Česko má nasmlouváno 180 tisíc granátů pro ukrajinskou armádu, řekl Fiala

Petr Fiala
Petr Fiala, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Marek Novotný 15. dubna 2024 21:53
Sdílej:

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na zajištění dalších 300 tisíc kusů, prozradil premiér Petr Fiala (ODS) britskému deníku Financial Times. Evropa musí podle Fialy posílit také vlastní obranu.

Fiala uvedl, že na 180 tisíc kusů munice už má Česko smlouvu a doručí je ukrajinské armádě v následujících měsících. "Situace na Ukrajině je kritická. Dochází jim munice, což znamená, že jsou denně nuceni k těžkým rozhodnutím. Kvůli tomu je pro ně extrémně těžké udržet linie - stejné linie, které budou rozhodovat o bezpečnosti a budoucnosti celé Evropy," napsal český premiér pro britský deník.

Česká iniciativa podle Fialy zajistila Západu více času na to, aby se přizpůsobil situaci, kdy válka mění svět. "Musíme si zvyknout na to, že odpovědná bezpečnostní politika musí zahrnovat výrazně větší investice do obrany k odstrašení útočníka," konstatoval.

K iniciativě se podle dostupných informací připojilo přibližně dvacet zemí. Financial Times již dříve napsaly, že ke koupi původně plánovaných 800 tisíc kusů dělostřeleckých granátů bude potřeba shromáždit půldruhé miliardy dolarů.

Deník zveřejnil Fialova slova v den jeho návštěvy v Bílém domě. Premiér se v pondělí setká s americkým prezidentem Joem Bidenem. Jednat budou o bezpečnostní spolupráci, což je symbolické právě v letošním roce, kdy si Česko připomíná 25. výročí vstupu do Severoatlantické aliance.

Cílem schůzky také bude posílení česko-amerického partnerství. Oba lídři se budou bavit také o další podpoře Ukrajiny. Fiala chce s Bidenem mluvit také o vzájemných ekonomických vztazích. Důležitým tématem bude i rozvoj jaderné energetiky. Po návštěvě Bílého domu se premiér Fiala potká s krajany, kteří dlouhodobě žijí a pracují v USA.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry může v Británii kvůli králi čelit tvrdému zklamání!

Princ Harry by mohl čelit definitivnímu konci svých snah o urovnání královských sporů, pokud král během jeho nadcházející cesty do Velké Británie učinit zásadní rozhodnutí. Začátkem tohoto týdne vyšlo najevo, že Harry plánuje za několik týdnů přicestovat do své vlasti společně s manželkou Meghan a oběma dětmi, princem Archiem a princeznou Lilibet.

Světové celebrity
Zendaya

Zendaya vyšla s pravdou ven: Kdy se zamilovala do Toma Hollanda?

Zendaya se do svého současného manžela Toma Hollanda bezhlavě zamilovala během jeho slavného televizního vystoupení v pořadu Lip Sync Battle z roku 2017. Podle zákulisního zdroje britského listu Mail on Sunday to bylo právě toto odvážné číslo s písní Umbrella od zpěvačky Rihanny, které u americké herečky definitivně rozhodlo.

Světové celebrity
Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson vyzval: Klidně lžete, hlavně se nechte otestovat!

Televizní moderátor Jeremy Clarkson oznámil na sociálních sítích, že jeho rakovina prostaty je v remisi, a zároveň poděkoval fanouškům za obrovskou podporu. Bývalý průvodce pořadem Top Gear odhalil svou diagnózu v páté sérii své reality show Clarksonova farma. 

Světové celebrity
Morgan Freeman

Morgan Freeman vyměnil herectví za hudební branži

Držitel Oscara, devětaosmdesátiletý herec Morgan Freeman, oznámil svůj oficiální vstup na hudební scénu. Vydavatelská společnost Decca Records vydá sedmého srpna jeho debutové album s názvem Morgan Freeman’s Symphonic Blues Experience.