Česko aktivně usiluje o přilákání pracovníků z jižních zemí Evropské unie

Marian Jurečka
Marian Jurečka, foto: Petr Čepela / INCORP images
Libor Novák 25. ledna 2024 21:15
Sdílej:

Česká republika aktivně usiluje o přilákání pracovníků z jižních zemí Evropské unie, které trápí vyšší nezaměstnanost, zejména ze Španělska a Portugalska. Česko tak chce reagovat na dlouhodobý nedostatek pracovní síly na trhu.

Ministerstvo práce pod vedením ministra Marina Jurečky plánuje navázat úzkou spolupráci s tamními institucemi specializovanými na zprostředkování zaměstnání. Cílem je lákat zejména na český pracovní trh kvalifikované odborníky a experty, přičemž důraz je kladen na oblasti informačních technologií a výzkumu.

Jurečka na tiskové konferenci zdůraznil, že i přes nízkou nezaměstnanost v České republice se zaměřuje na oblasti, kde lze získat lidi s vysokou odborností. Míra nezaměstnanosti v některých jižních zemích EU, zejména mezi mladými, je výrazně vyšší než průměr v celé unii. Cílem je tedy lákat tyto lidi na český pracovní trh, přičemž vedení úřadu práce aktivně pracuje na navázání spolupráce s tamními partnery.

Navíc se Česká republika snaží využít potenciál domácí pracovní síly, zejména těch skupin, které jsou tradičně méně zapojeny do trhu práce. Patří sem rodiče malých dětí, senioři, lidé s handicapem a uprchlíci. Ministerstvo práce představilo model na podporu získání zaměstnanců z různých zdrojů, včetně domácí pracovní síly, občanů Evropské unie a lidí ze zemí mimo EU.

Kolik pracovníků by firmy mohly získat a kde by je hledaly ukáže nový model trhu práce. Tento model bude brát v úvahu náklady i přínosy různých opatření a legislativních změn, například v oblasti zákoníku práce, stavebních předpisů a imigrační politiky.

České firmy, zejména ty zaměřené na technické oblasti, vyjádřily zájem o pracovníky z různých zemí, jako jsou Indie, Indonésie, Vietnam nebo Filipíny. Zaměstnavatelé chtějí odstranit byrokratické bariéry a usnadnit příchod zahraničních pracovníků do České republiky.

Stalo se
Krimi
Městský úřad v Chřibské na Děčínsku

Útočník z Chřibské vystřelil stokrát. Doma měl další zbraně, zjistila policie

Policie se v rámci vyšetřování pondělní tragické střelby na úřadě v Chřibské na Děčínsku nadále zaměřuje na osobu zesnulého pachatele. Podle nejnovějších zjištění měl doma další zbraně, během útoku vystřelil zhruba stokrát. Zavraždil jednu osobu, šest lidí utrpělo zranění. 

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová si řekla svoje k rozchodu slavného manželského páru

Nový kalendářní rok se sice stále teprve rozbíhá, ale v šoubyznyse už došlo nejméně na jeden třaskavý rozchod. Rozpad manželství potvrdili Linda Rybová a David Prachař. Agáta Hanychová s jeho synem v minulosti tvořila pár a možná i proto si řekla, že se k celé záležitosti vyjádří. 

Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry po boku Eltona Johna. Válka s britským bulvárem pokračuje

Princ Harry i v roce 2026 pokračuje v sérii právních bitev s britskými médii, ačkoliv již několik let žije ve Spojených státech amerických. Nynější spor se týká i dalších celebrit, nařčením čelí vydavatel deníku Daily Mail. O případu informovala stanice BBC. 

Světové celebrity
Ryan Reynolds a Blake Lively

Odpečetěné soudní dokumenty přinesly překvapivý pohled do soukromí Blake Lively a Taylor Swift

Nedávno odpečetěné soudní dokumenty vnesly nečekané světlo do soukromí dvou největších hvězd současnosti. Textové zprávy mezi herečkou Blake Lively a zpěvačkou Taylor Swift z prosince 2024 odhalují, jak hluboce ovlivnila právní bitva Lively s režisérem Justinem Baldonim jejich dlouholeté přátelství. Intimní výměna názorů ukazuje na krizi důvěry a proměnu v jejich komunikaci.