Česká ekonomika podle odhadů loni stoupla zhruba o 2,9 procenta

Česká ekonomika loni stoupla v průměru o 2,9 procenta. Vyplývá to z odhadu analytiků oslovených ČTK. Odhady se přitom pohybují od 2,6 do 3,5 procenta. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad vývoje ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí a za celý loňský rok v úterý 1. února. Předloni ekonomika klesla o 5,8 procenta, šlo o nejvýraznější propad za dobu samostatné České republiky.

Ilustrační foto

Ohledně vývoje v samotném čtvrtém čtvrtletí se odhady různí v souvislosti s dopady pozastavení výroby v automobilkách kvůli nedostatku čipů. Meziroční růst ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí tak odhadují ekonomové od jednoho do 3,5 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím ekonomové počítají s poklesem o 0,6 procenta, stagnací, ale i růstem až o jedno procento.

"Čtvrté čtvrtletí začalo značným zpomalením ekonomické aktivity hlavně v důsledku přerušení výroby ve Škodě Auto, postupně se ale aktivita zlepšovala. Skutečná dynamika HDP v loňském posledním kvartálu, jak bude zveřejněna v následných revizích, zřejmě bude proti prvnímu odhadu o něco vyšší. Revize prvního odhadu HDP v tomto směru se v posledních obdobích staly téměř pravidlem," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

"V posledním čtvrtletí loňského roku se negativně projevily problémy v dodavatelských řetězcích. Nedostatek polovodičových čipů na pár týdnů zastavil výrobu v automobilovém průmyslu, který má v české ekonomice významnou roli. Očekáváme, že kvůli tomu meziroční tempo růstu HDP v posledním čtvrtletí zpomalilo na jedno až dvě procenta," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Novák byl vývoj ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí pravděpodobně nakonec daleko lepší, než jak to vypadalo ještě v září a na začátku října. "Ke zlepšení došlo především u automobilového průmyslu, na který sice i nadále negativně dopadaly problémy s dodávkami, ale již ne v takové míře, jako ve třetím čtvrtletí. Domácí ekonomika se zároveň vyhnula lockdownu, který jednu chvíli kvůli zrychlující covidové pandemii reálně hrozil," uvedl.

Zároveň podle Nováka vývoj maloobchodních tržeb naznačil, že spotřeba domácností byla ve čtvrtém čtvrtletí solidní. "Rizikem pro o něco slabší růst domácí ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí jsou zásoby. Zatímco ve třetím čtvrtletí tvorba zásob výrazně vzrostla, tak v závěru roku došlo k jejich snížení," dodal.

Podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím zhruba stagnovala. "V porovnání s růstem ve třetím čtvrtletím je odhad mnohem nižší. Důvodem je očekávaný nižší příspěvek spotřeby domácností a tvorby zásob. Navíc zpracovatelský sektor byl i nadále zatížen komplikacemi v dodavatelských řetězcích a některé automobilky se potýkaly s výpadky částí výroby," uvedl.

Ve třetím čtvrtletí loni česká ekonomika meziročně stoupla o 3,3 procenta a mezičtvrtletně o 1,6 procenta.

Témata: ekonomika

Obchody ujišťují, že ceny potravin s nižší DPH klesnou

07.09.2023 18:57 Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství…

Inflace v eurozóně zůstala na svém, činí 5,3 procenta

31.08.2023 13:18 V srpnu se míra inflace v eurozóně nezměnila a setrvala na úrovni 5,3 procenta, oznámil dnes v…

V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot

24.08.2023 12:55 V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot. Průměrná cena benzinu se…

Související:

Nejnovější