Česká pošta, pokud nenastartuje transformační kroky, se ke konci roku může dostat do insolvence. Loni státní podnik vykázal ztrátu 1,5 miliardy korun. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Ministerstvo spolu s vedením pošty chystá transformační projekt, který bude spočívat v rozdělení firmy na státní podnik zajišťující základní služby objednávané státem a komerční část poskytující balíkové služby nebo logistiku. Do poloviny roku by měly být schváleny základní transformační dokumenty, na podzim by mělo začít rozdělování podniku.
V rámci přípravy na transformaci již dal Český telekomunikační úřad (ČTÚ) do připomínkového řízení návrh na snížení minimálního počtu poboček pošty z 3200 na 2900. Pobočky by se neměly rušit v místech, kde je pouze jediná pošta, ale naopak spíše ve větších městech, kde je více pošt. Například v Pardubicích klesne počet pošt ze 13 na devět, uvedl ministr. Podle něj nebude krok znamenat snížení dostupnosti služeb, protože pošta bude hledat jiné cesty obsluhy. Zmínil například rozvoj sítě partnerů.
S ministerstvem financí a průmyslu a obchodu chce Rakušan najít model financování, který by poště pomohl překlenout následující dvouleté transformační období. V roce 2025 již chce mít poštu v novém schématu zcela rozdělenou s tím, že komerční část bude v zisku.
V rámci rozdělení podniku bude podle ministra nutné nalézt funkční finanční model pro část zajišťující základní služby, které si objednává stát, k nim patří doručování psaní nebo důchodů na celém území ČR nebo dostupnou pobočkovou síť. Zároveň by ale obě části podniku měly přijít s novými moderními službami, například on-line objednávkou zásilek nebo možnosti zarezervovat si návštěvu pobočky elektronicky na vybraný čas.
V posledních letech Česká pošta hospodaří v červených číslech. Předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Loni přitom získala po schválení Evropskou komisí úhradu nákladů na poskytování základních služeb od státu za poslední čtyři roky ve výši šest miliard korun. Finance musela z velké části použít na splacení provozních úvěrů.
Sněmovní jednání o situaci v poště trvalo necelou půlhodinu
Sněmovní jednání o situaci ve ztrátové České poště trvalo dnes zhruba 20 minut. Poslanci se nedostali ani k hlasování o návrhu programu schůze, kterou k tématu vyvolalo opoziční hnutí ANO. Předsedající Jan Bartošek (KDU-ČSL) debatu přerušil kvůli jiné schůzi svolané rovněž z podnětu poslanců ANO k dopadům emisní automobilové normy Euro 7. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl, že bude sám žádat o poslaneckou debatu o poštovním státním podniku, až vláda schválí jeho chystanou transformaci.
Pokud Česká pošta nezahájí transformační kroky, může se ke konci roku dostat do insolvence, varoval Rakušan už na odpolední tiskové konferenci. Transformace má podle něho spočívat v rozdělení firmy na státní podnik zajišťující základní služby objednávané státem a komerční část poskytující balíkové služby nebo logistiku. Základní dokumenty by měly být podle ministra schváleny do poloviny roku a rozdělování podniku by mohlo začít na podzim.
Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) vinila Rakušana z "absolutního selhání", když Česká pošta za dobu jeho působení ve funkci prohloubila ztrátu. Očekávala, jak uvedla, že je na vládnutí připraven a že situaci nebude řešit až zhruba po 15 měsících. Mračková Vildumetzová také zpochybňovala záměr zrušení 300 poštovních poboček z nynějších 3200 a poukazovala na nejistotu zaměstnanců. "Prakticky neví, co s nimi bude," poznamenala.
Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura vidí za stavem České pošty letitou neschopnost ministrů vnitra, kteří "pokládali její orgány za politické trafiky." Okamura se podivoval nad tím, že zatímco trh přepravy balíkových zásilek v posledních letech rekordně rostl, pošta má na rozdíl od některých jejích konkurentů v tomto segmentu rekordní ztrátu.
V posledních letech Česká pošta hospodaří v červených číslech. Předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun, když rok před tím vykázala propad 1,37 miliardy korun. Rakušan dnes vyčíslil loňskou ztrátu na 1,5 miliardy korun. Loni přitom získala Česká pošta od státu po schválení Evropskou komisí celkem šest miliard korun na úhradu nákladů na poskytování základních služeb. Peníze musela z velké části použít na splacení provozních úvěrů.
Už přes týden trvá situace, kdy se otřásá země na západě Čech. Podle odborníků došlo k více než deseti otřesům o síle přes dva stupně. Zatím nejsilnější zemětřesení proběhlo během minulého víkendu.
Zdá se, že vztahy mezi králem Karlem III. a jeho mladším synem, princem Harrym, se pomalu lepší. Po nedávném jednání ohledně Harryho ochrany pro případný návrat do Spojeného království je usmíření čím dál pravděpodobnější.
Clare Waight Keller, designérka, která stojí za svatebními šaty Meghan Markleové, vyjádřila svůj názor na vývoj šatníku vévodkyně ze Sussexu. V novém rozhovoru pro The Telegraph uvedla, že se Meghanin vzhled „velmi vyvinul“ k tomu, co je k vidění dnes.
Zima se pomalu hlásí o slovo a na scénu přichází vysoké boty, které vykouzlí příjemný tepelný komfort i pro naše kotníky. Dokud jsou venkovní teploty ještě v těch mírnějších mezích, stojí za to provětrat kotníkové botasky, které jsou takovým mezičlánkem mezi podzimní a zimní obuví. Letošní sezóna je navíc ve znamení neotřelých módních kombinací, a tak jsme si pro vás připravili přehled toho nejžhavějšího, co váš vkus zahřeje i v chladnějších teplotách.
Zpěvačka Taylor Swift se v novém rozhovoru pro americkou The Late Show with Stephen Colbert ohlédla za uplynulým rokem, který označila za „dobrý“. Konkrétně vyzdvihla dva zásadní milníky svého života: zasnoubení se svým snoubencem Travisem Kelcem a navrácení všech práv k jejímu hudebnímu katalogu.
Hudební magnát Simon Cowell (66), který má za sebou neuvěřitelných 200 milionů prodaných nahrávek a miliony dolarů na kontě, se i po šedesátce drží ve vysokém tempu. U příležitosti spuštění jeho nové Netflix show The Next Act, ve které hledá největší boyband planety, poskytl Cowell velmi otevřený rozhovor. Odhalil v něm své největší podivnosti, přiznal plastiky i odhalil detaily ze svého přísného životního stylu.
Česko se v pátek odpoledne rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým, který na den přesně před týdnem podlehl vážné nemoci. Bylo mu 55 let. Neveřejného smutečního obřadu se zúčastnilo mnoho kolegů zesnulého a dalších osobností tuzemského šoubyznysu. V lednu se ještě uskuteční benefiční koncert v pražské O2 areně.
Poslednímu rozloučení s moderátorem Patrikem Hezuckým předcházel na stejném místě jiný smuteční obřad. Lidé na něm dali sbohem oscarovému kostýmnímu výtvarníkovi Theodoru Pištěkovi, jehož proslavila spolupráce s legendárním režisérem Milošem Formanem.
Poslední hodiny zbývají do začátku neveřejného posledního rozloučení s Patrikem Hezuckým, který zemřel na den přesně před týdnem. Bylo mu 55 let. Lidé budou moci obřad sledovat na obrazovkách před smuteční síní a nejspíš tak uslyší i řeč jediného člověka, který se na místě chopí slova.
Důchody v roce 2026 budou především vypláceny v nové výši, kterou stanoví pravidelná lednová valorizace. Schválené jsou ale i další změny, jedna se například týká předčasných důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Až odpoledne proběhne smuteční obřad, na kterém se nejbližší a přátelé rozloučí s Patrikem Hezuckým, který zemřel na den přesně před týdnem. Loučení ale začalo hned v pátek ráno ve vysílání Evropy 2. Z éteru se přitom opět ozval i hlas Leoše Mareše.
Do konce letošního roku zbývá jen pár týdnů a také jen pár dílů Všechnopárty. V očích diváků přitom stále visí otazník nad tím, zda bude Karel Šíp se svým pořadem na obrazovkách České televize pokračovat i v roce 2026. Veřejnoprávní TV už sice odhalila jarní programové schéma, ale o oblíbené talk show v něm chybí jakákoliv zmínka.