Česko se k oslabení principu jednomyslnosti v EU staví zdrženlivě, řekl Scholzovi Fiala

Česká republika se k oslabení principu jednomyslnosti v EU staví zdrženlivě. Diskusi o změně v rozhodování se nebrání. Obává se ale toho, aby teď případná intenzivní debata kvůli rozdílným postojům členských států neohrozila unijní jednotu.

Petr Fiala přivítal v Praze německého kancléře Olafa Scholze. (29.8.2022)

Na tiskové konferenci po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem to řekl český premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Scholzovy návrhy změn, které šéf německé vlády přiblížil ve svém dnešním pražském projevu o budoucnosti Evropy.

Kancléř navrhuje rozhodovat v EU kvalifikovanou většinou, a to třeba o zahraniční politice či daňových otázkách. V pražském proslovu dnes řekl, že trvání na jednomyslnosti může fungovat v době, kdy se nevyžadují rychlá rozhodnutí. Při dalším rozšíření sedmadvacítky o západní Balkán, Ukrajinu, Moldavsko a výhledově Gruzii pak s každým dalším členem roste riziko, že některá země svým vetem bude blokovat ostatní, uvedl Scholz. Dodal, že obavy menších států ze změny chápe, vyzval k hledání kompromisu. Šéf německé vlády mluvil i o reformě Evropského parlamentu či změnách fungování Evropské komise.

Fiala uvedl, že Scholzův projev neměl zatím možnost slyšet. Kancléř ale českého premiéra telefonicky informoval předem, o čem se chystá v Praze mluvit a jakým směrem se budou jeho návrhy ubírat. Podle Fialy je "nejvíc na stole" změna v rozhodování a oslabení principu jednomyslnosti. "ČR je k tomu velmi zdrženlivá. Vnímáme samozřejmě snahy a argumenty, které otázku dávají do souvislosti s rozšířením a akceschopností. Víme o zájmu Evropského parlamentu o diskusi o tématu. Diskusi se nebráníme," řekl český premiér.

Podotkl, že na oslabení jednomyslnosti a zavedení rozhodování kvalifikovanou většinou nepanuje mezi členskými státy shoda a debata nebude v příštích měsících a letech jednoduchá. "Vést ji teď příliš intenzivně by nebylo ku prospěchu. Teď je důležité, aby státy dokázaly působit jednotně a nalézat shodu... Obával bych se, abychom tuto kulturu jednoty, souhlasu a společného postupu něčím neohrozili," uvedl Fiala.

Také podle Scholze se musí s diskusí začít opatrně. I německý kancléř zmínil rozdílný pohled členských států. "Důležité je, abychom se nedostali do situace, že přijmeme několik států a stále nebudeme mít vyřešen tento problém," dodal šéf německé vlády.

Peterková je obžalována za lhaní o úmrtích po očkování, hrozí jí osm let…

27.09.2022 20:48 Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po…

Vláda zatím nepočítá s růstem platových tarifů od ledna

27.09.2022 17:54 Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní…

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 16:56 Aktualizováno Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

V Karlových Varech se sestavila koalice ANO, Karlovaráků a Spolu

27.09.2022 16:23 V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly…

Dodavatelé energií začali zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:49 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Kauza Čapí hnízdo: Vlastnickou strukturu Farmy jsem neznal, řekl soudu…

27.09.2022 14:34 Aktualizováno U pražského městského soudu dnes v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo vypovídal auditor Rostislav…

Kontroly na hranicích se SR reflektují migrační realitu, řekl Lipavský

27.09.2022 14:28 Aktualizováno Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského …

V Česku teď pracuje přes 87.700 uprchlíků z Ukrajiny

27.09.2022 14:16 V Česku teď pracuje přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Nejvíc z…

Čekáme každoroční očkování, covid zřejmě už nezmizí, říká viceprezident…

27.09.2022 14:07 Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude…

Související:

Nejnovější