Česko chystá žalobu proti Evropské komisi (EK) kvůli pokutě 1,15 miliardy korun, kterou Brusel českým úřadům vyměřil na základě chyb v rozdělování zemědělských dotací. Informoval o tom dnes server iROZHLAS.cz.
Sankce vychází z auditního šetření, které se konalo před čtyřmi lety. Ministerstvo zemědělství i Státní zemědělský intervenční fond od počátku avizovaly, že se plánují kvůli pokutě soudit. Žalobu ale nemohly začít připravovat, dokud neměly písemné potvrzení toho, že Česko přijde o více než miliardu korun na zemědělských dotacích. To už nyní podle serveru mají.
"V rámci auditního šetření bylo doručeno prováděcí rozhodnutí komise o vyloučení z financování některých výdajů a proti tomuto rozhodnutí se Česká republika bude bránit žalobou,” uvedla Luďka Raimondová, mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, který zemědělskou podporu rozděluje. České úřady nebudou pokutu platit, ale Brusel ji odečte od finanční podpory, kterou má teprve poslat českým zemědělcům. Právě takzvané prováděcí rozhodnutí komise je definitivním písemným potvrzením toho, že Česko dostane o více než miliardu korun na zemědělských dotacích méně.
Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý serveru sdělil, že úřad předpokládá, že žalobu vládě předloží v první polovině ledna. O jaké důkazy se bude česká stížnost opírat, ale neuvedl. "Žaloba bude postavena na argumentaci, kterou Česká republika zastávala v průběhu auditu. Konkrétnější argumentaci nebudeme v této fázi sdělovat," dodal.
Brusel v září 2017 prověřoval, jestli české úřady kontrolují, zda dotace čerpají skutečně zemědělci. V roce 2015 totiž začal platit institut takzvaného aktivního zemědělce. Podle něho mohli unijní podporu čerpat pouze žadatelé, kteří se skutečně živili zemědělskou činností. Cílem tak bylo zabránit tomu, aby dotace pobírali podnikatelé, kteří se ve skutečnosti zemědělství nevěnují. České úřady se však dostaly s EK do sporu o výklad tohoto institutu. Auditoři tehdy došli k závěru, že kontroly příjemců jsou nedostatečné, EK později vyměřila pokutu 7,5 miliardy korun. Původní pokutu za chybné čerpání evropských peněz v letech 2015 až 2017 se tak podařilo snížit o více než šest miliard korun.
Šest let uplyne na podzim od smrti Karla Gotta, jenž dlouhá léta žil v domě na Bertramce. Jeho rodina jej v nedávné době opustila a plánovala zpřístupnění vily pro veřejnost. Až do minulé středy, kdy vdova Ivana Gottová oznámila, že k tomu alespoň pro tuto chvíli nedojde. Jaké scénáře se teď nabízejí?
Česko si ve čtvrtek připomíná události 21. srpna 1968, kdy do tehdejšího Československa vtrhla vojska zemí Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou. Tradiční pietní akt se uskutečnil u budovy Českého rozhlasu. Zúčastnili se ho prezident Petr Pavel či premiér Petr Fiala (ODS).
Česko v minulém týdnu zaskočila zpráva o rozpadu manželství někdejšího fotbalového brankáře Petra Čecha. S manželkou Martinou byl přes čtvrtstoletí, ona mu stála po boku v nejtěžších chvílích jeho života, když utrpěl vážné zranění. V posledních letech už prý láska z jejich vztahu vyprchala.
Izrael naznačil, že poslední návrh příměří, s nímž souhlasí palestinské hnutí Hamás, nepřijme. Aby souhlasil s klidem zbraní, požaduje propuštění všech 50 zbývajících rukojmích, ať už jsou naživu nebo po smrti.
Agáta Hanychová asi nebude na tento víkend vzpomínat úplně v dobrém. Užívá si sice pobyt v zahraničí, ale byla tam svědkem tragédie. Prozradila to na instagramovém profilu. Italská média odhalila, co se přesně na pláži, kde se influencerka nacházela, stalo.
Jízdou vozidla, které nemá na dálnici co dělat, se od úterý zabývají středočeští policisté. Na sociálních sítích se totiž objevily záběry formule, která jela po dálnici D4.
Na pátek připadají nedožité 30. narozeniny Aničky Slováčkové, která si před dubnovou smrtí jistě přála, aby se z problémů dostala alespoň její maminka Dáda Patrasová. Podle nejnovějšího vyjádření Felixe Slováčka se to ale vůbec nedaří.
Čtvrteční počasí se oproti předchozím dnům projeví alespoň na některých místech změnou. Meteorologové očekávají srážky, výjimečně se mohou vyskytnout i bouřky. Poklesnou také nejvyšší teploty.
Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) ve středu v kavárně Louvre na pražské Národní třídě odstartovala další fázi předvolební kampaně Teď jde o Česko. Lídři SPOLU představili plán celostátní roadshow s premiérem Petrem Fialou, která v následujících týdnech zavede kandidáty do všech českých krajů. Byly také představeny základní programové priority.
Slavné osobnosti se stále častěji stávají terčem internetových podvodníků, kteří cílí na důvěřivce, z nichž se snaží vylákat peníze. Nejnovější případ se týká herečky Mahuleny Bočanové, která varovala své fanoušky před falešným profilem.
Čas letí a letní prázdniny se pomalu chýlí ke konci. Děti už přespříští týden usednou zpátky do lavic, přestože počasí je bude lákat k pobytu venku. Naznačuje to alespoň aktuální měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie se v úterý poprvé obsáhleji vyjádřila k případu pondělní vraždy seniorky na Kolínsku. Případ začal pro strážce zákona dopravní nehodou, kdy za volantem auta seděl cizinec, jemuž ale nepatřilo. Kriminalisté nyní zjišťují, zdali je dotyčný pachatelem násilného trestného činu.