Česko se k oslabení principu jednomyslnosti v EU staví zdrženlivě, řekl Scholzovi Fiala

Petr Fiala přivítal v Praze německého kancléře Olafa Scholze. (29.8.2022)
Petr Fiala přivítal v Praze německého kancléře Olafa Scholze. (29.8.2022), foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 29. srpna 2022 15:35
Sdílej:

Česká republika se k oslabení principu jednomyslnosti v EU staví zdrženlivě. Diskusi o změně v rozhodování se nebrání. Obává se ale toho, aby teď případná intenzivní debata kvůli rozdílným postojům členských států neohrozila unijní jednotu.

Na tiskové konferenci po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem to řekl český premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Scholzovy návrhy změn, které šéf německé vlády přiblížil ve svém dnešním pražském projevu o budoucnosti Evropy.

Kancléř navrhuje rozhodovat v EU kvalifikovanou většinou, a to třeba o zahraniční politice či daňových otázkách. V pražském proslovu dnes řekl, že trvání na jednomyslnosti může fungovat v době, kdy se nevyžadují rychlá rozhodnutí. Při dalším rozšíření sedmadvacítky o západní Balkán, Ukrajinu, Moldavsko a výhledově Gruzii pak s každým dalším členem roste riziko, že některá země svým vetem bude blokovat ostatní, uvedl Scholz. Dodal, že obavy menších států ze změny chápe, vyzval k hledání kompromisu. Šéf německé vlády mluvil i o reformě Evropského parlamentu či změnách fungování Evropské komise.

Fiala uvedl, že Scholzův projev neměl zatím možnost slyšet. Kancléř ale českého premiéra telefonicky informoval předem, o čem se chystá v Praze mluvit a jakým směrem se budou jeho návrhy ubírat. Podle Fialy je "nejvíc na stole" změna v rozhodování a oslabení principu jednomyslnosti. "ČR je k tomu velmi zdrženlivá. Vnímáme samozřejmě snahy a argumenty, které otázku dávají do souvislosti s rozšířením a akceschopností. Víme o zájmu Evropského parlamentu o diskusi o tématu. Diskusi se nebráníme," řekl český premiér.

Podotkl, že na oslabení jednomyslnosti a zavedení rozhodování kvalifikovanou většinou nepanuje mezi členskými státy shoda a debata nebude v příštích měsících a letech jednoduchá. "Vést ji teď příliš intenzivně by nebylo ku prospěchu. Teď je důležité, aby státy dokázaly působit jednotně a nalézat shodu... Obával bych se, abychom tuto kulturu jednoty, souhlasu a společného postupu něčím neohrozili," uvedl Fiala.

Také podle Scholze se musí s diskusí začít opatrně. I německý kancléř zmínil rozdílný pohled členských států. "Důležité je, abychom se nedostali do situace, že přijmeme několik států a stále nebudeme mít vyřešen tento problém," dodal šéf německé vlády.

Stalo se