména těch z energeticky náročných odvětví jako jsou výrobci stavebních materiálů, sklářský či chemický průmysl. Váznoucí podpora od státu může znamenat ztrátu jejich konkurenceschopnosti na mezinárodním poli. "Domníváme se, že průmysl přispěje k mezikvartálnímu poklesu české ekonomiky už možná ve třetím čtvrtletí," uzavřel.
Dara Rolins opět dokázala lidem v Česku i na rodném Slovensku, že má srdce na správném místě. Zapojila se totiž do chvályhodné akce, která přispěla k záchraně několika zvířecích životů.
Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky.
Soud poprvé rozhodoval v případu čtvrtečního tragického útoku u školy v Pardubicích, který minulý týden otřásl Českem. Mladík, jenž byl policií obviněn z vraždy, je od uplynulého víkendu ve vazbě.
Z českých televizních obrazovek nejspíš zmizí jedna z úspěšných talk show. Nebojte se, o Jana Krause nebo Karla Šípa byste přijít neměli. Prima se ale podle nejnovějších informací rozejde s Honzou Dědkem a jeho pořadem 7 pádů.
Neuvěřitelným případem se zabývá jihočeská policie. Pátrá po podvodníkovi, jenž připravil ženu z Táborska o desítky tisíc korun, protože dotyčná uvěřila, že si píše s opravdovým hollywoodským hercem Johnnym Deppem.
Fotbal a Helena Vondráčková? Uplynulý víkend ukázal, že tohle spojení může fungovat. Slavná zpěvačka se totiž v neděli představila na stadionu pražské Slavie, kde se slavil zisk mistrovského titulu.
Horké počasí v Česku si žádá rovnou dvě souběžně platná varování. Meteorologové v pondělní výstraze upozorňují na nebezpečí požárů i vysoké teploty. V úterý může být ojediněle až 33 °C, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Napětí mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou v poslední době utichlo, ale rozhodně zcela neopadlo. Důkazem je nejnovější spor, který se týká ocenění jejich někdejší spolupráce. Kam se poděla cena za úspěšný podcast?
Až k soudu dospěl případ loňského kolapsu známého podnikatele Leona Tsoukernika. Soudce potrestal dva lidi, ale ani jeden z nich nebude muset za mříže. Mají se ale platit poměrně vysoké pokuty v řádu statisíců korun.
Britský princ Harry se letos se svým otcem, králem Karlem III., ještě osobně nesetkal, podle nejnovějších zpráv by však k jejich opětovnému shledání mohlo dojít již brzy. Vévoda ze Sussexu by totiž mohl společně se svou manželkou Meghan Markle v průběhu letošního léta navštívit Velkou Británii. Důvodem jejich plánované cesty je oficiální akce zahajující roční odpočet do startu her Invictus Games, které bude v roce 2027 hostit Birmingham.
Třetí svatba hollywoodského herce Brada Pitta je podle nejnovějších informací po bouřlivém rozvodu s bývalou manželkou Angelinou Jolie definitivně mimo hru. Dvaašedesátiletý herec sice od roku 2022 stabilně randí s o třiatřicetiletou návrhářkou šperků Ines de Ramon, ale oficiální manželský svazek již neplánuje. Podle zdrojů webu Page Six z hercova okolí je dvojice ve vztahu velmi šťastná a Pitt si nesmírně užívá klid a podporu, kterou mu jeho pohodová partnerka poskytuje, nicméně přátelé nepředpokládají, že by do oltáře vstoupil znovu nebo pomýšlel na další potomky.
Oscarový herec Robert De Niro neměl při natáčení filmu Taxikář z roku 1976 sebemenší tušení, že se z tohoto snímku stane uznávaná filmová klasika. Dvaaosmdesátiletý umělec v nedávném rozhovoru přiznal, že člověk při práci nikdy nemůže dopředu vědět, zda jeho dílo zanechá ve společnosti tak hluboký dojem. Úspěch je podle něj věc, kterou tvůrci zkrátka nemají pod kontrolou, a on sám se na své projekty tímto způsobem nikdy nedívá.